Trwa budowa farmy alg w gminie Świebodzin
W czerwcu 2019 roku spółka Iteo Green zakupiła grunt o powierzchni 12,5 ha w gminie Świebodzin. Obecnie trwa tu budowa obiektu. Inwestycja znajduje się w pobliżu byłego wysypiska śmieci, przy drodze w kierunku na miejscowość Jeziory.
Zobacz zdjęcia!
Projekt LUKON to koncepcja firmy Iteo, realizowana poprzez spółkę celową Iteo Green. Polega na połączeniu różnych metod produkcji biomasy z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Dzięki technologii OZE półprodukty, jak i produkty końcowe wzajemnie się uzupełniają.
- To technologia innowacyjna, ponieważ jest samowystarczalna w zakresie półproduktów i końcowych produktów - tłumaczy Grzegorz Szulc, prezes spółki Iteo Green. Półprodukty to na przykład wyprodukowany dwutlenek węgla, który staje się pokarmem dla alg i nie zostaje wypuszczony do atmosfery, czy woda pofermentacyjna z biogazowani, która zostaje oczyszczona i pełni podobną rolę, jak dwutlenek.
Algi jako cenne źródło białka
Jak zaznacza, algi to jedno z najlepszych źródeł białka dla człowieka. - Żyjemy na białku sojowym, a import soi, w szczególności tej modyfikowanej, będzie ograniczony. Stajemy się alternatywą dla białka spożywczego, kosmetycznego, jak i paszowego - tłumaczy.
Prezes podkreśla, że ogromną zaletą inwestycji jest fakt, że instalacja będzie niezależna od warunków atmosferycznych, jest to uprawa - w przeciwieństwie do wielu upraw roślin białkowych - całoroczna. Co więcej, hodowla będzie ograniczona przed dostępem człowieka i atmosfery.
Stworzy to również możliwość wykorzystania białka w przemyśle farmaceutycznym i spożywczym. Dlatego właśnie jest to unikalna produkcja, będziemy produkować czyste białko, nie skażone niczym zewnętrznie - tłumaczy prezes.
Zobacz też: Pierwsza taka hodowla na świecie - Łososie Geotermalne
Bardzo szerokie zastosowanie alg
Algi mają bardzo szerokie zastosowanie. Mogą zastąpić białko sojowe w paszach zwierzęcych. - Alga posiada bardzo wysoki poziom białka, ale także bogaty zestaw witamin, czego białko sojowe niestety nie ma - mówi Szulc. Dodaje, że masa algowa może zostać użyta jako dodatek do różnych produktów spożywczych - sałatek, jogurtów, produktów cukierniczych, suplementów diety dla sportowców wspomagając regenerację, ale również w farmaceutyce do leczenia różnych schorzeń skórnych, jak łuszczyca. - To białko, nie dość, że jest bardzo bogate w produkty odżywcze, ma w sobie bogaty zestaw związków, które pomagają w regeneracji i odnowie biologicznej.
Instalacja pokazowa
Otwarcie inwestycji zaplanowano na wrzesień tego roku, jednak w związku z sytuacją gospodarczą firma liczy się z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Iteo Green planuje uruchomienie także instalacji pokazowej. - Chcemy żeby ludzie zobaczyli, że alga to coś nowego, ale jest już mocno rozpowszechniona w świecie, chcemy aby społeczeństwo nabrało przekonania do potrzeby zastosowania i korzystania z alg.

Inwestycje w powiecie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?