Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szklane domy w Narodowym Czytaniu w Zbąszynku [ZBĄSZYNEK]

Redakcja
Narodowe Czytanie w Zbąszynku
Narodowe Czytanie w Zbąszynku Jan Mikuła
Zainaugurowana przez parę prezydencką, 28 lutego, tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd też jej wyjątkowa formuła. Tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. W tym roku w całej Polsce czytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Przedwiośnie to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej.

We wrześniu, w gminie Zbąszynek odbywały się Gminne Dożynki wraz z towarzyszącymi im innymi imprezami. Dlatego Narodowe Czytanie trzeba było odłożyć na późniejszy termin. Zdecydowano się na niedzielę 4 listopada, tuż przed Świętem Niepodległości.
W sali widowiskowej ZOK odbyło się widowisko literackie, słuchającym wykonawcy przypomnieli opowieść o szklanych domach. Już po raz trzeci, czytania podjęli się znani i lubiani z gminy Zbąszynek: burmistrz Wiesław Czyczerski (Cezary Baryka), ks. dziekan Zdzisław Przybysz (Seweryn Baryka), przewodniczący rady powiatu Alojzy Jokiel (narrator) oraz pracownicy urzędu miejskiego: Aneta Nawracała (narrator), Gabriela Budniak (narrator), Barbara Stasik (narrator), Hubert Cichy (funkcjonariusz) i Hieronim Muszyński (tajemnicza postać).

Czytającym towarzyszyły specjalnie przygotowane wizualizacje i efekty dźwiękowe. Rekwizyty i odpowiednie stroje oddawały charakter czytanego fragmentu. Widzowie, z których bardzo wielu nie przeczytało tej lektury w szkole dochodzili do wniosku, że jednak jest ciekawa. Oprawa i wykonawcy na pewno ułatwili odbiór tego fragmentu Przedwiośnia.

Po strawie duchowej organizatorzy zaprosili na degustacje staropolskich potraw, które przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich Kosieczyn oraz Dąbrówka Wlkp. Przy obficie zastawionym stole trwały dyskusje o świeżo zakończonej imprezie.

WAŻNE DATY NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.**Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem**

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto