18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szacunek dla przeszłości. Bal niepodległościowy z udziałem Czarnej Dywizji

mjr Szczepan Głuszczak
mł. chor. sztab. Alfred Góralczyk
- Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości - wspominał niegdyś marszałek Polski Józef Piłsudski. Pamiętają o tym także żołnierze „Czarnej Dywizji”, którzy wspólnie z włodarzami ziemi leszczyńskiej już po raz drugi zorganizowali bal niepodległościowy. Uroczysta zabawa odbyła się 12 listopada 2011 roku w zamku książąt Sułkowskich w Rydzynie koło Leszna.

Wszystkich przybyłych na przyjęcie gości witała przewodnicząca stowarzyszenia rodzina wojskowa Barbara Mroczkowska oraz dowódca 69. Pułku Przeciwlotniczego płk Marek Śmietana. Każda kobieta otrzymywała przy wejściu na salę czerwoną różę, a mężczyźni biało-czerwone wstążki. Uroczystość rozpoczął dowódca 11. Dywizji Kawalerii Pancernej (11DKPanc) gen. dyw. Mirosław Różański, który wzniósł honorowy toast za „Najjaśniejszą Rzeczpospolitą” i zaprosił wszystkich do wspólnej zabawy.

Uczestnicy mogli podziwiać w trakcie efektowne występy mażoretek działających przy orkiestrze dętej miasta Leszno, które wykazały się nie lada sprawnością i zgraniem podczas swojego show. Patriotyczny nastrój zapewnił koncert zespołu wokalnego „Tak Niewiele”, którzy wykonali wiele wspaniałych wojskowych utworów. Wspólne śpiewanie z artystami pozwoliło gościom mentalnie przenieść się w okres pierwszych balów niepodległościowych. - Program artystyczny zawsze staramy się przygotować w taki sposób, by oprócz dobrej zabawy, wzbudzał również odpowiednie emocje i przywoływał na pamięć wspaniałą historię Polski - podkreślał szef wydziału wychowawczego 11DKPanc ppłk Stanisław Sokołowski.

Pierwszy współczesny bal niepodległościowy w Zamku w Rydzynie odbył się w 2010 roku. Wtedy organizatorzy zapowiedzieli, że będzie to impreza cykliczna i dotrzymali słowa. Tym razem uroczystość zakończyli gen. dyw. Mirosław Różański, płk Marek Śmietana oraz starosta Powiatu Leszczyńskiego Krzysztof Benedykt Piwoński, którzy zgodnie stwierdzili, że za rok w listopadzie spotkają się po raz trzeci.

Współorganizatorami tegorocznego balu byli starosta powiatu leszczyńskiego Krzysztof Benedykt Piwoński, prezydent miasta Leszno Tomasz Malepszy, dowódca Czarnej Dywizji gen. Dyw. Mirosław Różański oraz przewodnicząca stowarzyszenia rodzina wojskowa Barbara Mroczkowska.

Lubuskie obchody Dnia Niepodległości

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zagan.naszemiasto.pl Nasze Miasto