Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świebodziński dworzec kolejowy czeka nowe życie. Podpisano umowę z wykonawcą prac

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Przebudowa obejmie pochodzący z 1872 roku dworzec, budynki towarzyszące i pobliski teren.
Przebudowa obejmie pochodzący z 1872 roku dworzec, budynki towarzyszące i pobliski teren. PKP S.A.
Dworzec w Świebodzinie jest o krok bliżej do zmian. PKP S.A. podpisały umowę z wykonawcą prac budowlanych. Budynek czeka przebudowa - zostanie on odnowiony, ocieplony i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na piętrze znajdą się biblioteka multimedialna i sala wielofunkcyjna, a część zabudowań zewnętrznych zmieni swoje funkcje.

Niebawem rozpocznie się przebudowa dworca w Świebodzinie. Obiekt zostanie zmodernizowany z poszanowaniem dla jego zabytkowego charakteru. Ponadto dzięki inwestycji stanie się budynkiem funkcjonalnym, nowoczesnym, bezpiecznym, dostępnym i przyjaznym środowisku

– mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Będą zmiany i w środku, i na zewnątrz

Przebudowa obejmie pochodzący z 1872 roku dworzec, budynki towarzyszące i pobliski teren. Elewacja wykonana z żółtej i czerwonej cegły licowej oraz detale architektoniczne przejdą rewitalizację. Mają zostać wyczyszczone i poddane zabiegom pielęgnacyjnym. Stolarka okienna i drzwiowa zostaną odtworzone na wzór historycznej. Stylowego charakteru dopełnią dwa zegary - na elewacji północnej i południowej. Zaplanowano także nową iluminację nocną.

Sporo zmian zajdzie także we wnętrzu budynku. Zostanie ono przebudowane i zyska nowe funkcje. Parter będzie miejscem obsługi podróżnych. Znajdą się tam hol i poczekalnia wyposażone w nowe ławki, kosze, gabloty z rozkładem jazdy pociągów, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz system informacji głosowej. Na parterze będą także pomieszczenie kas biletowych, toalety oraz powierzchnie przeznaczone pod wynajem.

Na piętrze natomiast większość lokali zostanie przeznaczona na potrzeby samorządu lokalnego. Zaplanowano tam otwarcie biblioteki multimedialnej oraz sali wielofunkcyjnej. Żeby ułatwić dostęp do nich, w budynku, oprócz klatek schodowych, zaprojektowano windę, która będzie dużym ułatwieniem dla osób z niepełnosprawnościami.
Planowane są również inne rozwiązania mające ułatwić korzystanie z dworca osobom o ograniczonej sprawności ruchowej. Mają zostać zlikwidowane bariery architektoniczne, zamontowane oznaczenia w alfabecie Braille’a, staną tablice dotykowe z planami dworca oraz powstaną ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących.

Otoczenie dworca

Zmiany mają objąć także otoczenie dworca. Dawny szalet po adaptacji będzie pełnił rolę wiaty śmietnikowej, natomiast budynek gospodarczy – wiaty rowerowej. Przed dworcem zostanie ułożona nowa nawierzchnia z kostki kamiennej, a w sąsiedztwie PKP znajdzie się zatoczka autobusowa oraz dwa miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami. Zaplanowano także elementy małej architektury, czyli ławki, oświetlenie i kosze oraz uporządkowanie zieleni.

Ekologia, ekonomia i bezpieczeństwo

Przy okazji przebudowy dworzec stanie się bardziej ekologiczny i bezpieczny. Planowane jest wykonanie energooszczędnego oświetlenia w technologii LED wraz z automatyką sterującą. W celu ograniczenia strat ciepła zaprojektowano ocieplenie budynku od wewnątrz oraz montaż stolarki okiennej i drzwiowej o niskiej przenikalności ciepła. W celu oszczędnego zużycia energii elektrycznej i wody zamontowane w budynku urządzenia i systemy będą nadzorowane przy pomocy systemu BMS (Building Management System).

Zobacz: „Stawiamy na kolej przyszłości”. M. Morawiecki przedstawił plan modernizacji kolei

Źródło: TVN24

Kolejnym, istotnym elementem inwestycji jest poprawa bezpieczeństwa osób i mienia. Zamontowane zostaną nowe systemy monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowe.

Łączny koszt całej inwestycji to około 11 mln złotych brutto. Planowany termin jej zakończenia to druga połowa 2022 roku. Wykonawcą prac budowlanych na dworcu jest firma KWK z Bydgoszczy, natomiast dokumentację projektową opracowała pracownia architektoniczna Pas Projekt z Nadarzyna. Inwestycja w Świebodzinie jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 i jest dofinansowana ze środków unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto