Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świebodzin. Warsztaty plastyczne przy ul. Bramkowej wkroczyły w 21 rok działalności. Co roku na zajęcia zapisuje się ok. 50 dzieci [ZDJĘCIA]

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Prace dzieci, które namalowały na warsztatach plastycznych
Prace dzieci, które namalowały na warsztatach plastycznych Renata Zdanowicz
Początki działalności przy ulicy Bramkowej sięgają roku 1998, kiedy to rozpoczął funkcjonowanie Klub „Bratek”. Przekształcony w Świetlicę Inicjatyw Twórczych. Warsztaty plastyczne od początku prowadzi Wiesława Zapolska, nauczycielka plastyki. - W grudniu minęło mi 20 lat pracy z dziećmi tutaj. Przez te lata stworzyłam cztery pracownie. Rocznie na moje zajęcia zapisuje się ok. 50 dzieci - mówi W. Zapolska.

Julia: zaczęłam lepiej malować i poznałam przyjaciół

Stworzenie zajęć plastycznych dla dzieci zaproponował w 1999 roku Robert Brzóska, pełnomocnik burmistrza ds. profilaktyki uzależnień. - Dostałam gabinet 4 na 4 metry kwadratowe, na pierwsze zajęcia przyszło czworo dzieci - wspomina skromne początki inicjatorka zajęć plastycznych. Później te pierwsze dzieci zaczęły ściągać inne i teraz rocznie zapisuje się do 50 dzieci, z których ok. 30 pracuje systematycznie.

Wiesława Zapolska podkreśla, że od początku bardzo jej zależało, by zajęcia miały charakter warsztatowy. Dlatego w pracowni rysunku i malarstwa dzieci zdobywają również podstawową wiedzę z dziedziny sztuki. Dowiadują się, co to jest kompozycja, poznają techniki rysunku, malarstwa. Dzieci sięgają do książek, poznają artystów, dzieła sztuki. To procentuje później dobrymi ocenami w szkole.

- Dzięki profesjonalnym materiałom dzieci poznają krok po kroku różnorodne techniki, tworząc swoje własne, piękne i niepowtarzalne prace - podkreśla W. Zapolska.

Podsumowaniem rocznej pracy jest duża wystawa, na której można podziwiać prace wszystkich dzieci. W grudniu prezentowane były 340 prace, które w ciągu roku wykonało 44 autorów w wieku od 6 do 25 lat.

Dzieci, które wyróżniały się na zajęciach otrzymały podczas wernisażu dyplomy, wyróżnienia lub nagrody. Natomiast wielkim zaszczytem było otrzymać tytuł „artysty roku”. Takie tytuły przyznawane są tylko trzy. Jakie kryteria trzeba spełnić, by go otrzymać?

- Artysta roku powinien przede wszystkim pracować twórczo, uczęszczać często na zajęcia, udzielać się społecznie, być koleżeńskim i kulturalnym, uczestniczyć w wystawach i plenerach oraz godnie reprezentować naszą świetlicę na zewnątrz - wymienia W. Zapolska.

Artystami Roku 2019 zostały: Julia Jędrczak, Wiktoria Kozłowska i Maja Borkowska.

Julia (lat 13) miała zaledwie sześć lat, kiedy zaczęła przychodzić do Świetlicy Inicjatyw Twórczych. - Moja siostra tutaj chodziła i mnie zachęciła. Zaczęłam dużo lepiej rysować, poznałam kompozycję. Poznałam też przyjaciół - mówi Julia.

Julia, została Artystą Roku po raz czwarty, na zajęcia przychodzi przynajmniej dwa razy w tygodniu. - Mam jeszcze inne obowiązki domowe. Lubię malować portrety, krajobrazy, kwiaty.

Wiktoria (lat 16) w zajęciach uczestniczy od dwóch lat. - Namówiła mnie koleżanka. Jak zobaczyłam te prace tutaj powiedziałam: „ja też chcę tak malować!”. Staram się i maluję już o wiele lepiej. Lubię różne techniki, portrety.

Maja (lat 10) odkryła to miejsce dzięki mamie. - Dwa razy zostałam Artystą Roku. Szukam inspiracji w komputerze. Zaczęłam się szkolić w portretach. Nie lubię zbytnio prac na dużych formatach. Najbardziej mi odpowiada ołówek, kredka i sepi (technika kredowo-pastelowa w odcieniach brązu - red).

Raz w roku 18. dzieci wyjeżdża na plener plastyczny do Pszczewa.

- Podczas pleneru uczestnicy mają okazję spojrzeć na naturę z bliska, interpretując ją w unikatowy sposób. Obcowanie z naturą daje świetne wyniki, podczas pleneru powstaje ok. 60-70 dobrych prac - podkreśla plastyczka.

Z kolei wernisaż grudniowy to impreza podsumowująca rok prac twórczej. Przychodzą rodzice dzieci, władze miejskie.

- Zaproszenia na wernisaż oraz dyplomy opracowujemy sami, wybierając i drukując najlepsze prace dzieci, to dla nich wielki zaszczyt.

W. Zapolska przyznaje, że praca z dziećmi nadal ją pasjonuje. - Jestem zachwycona tym, jak dzieci tworzą - podkreśla.

R. Brzóska dba o Świetlicę Inicjatyw Twórczych oraz o potrzeby warsztatów plastycznych, dzięki czemu pracownia wyposażona jest w odpowiednie materiały i środki - co jednocześnie podnosi komfort pracy.

Dzieci dorastają, lecz nie tracą kontaktu ze swoją instruktorką. - Byli członkowie warsztatów, tzw. rezydenci spotykają się raz w miesiącu, wymieniają się doświadczeniami oraz tworzą prace w ulubionej technice. Pięcioro absolwentów warsztatów uczy się w liceum plastycznym, troje wybrało studia artystyczne - wymienia W. Zapolska.

Zajęcia odbywają się również w czasie ferii. W ciągu roku można odwiedzać pracownię i zapisywać się na zajęcia. - pracownia czynna jest we wtorki, środy i czwartki od godz. 16.30 i raz w miesiącu dla grupy starszej w wybrany piątek w godz. 17.00-20.00.

Trwa głosowanie...

Czy w Świebodzinie jest dostateczna oferta zajęć dla dzieci?

O CZYM PISZEMY w tygodniku Dzień za Dniem

POLECAMY TAKŻE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto