Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świebodziński Dom Kultury jednak będzie rozbudowany bez dofinansowania. Gmina wyłoży 8 milionów ze swojego budżetu

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Dom kultury, w czasie remontu i rozbudowy, cały czas ma normalnie funkcjonować. Będą się odbywały zajęcia sekcyjne
Dom kultury, w czasie remontu i rozbudowy, cały czas ma normalnie funkcjonować. Będą się odbywały zajęcia sekcyjne Renata Zdanowicz
Gmina wykłada 8 milionów złotych na rozbudowę domu kultury. Za rok ŚDK powiększy się od frontu i wzdłuż korpusu budynku. W wyniku rozbudowy części frontowej i wejściowej Świebodzińskiego Domu Kultury powstanie reprezentacyjny hol główny wejściowy wraz ze schodami i windą dla osób niepełnosprawnych. Zmian w obiekcie będzie dużo więcej.

Pasaż przy domu kultury będzie terenem budowy. Z początkiem roku rozpoczną się prace ziemne od części wschodniej obiektu. Wejście główne do domu kultury będzie funkcjonowało do kwietnia. W wakacje rozpocznie się remont w sali widowiskowej. Termin wykonania modernizacji budynku zaplanowano na 20 sierpnia 2020 roku.

Projekt rozbudowy ŚDK obejmuje dobudowę pomieszczeń na obecnym pasażu, wzdłuż korpusu budynku, remont holu na parterze przy sali widowiskowej oraz korytarza na piętrze. Nastąpi wymiana instalacji sanitarnej, będzie nowy węzeł cieplny i remont kotłowni. Termomodernizacja obejmie cały budynek główny ŚDK, wraz z wymianą okien, drzwi, oświetlenia i remontem elewacji.

W wakacje zaplanowane są prace w sali widowiskowej. Przebudowa poszycia dachowego w tym segmencie budynku ma na celu zamontowanie nawiewów, czyli mini klimatyzacji. - Sala jest wysoka, ma problem zimą, bo jest niedogrzana. Z kolei latem dokucza brak wentylacji, wymiany powietrza. Urządzenia, które nadmuchują powietrze są jeszcze z lat 70, one już nie działają. Są to zabytki, które można pokazywać elektrykom. Wreszcie będziemy mieli ten problem załatwiony - cieszy się dyrektor Stanisław Mosiejko.

Mimo że rozbudowa potrwa ponad półtora roku, dom kultury nie zamierza zamykać na ten czas swojej działalności. - Jesteśmy w dobrym kontakcie z wykonawcą. Chcemy, żeby dom kultury cały czas normalnie funkcjonował, żeby dla zajęć sekcyjnych było to z jak najmniejszą szkodą - zaznacza dyrektor.

W okresie wakacyjnym sala będzie nieczynna. - Nie będzie kina, ale z doświadczenia wiemy, że frekwencja przy dobrej pogodzie jest znikoma - mówi dyrektor. Zapowiada, ze już od września chce kino uruchomić, mimo że nie będzie czynne wejście główne. - Na pewno zrezygnujemy na czas rozbudowy z koncertów estradowych na sali widowiskowej. Ograniczymy też ilość miejsc na sali, a wejście do kina będzie funkcjonowało od strony Netto - wylicza szef placówki.

W kwietniu mają być przekazane wykonawcy pomieszczenia biurowe, a pracownicy przeniosą się do galerii w starym budynku. - Ruszy cała część wschodnia do rozbudowy. Pod biurami będzie rozbudowany hol kinowy z szatniami dla widzów. Swobodne dojście na salę widowiskową uzyskają osoby niepełnosprawne, które teraz muszą być wpuszczane na sale bokiem. Będzie tak jak kiedyś - szatnia dla widzów i sekcji oraz duży przestronny hol. Oczekując na spektakl czy seans, widzowie nie będą się tłoczyć. W dobudowanej części będą pomieszczenia seniorów.

Zmieni się też piętro domu kultury. Dojście do biur będzie z dużego holu, tego wymagają przepisy przeciwpożarowe. Przy wejściu głównym zamontowana zostanie winda dla osób niepełnosprawnych, która ułatwi im korzystanie z biura, spotkania z instruktorami. Hol na piętrze może też pełnić funkcje wystawową, być małą galerią.

Prowadzone są też rozmowy z burmistrzem i projektantem, by wprowadzić małe zmiany do projektu po to, żeby mieć jeszcze jedną małą salę widowiskową. - Na pewno zwiększy to koszty, ale jeśli chodzi o działalność kinową będziemy elastyczni i możemy mieć każdy dobry film w premierze. Widząc ilość osób chodzących do kina, po iluś latach ten wydatek się zamortyzuje. Z drugiej strony, dlaczego Świebodzin ma być uboższy o ofertę kinową od innych miast? - pyta dyrektor ŚDK.

Wyjaśnijmy, że projekt rozbudowy ŚDK powstał dawno. Przez lata zmieniła się działalność domu kultury, który funkcjonuje na zasadzie przedsiębiorstwa. Porównując do wcześniejszych lat widać wyraźnie, że coraz więcej osób chce korzystać z dóbr kultury. Dużo młodych osób, szczególnie dzieci chce korzystać z zajęć sekcyjnych. Jest to pozytywne zjawisko. - Niektóre zajęcia u nas są odpłatne, ale są to opłaty symboliczne. My nie chcemy dopuścić do problemu Janka Muzykanta, staramy się wspomóc osoby w trudnej sytuacji materialnej, opłaty nie są sztywne - zapewnia Stanisław Mosiejko.

ZOBACZ TAKŻE: Świebodzin. Parada z Mikołajem

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.**Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto