W Świebodzinie wojewoda lubuski spotkał się z samorządowcami z powiatu. Rozmawiano o drugim rozdaniu środków z Polskiego Ładu

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
To już kolejne spotkanie wojewody z samorządowcami.
To już kolejne spotkanie wojewody z samorządowcami. Anna Moyseowicz
Udostępnij:
W czwartek (20 stycznia) wojewoda lubuski Władysław Dajczak spotkał się z samorządowcami z powiatu świebodzińskiego. Rozmawiano o Rządowym Funduszu Inwestycji Strategicznych: Polski Ład. Omówiono projekty złożone podczas pierwszego rozdania środków i wnioski, które jeszcze mają być złożone w ramach drugiego rozdania.

Spotkanie było okazją do podsumowania pierwszej edycji programu, jak również omówienia szans, które niesie ze sobą druga tura naborów. Samorządowcy przedstawili pokrótce projekty, o dofinansowanie których wnioskowali i wnioski, które chcieliby złożyć w ramach drugiego rozdania środków.

Rozwój lokalnych społeczności

Jak wspomniał wojewoda, ma on nadzieję, że złożone projekty doprowadzą do przyznania środków, a to przyczyni się do rozwoju lokalnych społeczności. – Fundusze, które trafiły do gminy, mają bardzo duże znaczenie dla mieszkańców, dla rozwoju wspólnoty oraz rozwoju gospodarczego, ale też poprawy warunków życia czy też wszelkich innych inwestycji związanych z funkcjonowaniem codziennym. Dzisiejsze spotkanie jest kontynuacją spotkań, które już rozpocząłem z samorządowcami w zeszłym roku – podkreślił wojewoda.

W spotkaniu wzięli udział między innymi starosta świebodziński Zbigniew Szumski, zastępca burmistrza Świebodzina Anna Fabiś, burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski, wójt Łagowa Czesław Kalbarczyk czy wójt Lubrzy Ryszard Skonieczek.

Gminy ubiegają się o dofinansowanie do inwestycji

W drugim rozdaniu gmina Łagów będzie się ubiegać o dofinansowanie do dróg i chodników w miejscowości Łagówek, nowej oczyszczalni w Toporowie, termomodernizacji szkoły w Toporowie, remontu ulic czy wymiany rur azbestowych na plastikowe w Żelechowie. W Lubrzy z kolei planowana jest m.in. budowa kompleksu oświatowego, na który składałyby się żłobek, przedszkole i mała szkoła oraz remont dróg. W Świebodzinie największą inwestycją byłaby budowa południowej obwodnicy miasta.

Zobacz też: Minister rodziny i polityki społecznej: Polski Ład jest korzystny dla emerytów

Aż 95 procent dofinansowania w ramach Polskiego Ładu

Nabór do drugiej edycji programu Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych trwa do 15 lutego 2022. Każda jednostka samorządu terytorialnego może zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie i otrzymać do 95% dofinansowania projektu. Ruszył również nabór dla powiatów oraz gmin, w których funkcjonowały PGR-y. W tym przypadku samorządy mogą się ubiegać nawet o 98% bezzwrotnego dofinansowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie