MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Świebodzinie realizuje ogólnopolski program. To jedna na trzy takie oferty w Lubuskiem

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Na badanie mogą się zgłosić osoby spełniające wymagane kryteria.
Na badanie mogą się zgłosić osoby spełniające wymagane kryteria. pixabay.com
Szpital w Świebodzinie rozpoczyna realizację Ogólnopolskiego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Płuca za pomocą Niskodawkowej Tomografii Komputerowej. To trzecia placówka w województwie lubuskim, gdzie osoby z grup ryzyka mogą wykonać bezpłatną tomografię płuc.

Program badań w kierunku wykrywania raka płuca

Nowotwór płuc to choroba o złym rokowaniu. Głównie wynika to z późnego rozpoznania. W Polsce jedynie 20 proc. przypadków wykrywanych jest we wczesnych stadium choroby. Dlatego w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej powstał program badań w kierunku wykrywania raka płuca. Jego celem jest m.in. zwiększenie liczby wykrywanego raka płuc we wczesnym stadium, zwiększenie liczby wyleczonych pacjentów i obniżenie śmiertelności.

Zgłosiliśmy się do tego programu, ponieważ daje to możliwość objęcia badaniami większej liczby pacjentów, skrócenie czasu na postawienie diagnozy i leczenie. Zachęcamy lekarzy rodzinnych, aby informowali swoich pacjentów o skorzystaniu z badań – mówi Wiesława Cieplicka, prezes Nowego Szpitala w Świebodzinie.

Wysoka zachorowalność występuje przede wszystkim u wieloletnich palaczy. Na rozwój choroby wpływ mają również czynniki genetyczne oraz środowisko - zanieczyszczenie powietrza czy praca w warunkach szkodliwych. Dlatego program skierowany jest do obecnych i byłych palaczy.

Zobacz też: Perfuzja płuca. Pierwszy taki zabieg w UCK

Kto się może zgłosić na badania?

Na badanie mogą zgłosić się osoby w wieku 55-74 lata, które są aktywnymi palaczami lub rzuciły palenie nie więcej niż 15 lat temu; u których stwierdzono jeden z czynników ryzyka, np. były narażone na działanie azbestu, spalin diesla, itp.; osoby z bliskiej rodziny miały raka płuc.

Informacja telefoniczna, dostępna jest od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-14.45, pod numerem telefonu: 500 169 874. Zapisy są możliwe od najbliższego poniedziałku (24 października).

Rak płuc jednym z częstszych nowotworów

Rak płuc jest jednym z najczęściej występujących nowotworów. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że każdego roku jest wykrywany u ponad 20 tys. osób. Mniej więcej tyle samo umiera. Po raku gruczołu krokowego to najczęściej występujący i najbardziej śmiertelny nowotwór u mężczyzn. Na raka płuc chorują i umierają także kobiety. Co więcej, wśród nowotworów, które zabijają panie, rak płuc wyprzedził w ostatnich latach raka piersi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto