MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Świebodzin z budżetem na 2023 rok. Przegłosowano uchwałę budżetową gminy

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Uchwalono budżet gminy na 2023 rok.
Uchwalono budżet gminy na 2023 rok. fot. Grzegorz Walkowski
Podczas sesji Rady Miejskiej w Świebodzinie przegłosowano uchwałę budżetową gminy na 2023 rok. Ponadto uchwalono Wieloletnią Prognozę Finansową Gminy Świebodzin na lata 2023 - 2033.

"Budżet jaki jest, każdy widzi"

Po autopoprawkach zatwierdzono uchwałę budżetową gminy. Dochody budżetu zaplanowano na nieco mniej niż 156 milionów złotych, wydatki na ponad 164 miliony. Różnica ta stanowi deficyt - ponad 8 mln 368 tysięcy. Jego większość, niecałe 5 milionów złotych, ma zostać pokryte z długoterminowego kredytu.

- Budżet jaki jest, każdy widzi. Wiadomo, że chciałoby się, aby znalazło się w nim więcej rzeczy - powiedział podczas sesji burmistrz Świebodzina Tomasz Sielicki. Jak dodał, konstrukcji budżetu przyświecały dwie idee - po pierwsze konieczność generowania ścięć na wszystkim, co nie jest niezbędne natychmiast. - Koncentrowaliśmy się przede wszystkim na tym żeby obniżać koszty funkcjonowania gminy tam, gdzie to jest możliwe na wydatkach bieżących - zauważył. Ponadto przy wydatkach majątkowych wpisywano przede wszystkim te zadania, które uzyskały dofinansowanie. - Większość z nich jest realizowana z udziałem środków zewnętrznych, czy to środków pozyskanych z Regionalnego Programu Operacyjnego czy też z funduszów rządowych - powiedział Sielicki.

Włodarz gminy wspomniał również o planach starania się o środki zewnętrzne na dodatkowe zadania. - Trwa nabór w rządowym programie dofinansowania na zabytki, tam już mamy wytypowane projekty, które do tego naboru by się dopasowywały, jak modernizacja cmentarza komunalnego lub remonty na świetlicach wiejskich - zauważył i dodał, że gmina czeka również na rozstrzygnięcia z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Stawiam sobie za osobisty cel, żeby minimum o połowę z tego kredytu zejść, w tym roku to się mniej więcej udało, wychodziliśmy od 14 milionów, jak wszystko dobrze pójdzie skończymy na ok. 7,5 miliona kredytu. Praktycznie co roku kredyt był mniejszy niż zakładany w budżecie - zadeklarował Sielicki.

Krytyka gospodarowania finansami

Większość radnych głosowała "za" projektem uchwały, pojawiła się jednak również krytyka. - Niestety, burmistrz Tomasz Sielicki wprowadził gminę Świebodzin w spiralę zadłużenia. Słyszycie, że mamy 40 milionów kredytu, od tych pieniędzy trzeba będzie zapłacić odsetki. Te koszty są bardzo znaczące, w ogóle nie widać, aby nastąpiło opamiętanie. Burmistrz mówi, że będzie obniżał koszty, niestety nie zauważyłem, aby panu burmistrzowi zależało na tym, aby jakiekolwiek koszty zostały obniżone - zauważył radny Krzysztof Tomalak, zwracając się do obecnych na sesji. - Muszę też dodać, że dochody z tytułu sprzedaż nieruchomości w mojej ocenie są przeszacowane(...). Obawiam się, że kredyt będzie musiał zostać zwiększony i to niestety doprowadzi do bardzo trudnej sytuacji naszej gminy w przyszłości.

Uchwalono wieloletnią prognozę gminy Świebodzin na lata 2023 - 2033

18 radnych zagłosowało za przyjęciem uchwały, dwóch było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Ponadto uchwalono wieloletnią prognozę gminy Świebodzin na lata 2023 - 2033. Według niej największe dochody w tym okresie przypadną na rok 2024 i będą wynosić 168 603 435,00 złotych. Największe wydatki mają czekać gminę w przyszłym roku - będzie to 164 336 002,00 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto