Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Taki ogromny mural o historii Zielonej Góry zostanie wykonany na murze aresztu śledczego

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 16 lat
Szary mur okalający Areszt Śledczy w Zielonej Górze wkrótce się zmieni. A to za sprawą konkursu na mural z okazji podwójnego jubileuszu miasta. Zwycięzcą został Łukasz Chwałek, który zagospodaruje 600 metrów kwadratowych.

Z okazji 800-lecia istnienia i 700-lecia uzyskania praw miejskich w Zielonej Górze powstał mural światowej sławy wokalistki jazzowej Urszuli Dudziak, honorowej obywatelki miasta. Do września powstanie drugi mural poświęcony kolejnej gwieździe estrady – Maryli Rodowicz, która urodziła się w Zielonej Górze i jest także honorową obywatelką miasta. Trzeci mural powstanie na murze aresztu śledczego.

Mural na murze aresztu śledczego zajmie 600 metrów kwadratowych powierzchni

Taki ogromny mural o historii Zielonej Góry zostanie wykonan...

Mural na murze Aresztu Śledczego w Zielonej Górze

– Niedawno areszt śledczy zyskał nowy mur. Rozmawiałem z panią dyrektor i wspólnie ustaliliśmy, że niezbyt dobrze by tu wyglądały reklamy czy jakieś bazgroły, które mogą się na nim pojawić. Wymyśliliśmy więc jubileuszowy mural – mówił prezydent Janusz Kubicki.
- Dla nas to ważne wydarzenie, bo choć jesteśmy za wysokim murem, to jednak czujemy się częścią lokalnej społeczności, zielonogórzanami. Także chcielibyśmy włączyć się w obchody jubileuszu – podkreślała mjr Magdalena Wawrzyk, dyrektor Aresztu Śledczego w Zielonej Górze.
Został więc ogłoszony konkurs, który przeprowadziło Biuro Wystaw Artystycznych. Nie był łatwy, bo duża powierzchnia, temat związany z podwójnym jubileuszem miasta, poza tym artyści musieli wziąć pod uwagę także otoczenie.

Konkurs na mural na murze aresztu śledczego rozstrzygnięty. Powstanie praca o historii Zielonej Góry autorstwa Łukasza Chwałka
Konkurs na mural na murze aresztu śledczego rozstrzygnięty. Powstanie praca o historii Zielonej Góry autorstwa Łukasza Chwałka Tomasz Daiksler, Jacek Katos

Konkurs na mural na murze aresztu - cztery propozycje

Obrady komisji konkursowej były gorące, choć jej członkowie nie mieli problemu z wyborem zwycięzcy. Został nim artysta Łukasz Chwałek z Zielonej Góry. Nie będzie to jego pierwszy mural, bo m.in. stworzył obraz nawołujący do pozostania w domu podczas pandemii koronawirusa.
- Mieliśmy do oceny cztery propozycje. Praktycznie jednogłośnie została wybrana praca Łukasza Chwałka. Wygląda bardzo atrakcyjnie i mam nadzieję, że tak jak w projekcie tak i w rzeczywistości będzie ciekawa i spotka się z zainteresowaniem mieszkańców – mówi porucznik Beata Sobczak, przedstawicielka aresztu śledczego w komisji. – Mural będziemy mogli już oglądać podczas tegorocznego Winobrania.
Igor Myszkiewicz, artysta plastyk, kustosz Muzeum Ziemi Lubuskiej, podkreśla, że zwycięski projekt to podróż po dziejach Zielonej Góry od czasów panowania Piastów po czasy współczesne.

Mural na murze aresztu śledczego przedstawi historię Zielonej Góry od czasów panowania Piastów po współczesność
Mural na murze aresztu śledczego przedstawi historię Zielonej Góry od czasów panowania Piastów po współczesność Tomasz Daiksler, Jacek Katos

Trzy murale na podwójny jubileusz Zielonej Góry

Z okazji 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia nadania jej praw miejskich w mieście odbywa się wiele wydarzeń, wydawane są jubileuszowe publikacje. Mieszkańcy dzielili się swoimi pomysłami, jak uatrakcyjnić te wyjątkowe urodziny miasta. Jedną z propozycji były murale, które nawiązywałyby do historii i współczesności miasta. A najlepszą jego reklamą są byli czy obecni mieszkańcy. Stąd pomysł na mural Urszuli Dudziak i Maryli Rodowicz, honorowych obywatelek miasta. Stąd też konkurs na mural, który zajmie mur okalający Areszt Śledczy w Zielonej Górze.
- Osobiście cieszą mnie najbardziej trwałe rzeczy, które powstają z okazji jubileuszu. Bo koncerty, wystawy przeminą, a takie rzeczy jak murale, książki czy rzeźby – mam tu na myśli pomnik Oskara Zięty czy pomnik winiarki Emmy – będą ozdobną miasta przez wiele lat. To jakby prezent dla kolejnych pokoleń zielonogórzan – mówi Helena Roszkiewicz-Witucka, która w Zielonej Górze mieszka od 52 lat.

Komisja konkursowa oceniła cztery nadesłane propozycje muralu
Komisja konkursowa oceniła cztery nadesłane propozycje muralu Tomasz Daiksler, Jacek Katos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Taki ogromny mural o historii Zielonej Góry zostanie wykonany na murze aresztu śledczego - Zielona Góra Nasze Miasto

Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto