MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tablice informacyjne, nowe informacje, zabezpieczanie eksponatów... Izba Pamięci w Dąbrówce Wielkopolskiej nie ucieka od rozwoju

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Izba Pamięci w Dąbrówce Wielkopolskiej zyskała między innymi nową szafę.
Izba Pamięci w Dąbrówce Wielkopolskiej zyskała między innymi nową szafę. fot. Marek Pych
Eksponaty zawieszone na szynie, tablice informacyjne z kodami QR i pzede wszystkim ogrom rzetelnych i ciekawych informacji. Izba Pamięci w Dąbrówce Wielkopolskiej - mimo, że oscyluje wokół historii - nie boi się nowoczesności ani rozwoju.

Izba Pamięci w Dąbrówce Wielkopolskiej rozwija się

Dzięki opiece patronackiej Instytutu Zachodniego i Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” w ramach projektu „Ocalone Dziedzictwa” Izba Pamięci ma szansę na bardziej intensywny rozwój. Dzięki podpisaniu porozumienia w ostatnim czasie placówka ta zyskała potrójnie. Pod koniec grudnia przeprowadzono fumigację, czyli zwalczanie szkodników z elementów drewnianych, ponadto izba otrzymała przekładki bezkwasowe, czyli takie, które pomagają ochronić zabezpieczane eksponaty. Co więcej sporządzono spis z natury wszystkiego, co znajduje się w izbie.

Szafa i szyna, czyli przechowywanie oraz ekspozycja

Działania związane z modernizacją izby zostały zainicjowane przez Marka Pycha, radnego Rady Miejskiej w Zbąszynku. Od kilku lat zmienia on oblicze tego miejsca, pozyskuje środki zewnętrzne i sponsorów. Opiekun izby dzięki środkom z funduszu sołeckiego zamówił specjalną szafę. - To mój pomysł, znalazłem pana, który ją dobrze wykonał. Jest już zamontowana i czeka na uzupełnienie jej ekspozycją. Składa się z 12 pionowych szuflad z pleksiglasem, za który można włożyć dokumenty, aby odpowiednio się prezentowały - mówi. W planach jest także montaż szyny galeryjnej, dzięki której będzie można odpowiednio wyeksponować między innymi dyplomy, które zostaną podwieszone do szyny na linkach.

Tablice informacyjne "oprowadzą" po izbie

Niedawno Instytut Zachodni w ramach projektu zapewnił korektę tekstu, która znajdzie się na tablicach informacyjnych. W najbliższym czasie zostanie zamówionych 12 sztuk tablic, w dłuższej perspektywie będzie ich około 30.

Wszystko sprowadza się do tego, by przewodnik nie był konieczny, żeby nasz gość sam mógł odkrywać izbę w najbardziej oczywisty sposób, czyli czytając o historii na tablicach - mówi Pych.

Jak dodaje, w przyszłości pojawią się tam także informacje o strojach dąbrowieckich, kulturze, gwarze, kuchni. - Chciałbym pokazać, że kultura w Dąbrówce jest żywa. Mamy tutaj dwie kapele koźlarskie, może uda się zaprosić je do współpracy - mówi mężczyzna. Planuje się przetłumaczenie informacji z tablic na język angielski i niemiecki. Te wersje miałyby być dostępne po zeskanowaniu kodów QR.

Zobacz też: Gazeta Lubuska. Ochla. Umowa na remont barokowego pałacu w Ochli

od 16 lat

Co więcej, w poprzednim roku Marek Pych zamówił kwerendę archiwalną. - Zajmuje się tym pan, który jest regionalistą. Przekazał mi informacje, że ma już jakieś pozycje dotyczące Dąbrówki. Szuka między innymi w archiwach w Zielonej Górze, Gorzowie, Poznaniu, Ochli, Świdnicy i archidiecezji. Typujemy najważniejsze rzeczy, będą one skanowane, by móc je zobaczyć podczas otwarcia izby w maju - mówi Pych. Izbę wzbogacają także sami mieszkańcy, którzy przynieśli do niej kilka eksponatów. Niedługo ich przekazanie ma zostać sformalizowane. Dzięki burmistrzowi Zbąszynka ma powstać osobny alarm dla izby pamięci, która współdzieli go z budynkiem szkolnym, gdzie się znajduje. Izba zyskała również nowe logo.

Ponowne otwarcie instytucji zaplanowano na 13 maja. Radny już teraz zaprasza na uroczystość i do zwiedzania placówki po otwarciu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto