Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Symboliczny cylinder Zbigniewa Szarka nieodłącznym elementem konkursu o Świebodzinie[ZDJĘCIA, WIDEO]

Wiesław Zdanowicz
58. edycja konkursu Świebodzin - Moje miasto
58. edycja konkursu Świebodzin - Moje miasto Wiesław Zdanowicz
Tradycji stało się zadość. 58. edycja konkursu im. Zbigniewa Szarka za nami. W sobotę, 13 maja, w gościnnej Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 w Świebodzinie odbyła się kolejna edycja najstarszego w mieście konkursu historycznego, "Świebodzin - moje miasto", którego inicjatorem i organizatorem był ponad pół wieku niezapomniany Zbigniew Szarek.

Pytania konkursowe do popularnego sprawdzianu wiedzy młodych świebodzinian, przygotowane przez Piotra Szarka, kontynuatora dzieła Ojca, tradycyjnie nie należały do łatwych. Nad prawidłową oceną odpowiedzi czuwało jury złożone z wytrawnych znawców dziejów grodu Świebody. Byli to: Genowefa Zarzycka, Leszek Zarzycki, Robert Ziach i Tadeusz Bobowski.

Przy mikrofonie finał prowadziło rodzeństwo - Zuzia i Łukasz Zajman.

Najlepszym znawcą dziejów Świebodzina okazał się czwartoklasista z „Siódemki”, Łukasz Sarnacki, który zebrał największą liczbę punktów. Kolejne miejsca po ścisłym finale zajęli: 2. Bartosz Merda, 3. Jakub Jędrzejczak, 4. Maja Oźmińska, 5. Maciej Galas, 6. Nicolas Boczkowski, 7. Karol Rzepka, 8. Łukasz Przygoński, 9. Patryk Teodorczyk, 10. Wojciech Najdecki.

Zwycięzca konkursu, Łukasz Sarnacki, nie krył zaskoczenia: - Przez cały rok chodziłem na zajęcia, które prowadził pan Leszek Czado, nasz nauczyciel historii. W domu też się uczyłem, czytałem „Kalendarium Świebodzina” i uczyłem się z poprzednich testów. Jestem bardzo zaskoczony zwycięstwem.

Tradycyjnie już, w trakcie ścisłego finału odbyła się prelekcja z dziejów miasta. Tym razem Ryszard Graczyk przedstawił fragment historii powojennego świebodzińskiego sportu, ale bardzo ważny. Przypomniał pierwszy ZEW (Zapał, Entuzjazm, Wyniki) i okoliczności zdobycia przez świebodzińskich sportowców tytułu i trofeów Mistrza Polski Juniorów w 1977 roku.

Wszyscy obecni wysłuchali prelekcji z wielkim zainteresowaniem. Wśród obecnych było wielu zawodników tamtej fantastycznej drużyny ze Świebodzina, a także trenerzy - Honorowi Obywatele Świebodzina - Henryk Rzechówka i Jarosław Algierski.

Jak zwykle, obok wspaniałej wiedzy uczestników, były wyjątkowe nagrody i równie niecodzienna atmosfera spotkania, któremu sprzyjała obecność burmistrza miasta - Dariusza Bekisza.

Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród wspaniałej dziesiątce finalistów Piotr Szarek uruchomił magiczny cylinder Ojca - symbol konkursu. W jego wnętrzu pozostały karteczki z numerami wszystkich uczestników, którzy nie znaleźli się wśród finalistów. Dzięki nim goście losowali, a przypisane numerom osoby wybierały jedną z nagród pocieszenia.

Nagrody otrzymali również młodzi projektanci - uczestnicy konkursu plastycznego, który od kilku lat towarzyszy konkursowi historycznemu. Wg projektu Wiktorii Rzewskiej, zwyciężczyni, wykonano nadruk na okolicznościowych kubkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto