Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W ratuszu w Świebodzinie odkryto wówczas tajemnicze drzwi. Przypominamy remont obiektu z 2010 roku

op.red.
Przypominamy remont ratusza w Świebodzinie, który zakończył się w 2010 roku
Przypominamy remont ratusza w Świebodzinie, który zakończył się w 2010 roku Archiwum gazety
W połowie sierpnia 2010 roku zakończył się remont zabytkowego Ratusza w Świebodzinie. Prace trwały ponad rok i odbywały się pod ścisłym nadzorem konserwatorskim. Przypominamy, jak przebiegały.

Kolorystyka elewacji ratusza w Świebodzinie była zbliżona do tynku

Na czym polegały prace związane z remontem ratusza w Świebodzinie? Rozpoczęły się od remontu dachu wraz z wykonaniem nowego pokrycia z dachówki ceramicznej karpiówki. Następnie robotnicy przystąpili do remontu elewacji zabytku. Należało oczyścić i wzmocnić ściany, naprawić spękania i nałożyć farbę.

Na podstawie badań konserwatorskich ustalono, że kolorystyka elewacji zbliżona była barwą do naturalnego tynku

- informowała Barbara Bielinis-Kopeć. Lubuski Konserwator Zabytków w Zielonej Górze. Po wielokrotnym dokonaniu prób kolorystycznych na elewacjach dobrane zostały barwy dostosowane do formy architektonicznej ratusza.

W toku dalszych prac renowacji poddano stolarkę okienną i drzwiową, wymieniono instalacje i wyremontowano wnętrza zabytku.

Nierozwiązana zagadka tajemniczych drzwi

W trakcie prac robotnicy odkryli tajemnicę, która zaintrygowała wówczas też mieszkańców miasta. Otóż w pomieszczeniach piwnicznych ratusza znajdują się pancerne drzwi, do których nikt nie ma klucza. Co więcej, nie wiadomo co się za nimi kryje.

Zawiedli się ci, którzy liczyli na rozwiązanie zagadki. Niestety burmistrz nie zezwolił na otwarcie drzwi, które na kolejne wieki będą skrywać tajemnicę.

Z kolei powodem, przez który opóźniły się prace remontowe było odkrycie fresku w wystawowej części Muzeum Regionalnego, mieszczącego się w ratuszu.

Co więcej, zmieniło się również otoczenie ratusza. Została zerwana cała nawierzchnia na rynku. Z uliczek dochodzących do rynku zniknęły betonowe płyty, położone na placu jeszcze w latach 70. Wymieniono latarnie miejskie na styl retro, również na ul. Wiejskiej, Głowackiego i Górnej.

Już wówczas miasto wprowadziło zasadę dofinansowania do remontów zabytkowych kamienic. O dotacje z magistratu mogły starać się wspólnoty mieszkaniowe. Koszt renowacji wyniósł około 2,3 mln złotych.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto