MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Świebodzińscy seniorzy mają pełno zajęć. Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Świebodzinie zaprasza

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Świebodzinie zajmuje się również pomocą innym.
Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Świebodzinie zajmuje się również pomocą innym. Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Świebodzinie
Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Świebodzinie rośnie w siłę. Do zgrupowania wciąż przybywają nowi członkowie, spotykają się, wspólnie uczą nowych rzeczy, jeżdżą na wycieczki. I zapraszają do siebie kolejne osoby bo, jak podkreśla przewodnicząca, naprawdę warto.

Zmiany w Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Świebodzinie

Wanda Kujawska-Górkiewicz jest przewodniczącą Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Świebodzinie. Tę funkcję objęła w 2021 roku, po śmierci swojej poprzedniczki. - Wówczas zmarła przewodnicząca pani Krystyna Klimaszewska, o której pamiętamy i miło wspominamy. Wiele od tamtej pory się zmieniło. Od maja zajmowaliśmy się inwentaryzacją i sprawami biurowymi, a od lipca działamy tak konkretnie. Dużo się dzieje - mówi i wymienia cotygodniowe spotkania, dodatkowe prelekcje, indywidualną pomoc członkom związku oraz wyjazdy. - Zwiększyła się liczba członków z 40 do około 200. Wiele osób w wyniku pandemii zostało osamotnionych, chcemy ich wyrwać z domu, aby wyszli, spotkali się z rówieśnikami - tłumaczy.

Cotygodniowe spotkania

W każdy wtorek, w biurze przy Placu Wolności, związkowcy mogą załatwić sprawy biurowe. Z kolei w czwartki spotykają się w większej sali, również w pobliżu Placu Wolności. - Dostaliśmy ją do użytku dzięki uprzejmości pana Zbigniewa Kołodzieja, nie musimy za nią płacić, lecz wciąż czekamy na coś własnego. W razie większych spotkań często prosimy o pomoc Dom Kultury - mówi przewodnicząca. Jak dodaje, podczas cotygodniowych warsztatów dzieje się wiele. - Przez okres zimowo-wiosenny dziewczyny się tam spotykały, tworzyły różne kwiatki, palmy, jajeczka, koszyczki. W grudniu uczestniczyliśmy w przedwigilijnym jarmarku, jest duże zainteresowanie naszymi rzeczami, sporo sprzedaliśmy, a pieniądze przeznaczyliśmy na rzecz związku.

Wycieczki seniorów

Największym zainteresowaniem wśród seniorów cieszą się wycieczki.

Niektórzy traktują nas trochę jak biuro podróży, a to nie o to chodzi, najważniejsza jest integracja, spotkania, nawiązanie kontaktów, wzajemna pomoc. Ale oczywiście wyjazdy też są. Niedawno byliśmy w Ochli, a wcześniej w Kurniku czy Rogalinie. Człowiek sam by się nie wybrał, a w gromadzie jest inaczej, spędziliśmy wspólnie czas, pozwiedzaliśmy - opowiada przewodnicząca, która obecnie szykuje już wyjazd do Zamku Książ i do Bolkowa w drugiej połowie maja. - Jaka jest z tego radość! Ludzie się cieszą, są razem, spacerują, przede wszystkim wychodzą z domu - dodaje.

Do związku dołączyć może każdy emeryt, rencista i inwalida. Warunkiem jest opłata rocznej składki, jednak każdy jest traktowany indywidualnie i wysokość tej kwoty może zostać zmieniona.

Zobacz też: Kolejnych dwoje seniorów z regionu straciło oszczędności/fot. TVP3 Białystok

Zaangażowanie w sprawy społeczne

Związkowcy uczestniczą w uroczystościach z okazji świąt narodowych, a także angażują się w sprawy społeczne. - Braliśmy udział w pomocy dla uchodźców, udało nam się zebrać cztery samochody darów. A przecież seniorzy sami nie mają zbyt wiele, mimo wszystko przynieśli to, co mogli.

Związkowcy zainterweniowali również w związku z brakiem miejsc dla inwalidów. - Często w Świebodzinie na osiedlowych parkingach brakuje takich miejsc, poza tym trzeba by odnowić i odświeżyć te, które już są, bo przecież są osoby, które muszą wózkami dojechać do samochodu i mieć jeszcze miejsce. Udało nam się poprawić sytuację przy ulicy Kamiennej i Sobieskiego.

Jak dodaje Wanda Kujawska-Górkiewicz, raz w roku związek bierze udział w Senioriadzie, a ostatnio czynnie ją wsparł. - W Wilkowie na Pieczeniu Ziemniaka stworzyliśmy punkt pierwszej pomocy przedmedycznej, robiliśmy pomiary saturacji, ciśnienia, tętna, poziomu cukru, przy okazji była profilaktyka zdrowotna - tłumaczy.

Związkowcy biorą udział w wielu spotkaniach i prelekcjach. - Ostatnio widzieliśmy się z panem rzecznikiem policji, powiedział nam wiele ważnych rzeczy i już planujemy kolejne spotkanie, tym razem z jeszcze jedną organizacją w Domu Kultury. Z kolei niedawno zrobiliśmy zajęcia dotyczące cukrzycy, jedna z moich koleżanek, pielęgniarka, przekazała wiele informacji o postępowaniu, trybie życia, odpowiednim żywieniu i zapobieganiu, bardzo ciekawy temat.

Świebodzin nie jest dużym miastem, a dopiero u nas ludzie się spotykają, odnajdują po latach, wracają stare znajomości, aż miło posłuchać tych rozmów. Ze spotkania wychodzi nie raz całkiem inny człowiek - podsumowuje Kujawska-Górkiewicz.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Dom rodzinny Ponurego czeka na gości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto