Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak grano w latach 70. i 80. XX wieku w Świebodzinie. "Lubusze" dawali czadu! Pamiętacie ich jeszcze?

OPRAC.: red.
Lubusze - pierwszy najbardziej znany zespół muzyczny ze Świebodzina
Lubusze - pierwszy najbardziej znany zespół muzyczny ze Świebodzina Archiwum prywatne
Wiodącą rolę w życiu muzycznym Świebodzina w powojennych latach (do 1975 roku) odgrywał Powiatowy Dom Kultury. Oprócz standardowych sekcji zainteresowań istniało przy „Pedeku” wiele zespołów artystycznych.

Zobacz zdjęcia z dawnego muzykowania w Świebodzinie!

Lubusze

14 października 1967 r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie działalności legendarnego dzisiaj zespołu rozrywkowego „Lubusze”. Muzycy występowali, zarówno na terenie miasta, jak również koncertowali w Zielonej Górze. W 1968 r. w przeglądzie winobraniowym zajęli I miejsce. W 1969 r. „Lubusze” wygrali trzydniowy przegląd zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Świebodzińskiej (TPZŚ) w amfiteatrze łagowskim w ramach „Dni Ziemi Świebodzińskiej”. Był to zespół o dużych możliwościach artystycznych, o czym świadczy skład personalny (Bohdan Wierzbicki, Tadeusz „Faza” Szczepaniak - akustyk, Tomasz Szubczyński, Bogdan Sulatycki, Roman Drozd, Jerzy Kuroczycki, Andrzej Rutkowski, Bogdan Kuba Wiśniewski), jednak rozpadł się w 1969 roku, gdy A. Rutkowski razem z kolegami odszedł do POM-u i tam powstał zespół „C-4011”.

Chochoły

Inny zespół młodzieżowy działający wówczas przy „Pedeku” to „Chochoły”. Rozpoczynał akcję koncertową od własnego środowiska. W 1968 r., występując w przeglądzie winobraniowym w Zielonej Górze, zajął III miejsce. Działalność tej formacji była także krótka i trwała około trzech lat. „Chochoły” grały własne kompozycje, oparte na własnych tekstach, przez cały czas istnienia trwały w niezmienionym składzie: Marian Stencel - gitara, Jerzy Grabka - gitara solowa, Zenon Feliś - bas, Zenon Filipowicz - perkusja, Bolesław Durkalec - śpiew.

Lubusze bis

Po rozpadzie „Lubuszy” i „Chochołów” pozostali muzycy z obu zespołów dobrali do połączonego składu dwóch gitarzystów, by podtrzymać znaną i lubianą markę. Tak w „stare buty” „Lubuszy” wszedł nowy zespół w składzie: Jerzy Grabka - gitara prowadząca, śpiew, Zenon Filipowicz - perkusja, śpiew, Bolesław Durkalec - śpiew, Jerzy Rawski - gitara, Waldemar Kostecki - gitara basowa. Grali pół roku. Grabka odszedł do grupy Wulkan. „Lubusze” byli „etatowym” zespołem PDK. Uczestniczyli we wszystkich imprezach organizowanych przez swego sponsora, grali na każdym przeglądzie - od piosenki żołnierskiej przez piosenkę polską aż po radziecką. Przy kilku zmianach personalnych trwali do 1978 roku.

Wulkan

W 1970 r. powstał chyba najciekawszy, ale i najbardziej kontrowersyjny zespół pod nazwą „Wulkan”. Muzycy występowali w małym, trzyosobowym składzie: Ryszard Roj (bas, organki, śpiew); Jerzy Grabka (gitara solowa, śpiew); Władysław ”Zeppelin” Jackiewicz (perkusja, śpiew). Grali dużo i chętnie, również na festynach organizowanych m.in. z okazji Dni Regionalnych lub Winobrania. „Wulkan” nigdy nie brał udziału w przeglądach typu piosenki żołnierskiej, czy radzieckiej. M.in. dlatego pozostawał niewygodny. Wulkan rozpadł się w 1977 r. - po prostu „wybuchł” o 30 lat za wcześnie.

Wir

Po rozwiązaniu grupy Wulkan w 1977, do starego składu dołączył basista zespołu „Syriusze”. Trio w nowym w składzie, Jan Jackiewicz - gitara basowa, śpiew, Jerzy Grabka - gitara, śpiew, Władysław „Zeppelin” Jackiewicz - perkusja, przyjęło nazwę „Wir”. Zespół dość radykalnie zmienił styl wykonywanej muzyki, z ciężkiego hard, hevy-rocka na muzykę lekką i taneczną. „Wir” nawiązuje współpracę z GOK-iem w Lubrzy, gdzie przygrywa na zabawach i wieczorkach tanecznych. W 1978 roku Zeppelina zastępuje Zenon Filipowicz - perkusja. W tym też czasie zespół przenosi się do POM-u w Świebodzinie. Tam obsługuje wszystkie imprezy. W 1980 roku Wir podpisuje stałą umowę na tzw. „granie do kotleta”, obsługując dancingi oraz imprezy rozrywkowe organizowane przez restaurację Polonez w Lubrzy. W tym okresie „Wir” - będąc zawsze otwartym na współpracę - zaprasza do grania innych muzyków, m. in. „Kichusia” Olechnowicza - akordeon, Ryszarda Grabowskiego - saxofony, Stanisława Iwachów - gitara basowa, Władysława Mosiejko - organy, Leszka Mojsiejczyka - organy. Zespół zakończył działalność w 1983 roku.

Świebodziński Dom Kultury

Powiatowy Dom Kultury, od czasu przejęcia placówki przez gminę, współpracował już jako Świebodziński Dom Kultury z wieloma zespołami grającymi różnorodną muzykę: od repertuaru festynowego i weselnego, poprzez standardy muzyki światowej i formy dęte, blaszane, aż po ostrego rocka i rap.
Formacje te to sprawdzony partner w realizacji festynowych imprez plenerowych: „Alex”, „Vivo”, „Relax”, „Artec”. Zespoły rockowe to kolejno: „System”, „ASO”, „Rawski’s Group”, „Index”, „Kombajn do Zbierania Kur po Wioskach”, „Shaft”, „En-clave”, „Bardzo Elegancko”.

Alex

Popularny w regionie zespół występuje od 1997 roku. Gra „wszystko i dla wszystkich” - od studniówek po dożynki i festyny. Repertuar dostosowany jest do konkretnych potrzeb odbiorców i okoliczności. Bardziej ambitne, ulubione przez siebie utwory zespół grywa na próbach lub podczas udziału w przeglądach. W skład zespołu wchodzą: Bogdan Hanebauer - instrumenty klawiszowe, Jerzy Chowaniec - gitara, Marek Pazgrat - instrumenty perkusyjne. Wszyscy śpiewają.

Zobacz też: Wielkie Święto Muzyki – Top of the Top Sopot Festival 2021

Źródło: TVN

Vivo

Przez siedem lat, od kwietnia 1996 roku do sierpnia 2002 roku, na świebodzińskich scenach występowała grupa Vivo. Założył ją Stanisław Mosiejko wespół z Jerzym Welkierem i Antonim Juruszem. Zespół obsługiwał imprezy okolicznościowe, festyny i wesela. W końcowym etapie kariery zespół tworzyli: St. Mosiejko, Janusz Kołodyński, Małgorzata Grupa i Roman Drozd.

Relax

Zespół Relax jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych zespołów muzycznych na naszym terenie. Z tą marką związali się: Bogdan Serafinowicz, Janusz Sałbut i Ryszard Roj. Muzycy znani z występów na festynach, zabawach tanecznych i weselnych. We wcześniejszym wcieleniu zespołu, pod nazwą „Styl”, grywali w latach 1999 - 2001 Janusz Sałbut i Mirosław Roj.

Artec

Zespół tworzą ojciec i syn - Bolesław i Artur Pawelscy ze Świebodzina. Artur jest uczniem Andrzeja Rutkowskiego z klasy instrumentów klawiszowych. Artec wykonuje urozmaicony repertuar - od muzyki biesiadnej do klasyki rocka; chętnie występuje na festynach, zabawach tanecznych i uroczystościach weselnych. Współpracuje z Klubem Seniora ŚDK.

System

Pierwszą jaskółką amatorskiego muzykowania rockowego, która wzbiła się ponad przeciętność, była grupa System, przez wiele lat rockowa wizytówka Świebodzina w Polsce, której członkowie (Mariusz Górazda, Krzysztof Kucharski, Wojciech Szarłowicz, Stanisław Jachwak, Lech Rawski i Leszek Szpigiel) sięgnęli po ogólnopolskie laury, m. in. VIII i VI miejsca w Ogólnopolskim Przeglądzie Muzyki Młodej Generacji w Jarocinie, dwukrotnie półrecital w II programie TVP. Sukcesy zespołu godne są podkreślenia tym bardziej, że dwaj muzycy, w tym perkusista, byli „sprawni inaczej”, co było zdumiewającym wówczas precedensem na polskiej scenie estradowej.
Śladem członków „Systemu” poszli inni: Index, Rawski’s Group z liderem Jerzym Rawskim i trio ASO, powstałe w październiku 1979 roku. Na miejscowym rynku muzycznym samodzielnym i niezależnym bytem był zespół Monastery.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto