Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Lubuskiem trwa sezon na jagody. Trzeba uważać, bo mogą być źródłem groźnej choroby

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Rozpoczął się sezon na jagody. Owoce pojawiły się także w lubuskich lasach.
Rozpoczął się sezon na jagody. Owoce pojawiły się także w lubuskich lasach. Sylwia Dabrowa/Polska Press
W lubuskich lasach pojawiły się już jagody i poziomki. To lubiane owoce, które mogą jednak stwarzać poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Spożywając je prosto z krzaczka możemy zarazić się groźną chorobą pasożytniczą przenoszoną przez dzikie zwierzęta.

Choroba niemytych jagód

U sprzedawców na targowiskach i przy drogach można już kupić jagody czy poziomki. Tańsza opcja to spacer po lesie w poszukiwaniu tych smacznych owoców. Przed degustacją musimy jednak pamiętać o ich dokładnym umyciu. Brudne mogą być źródłem bąblowicy. To groźna choroba wywoływana przez tasiemca, którego nosicielami są przede wszystkim lisy.

Jaja tasiemca uwalnianie są z kałem zakażonych zwierząt i mogą dostać się do organizmu człowieka między innymi poprzez przeniesienie jaj do ust za pomocą brudnych rąk czy spożycie skażonej żywności. Pasożyty przemieszczają się drogą naczyń krwionośnych do różnych narządów. Najczęściej osadzają się w wątrobie czy płucach, ale mogą pojawić się także w nerkach, śledzionie, ośrodkowym układzie nerwowym, kościach i oku. Mogą tam przebywać nawet kilka lat po zjedzeniu jaj pasożyta - mówi Izabela Niekrasz z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie.

Nosicielami choroby mogą być także nasze domowe psy i koty, które obwąchiwały odchody zarażonego zwierzęcia. Dlatego specjaliści przypominają o regularnym odrobaczaniu pupili preparatami działającymi na tasiemce.

Trudna do zdiagnozowania

Bąblowica jest trudna do zdiagnozowania, bo jej objawy mogą być widoczne dopiero po kilku, a nawet kilkunastu latach od zarażenia. Symptomy świadczące o chorobie zwykle uzależnione są od tego, w którym organie zlokalizowały się cysty wywołane przez bąblowca. W przypadku, gdy tasiemiec pojawi się w wątrobie może powodować ból brzucha, nudności i wymioty. Gdy zajmie płuca objawia się przewlekłym kaszlem, bólem w klatce piersiowej i dusznościami.

Przede wszystkim higiena

Jeśli w trakcie leśnych wycieczek nie chcemy nabawić się tej groźnej choroby, wystarczy zachować minimum higieny i ostrożności.

Nigdy nie spożywajmy owoców leśnych bezpośrednio z krzaczka. Jeśli przynosimy dary lasy do domu, to przed zjedzeniem zawsze dokładne umyjmy je pod bieżącą wodą. Także mycie owoców i warzyw z działek, do których dostęp mogą mieć drapieżniki może pomóc w zapobieganiu infekcji. Ważne jest także dokładne mycie rąk po każdym leśnym spacerze - tłumaczy Izabela Niekrasz.

Ale nawet jeśli zarazimy się tasiemcem bąblowcem, to niekoniecznie musi to oznaczać, że zachorujemy na bąblowicę. Larwy muszą mieć sprzyjające warunki, więc wiele zależy od tego, jak odporny jest nasz organizm.

Zobacz również:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Lubuskiem trwa sezon na jagody. Trzeba uważać, bo mogą być źródłem groźnej choroby - Gorzów Wielkopolski Nasze Miasto

Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto