Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urlop ojcowski, macierzyński, rodzicielski. Z jakiego urlopu może skorzystać świeżo upieczony ojciec?

Michał Korn
Michał Korn
Po urlopie macierzyńskim rodzice mogą też skorzystać z 32 tygodni urlopu rodzicielskiego, którym mogą się podzielić.
Po urlopie macierzyńskim rodzice mogą też skorzystać z 32 tygodni urlopu rodzicielskiego, którym mogą się podzielić. Pixabay
Gdy na świat przychodzi dziecko zazwyczaj zostaje z nim w domu mama. Jednak ojcowie coraz częściej angażują się w opiekę nad maluchami.

Świeżo upieczeni tatusiowie mogą wykorzystać część urlopu macierzyńskiego, cały urlop rodzicielski, a także dedykowany specjalnie dla nich urlop ojcowski.

Jakie urlopy przysługują nowym rodzicom?

Młodzi rodzice mogą liczyć na 52 tygodnie przerwy w pracy, na które składa się urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Wolnego może być więcej, jeśli poród będzie mnogi.

Urlop macierzyński

Zasiłek z tytułu urlopu macierzyńskiego przysługuje ubezpieczonej matce przez 20 tygodni. - Gdy poród był mnogi to w zależności od liczby urodzonych dzieci urlop ten wydłuża się od 31 do 37 tygodni. Pierwsze 14 tygodni zarezerwowanych jest wyłącznie dla mamy. Jeżeli po tym czasie będzie chciała wrócić do pracy, to pozostałą część urlopu może wykorzystać tata. Warunkiem jest posiadanie ubezpieczenia - wyjaśnia Agata Muchowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego.

Urlop dla ojców w pigułce - to musisz wiedzieć:

Urlop rodzicielski

Po urlopie macierzyńskim rodzice mogą też skorzystać z 32 tygodni urlopu rodzicielskiego, którymi mogą dysponować miedzy sobą. Przy ciążach mnogich 34 tygodnie, bez względu na liczbę dzieci urodzonych w czasie porodu. Nie musi być on wykorzystany w pełnym wymiarze. Można go podzielić nawet na cztery części i brać sukcesywnie aż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat.

Od stycznia do kwietnia 2019 roku z urlopu rodzicielskiego skorzystało 242,2 tys. osób. Wśród nich znalazła się grupa 2 tys. ojców.

Urlop ojcowski

Niezależnie od urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego, tacie przysługuje urlop ojcowski. Jeśli tylko jest ubezpieczony ma prawo do zasiłku za czas urlopu ojcowskiego przez 2 tygodnie, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia. Ten urlop można wykorzystać jednorazowo albo w nie więcej niż 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień. Ojciec dziecka może, ale nie musi skorzystać z tego urlopu.

Od stycznia do kwietnia 2019 roku z urlopu ojcowskiego skorzystało 61,1 tys. osób. Jak podaje Gazeta Prawna, to o 2,3 tys. więcej mężczyzn, niż w tym samym okresie w 2018 roku.

Przypomnijmy, że urlop ojcowski jest płatny w 100 proc. Ojciec dostaje zasiłek w wysokości pełnej podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego.

Łącznie 52 tygodnie urlopu

Od stycznia 2016 roku wyróżniamy dwa rodzaje urlopu z tytułu narodzin dziecka. Jest to urlop macierzyński z którego skorzystać może tylko mama i trwa on 20 tygodni. Drugim rodzajem urlopu jest urlop rodzicielski, który rodzice mogą (ale nie muszą) podzielić między siebie. W tym przypadku przysługują 32 tygodnie, co w sumie daje łącznie 52 tygodnie.

Z opcji podziału urlopu rodzicielskiego w okresie od stycznia do kwietnia 2019 roku skorzystało 4,1 tys. ojców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Urlop ojcowski, macierzyński, rodzicielski. Z jakiego urlopu może skorzystać świeżo upieczony ojciec? - Gazeta Lubuska

Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto