To nie będzie zwykłe wydarzenie. W Dąbrówce Wielkopolskiej zostanie otwarta Izba Pamięci. Powstało nowoczesne miejsce o historii

OPRAC.:
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Izba Pamięci w Dąbrówce Wielkopolskiej całkowicie odmieniona. Miejsce po remoncie jest nie do poznania. Zobacz więcej zdjęć >>>
Izba Pamięci w Dąbrówce Wielkopolskiej całkowicie odmieniona. Miejsce po remoncie jest nie do poznania. Zobacz więcej zdjęć >>>Marek Pych
W sobotę wielkie otwarcie Izby Pamięci w Dąbrówce Wielkopolskiej. Będzie można zobaczyć archiwalny film pozyskany do pokazania specjalnie na to wydarzenie. Miejsce całkowicie się zmieniło. Jest nowoczesne i zachęca do poznania historii wsi.

Dąbrówka Wielkopolska. Otwarcie Izby Pamięci

Pierwsza Izba Pamięci w Dąbrówce Wielkopolskiej powstała w pałacu dąbrowieckim w 1965 roku z inicjatywy nauczycielki miejscowej szkoły Wandy Chełkowskiej, która zebrała pamiątki przed i powojenne. W 1984 roku została przeniesiona do szkoły. – Izba trwała, trochę była malowana, trochę odnawiana, a potem zaczęło się mozolne dochodzenie do tego, aby otworzyć ją po remoncie – opowiada Marek Pych, społeczny opiekun dąbrowieckiej Izby Pamięci.
O tych mozolnych działaniach pisaliśmy w październiku ubiegłego roku. Wtedy izba została objęta opieką patronacką Instytutu Zachodniego i Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” w ramach projektu „Ocalone Dziedzictwa”. Była to wisienka na torcie pracy, jaką udało się wykonać dąbrowieckiej społeczności w zakresie zmian w izbie.

Historia Dąbrówki Wielkopolskiej. Izba Pamięci w nowoczesnym wydaniu

Uroczyste otwarcie odbędzie się w sobotę, 13 maja, o godz. 16 w Centrum Kultury i Folkloru w Dąbrówce Wielkopolskiej.
Będzie można zobaczyć ponad 400 artefaktów przyporządkowanych różnym działom. Są interaktywne ekrany, okno, a nawet patefon.

– Izba poświęcona jest walce Polaków o zachowanie polskości, tradycji i kultury tych ziem w czasach zaborów i II wojny światowej – wyjaśnia Marek Pych. Zebrane materiały udowadniają, że mimo ówczesnej przynależności obszarowej do Niemiec, mieszkańcy czuli się Polakami, a manifestowali to właśnie przez kultywowanie śpiewu, używanie gwary dąbrowieckiej, strojów. Dziś Dąbrówka Wielkopolska leży w woj. lubuskim i naturalnie wnosi do tego regionu – część tradycji i kultury zachodniej Wielkopolski. To także pokazuje Izba Pamięci.

Niespodzianką podczas sobotniej uroczystości będzie projekcja filmu z 1965 roku, który nosi nazwę „Izba Pamiątek”. Marek Pych podkreśla, że zgodę na projekcję udało się uzyskać dzięki staraniom i uprzejmości wielu osób.

Po oficjalnym otwarciu Izby Pamięci przed miejscową szkołą odbędzie się Noc Muzeów, która potrwa do godziny ok. 22.30. W programie m.in. występy uczniów, pokazy filmów, występy lokalnych zespołów i gastronomia.
Organizatorami wydarzenia są Rada Sołecka w Dąbrówce Wielkopolskiej i Szkoła Podstawowa Pomnik Rodła. Współorganizatorem technicznym jest Zbąszynecki Ośrodek Kultury.
Remont Izby Pamięci wykonano m.in. dzięki wsparciu funduszu sołeckiego, władz gminy i województwa, a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zobacz też wideo: Wystawa psów w Babimoście

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie