Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To kolejny krok do utworzenia publicznego transportu zbiorowego w Świebodzinie i kilku gminach ościennych. Przyjęto uchwałę

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Na terenie Świebodzina i kilku gmin ościennych ma funkcjonować transport zbiorowy.
Na terenie Świebodzina i kilku gmin ościennych ma funkcjonować transport zbiorowy. fot. Grzegorz Walkowski
Pod koniec października Rada Miejska w Świebodzinie przegłosowała uchwałę w sprawie utworzenia Świebodzińskiego Związku Powiatowo-Gminnego. To kolejny etap na drodze do utworzenia publicznego transportu zbiorowego.

Współpraca gmin w zakresie transportu zbiorowego

Autobusy miałyby kursować po samym Świebodzinie, ale również na terenie gmin Skąpe, Lubrza i Szczaniec. Odpowiednie uchwały podjęła każda z tych gmin oraz powiat świebodziński, również będący stroną przedsięwzięcia. Następnie wszystkie uchwały, a przede wszystkim statut związku będą przedmiotem analiz Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, zakładam, że w pierwszym, może drugim kwartale przyszłego roku związek zostanie już oficjalnie zawiązany i będzie mógł przystąpić do prac nad wyborem operatora transportu zbiorowego na terenie tych wszystkich gmin, biorących udział w projekcie - mówi burmistrz Świebodzina Tomasz Sielicki.

Ulgi ustawowe

Do przedsięwzięcia zostały zaproszone wszystkie gminy powiatu, część jednak nie zdecydowała się na udział. Weźmie w nim udział również powiat, którego zaangażowanie daje związkowi większe możliwości. Dzięki niemu mieszkańcy zachowają prawo do ulg ustawowych, które nie obowiązują w transporcie miejskim. - My chcieliśmy, aby pozostawić mieszkańcom ulgi ustawowe, a to też umożliwia ubieganie się o rekompensatę z tytułu ich stosowania ze strony Skarbu Państwa - mówi Sielicki. Jak dodaje, udział powiatu daje również możliwość ubiegania się o dopłaty do wozokilometrów z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, czyli programu rządowego, z którego gmina będzie mogła skorzystać, tworząc transport.

Kolejnym etapem będzie wyposażenie związku w pracowników i sprzęt oraz ogłoszenie przetargu na operatora. On z kolei ma pokazać zainteresowanie podmiotów na świadczenie przewozów. - Z doświadczenia w skali kraju wiemy, że wcale nierzadkie są sytuacje, w których operatorem zostaje lokalny PKS i dochodzi do reanimacji siatki połączeń wygaszanej przez lata. Ciężko w tej chwili powiedzieć, kto tym operatorem będzie, bo to pokaże nam przetarg, ale na pewno to krok ku temu, aby przewozy zaczęły działać - mówi burmistrz.

Zobacz też: Nowe autobusy elektryczne zasilą komunikację miejską w Radomiu

Zyskają zarówno mieszkańcy Świebodzina, jak i gmin ościennych

Częstotliwość kursów ma być zależna od wielkości miejscowości lub sołectwa. Na terenach wiejskich dziennie miałoby odbywać się od trzech do dziewięciu połączeń, a więcej w samym Świebodzinie. - O transporcie zbiorowym trzeba myśleć trochę szerzej, niż w kontekście gminy Świebodzin, są to też gminy ościenne, których mieszkańcy bardzo często korzystają chociażby z miejsc pracy w Świebodzinie, dojeżdżają tutaj do szkoły, czasem też do instytucji kultury, czy nawet w takich prozaicznych kwestiach życia codziennego, jak wizyta u lekarza. Myślę, że działając efektem synergii, jesteśmy w stanie osiągnąć dużo lepszy skutek - mówi Sielicki.

Jak zapowiada burmistrz, wstępne kalkulacje kosztów transportu dla gminy Świebodzin powinny oscylować w okolicach dwóch milionów złotych, jednak w związku z dynamiczną sytuacją na rynku paliw i usług należy tę kwotę traktować jedynie poglądowo.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto