Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świebodzin. W Ars Familia warsztaty historii mówionej „Udzielam głosu świadkom...” [ZDJĘCIA, WIDEO]

Wiesław Zdanowicz
Warsztaty historii mówionej zorganizowane przez stowarzyszenie Ars Familia w Świebodzinie wespół z Ośrodkiem "Karta"
Warsztaty historii mówionej zorganizowane przez stowarzyszenie Ars Familia w Świebodzinie wespół z Ośrodkiem "Karta" Wiesław Zdanowicz
Stowarzyszenie Ars Familia w Świebodzinie przystąpiło do realizacji nowego przedsięwzięcia związanego z przygotowaniami do obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości. W tym celu w minioną sobotę, 14 października, zaprosiło młodych mieszkańców Świebodzina do aktywnej formy uczestnictwa w tych przygotowaniach.

- Ruszamy z warsztatami historii mówionej w Świebodzinie - wyjaśnia Rafał Wojtkiewicz z Ars Familii. - Poprzez warsztaty, które wspiera warszawski Ośrodek Karta, młodzież będzie miała okazję spotkać się z najstarszymi świadkami historii XX wieku zamieszkującymi Świebodzin, nagrać ich wspomnienia i tym sposobem zaczerpnąć coś z ducha II RP. Owocem ich pracy będzie wystawa dotycząca postaw patriotycznych pierwszego pokolenia odrodzonej Polski.

Cele inicjatywy przybliżył zebranej młodzieży Grzegorz Kaczorowski z Ośrodka Karta: - Zastanawialiśmy się, w jaki sposób możemy dotrzeć do czasów, które są dla nas tak odległe, że wydaje się, że nie mamy z nimi wiele wspólnego? Skoro nie możemy przenieść się do 1918 roku i osobiście doświadczyć tych wydarzeń, które miały miejsce sto lat temu, postanowiliśmy dotrzeć do ludzi, którzy pamiętają tamte czasy. Może nie dokładnie 18. rok, bo musieliby mieć dzisiaj ponad sto lat, ale wychowywali się w pierwszych dziesięcioleciach po odzyskaniu niepodległości.

Równolegle prowadzone są warsztaty muzyczne, które mają na celu przygotowania scholi do wykonania repertuaru liturgicznego nawiązującego do przedwojennych uroczystości patriotycznych. Zwieńczeniem projektu będzie rozpoczęcie obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości, podczas których zostanie odprawiona uroczysta msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego z oprawą muzyczną scholi oraz otwarcie wystawy i zaprezentowanie wydanego na tę okoliczność albumu.

Gospodarzem projektu jest Rafał Wojtkiewicz, natomiast koordynatorem - Grzegorz Kaczorowski, członek Ars Familia, stały współpracownik Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią w Warszawie, pomysłodawca i koordynator projektów historii mówionej, m.in "Polskie Liceum w Villard de Lans", "Więźniowie okresu stalinizmu"; jego zadaniem jest opieka nad organizacją i przebiegiem całości zadania, szczególnie nad akcją promującą warsztaty oraz nad przebiegiem warsztatów historycznych.

Trenerem warsztatów historycznych jest dr Dominik Czapigo, socjolog i dokumentalista, pracownik Ośrodka KARTA, redaktor kwartalnika KARTA, pomysłodawca i koordynator wieloletniego projektu Archiwum Historii Mówionej "Polacy na Wschodzie"; jego zadanie polega na zapoznaniu uczestników warsztatów historycznych z metodą oral history i na przygotowaniu ich do realizacji nagrań archiwalnych ze świadkami historii (kresowiakami, sybirakami, kombatantami).

Zajęcia warsztatowe odbywają się w kawiarence na plebanii NMP Królowej Polski w Parku Chopina w Świebodzinie.

Więcej czytaj w papierowym wydaniu tygodnika „Dzień za Dniem” lub na www. prasa24.pl

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto