MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki dzień ZWKiUK w Świebodzinie! Ruszyła instalacja kogeneracyjna. Co to oznacza?

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
ZWKiUK zyskał instalację kogeneracyjną.
ZWKiUK zyskał instalację kogeneracyjną. fot.: ZWKiUK w Świebodzinie
W poniedziałek (14 listopada) odebrano roboty budowlane związane z budową instalacji kogeneracyjnej Zakładu Wodociągów Kanalizacji i Usług Komunalnych w Świebodzinie. Inwestycja pozwoli na zaoszczędzenie nawet 600 tysięcy złotych w ciągu roku!

Inwestycja ma przybliżyć zakład do samowystarczalności energetycznej, tak ważnej szczególnie w obecnej, niepewnej sytuacji geopolitycznej. Dzięki niej możliwa jest produkcja energii na potrzeby oszyczyszczalni ścieków, nawet do 40 procent rocznego zapotrzebowania, co z kolei pozwoli na zaoszczędzenie ogromnych kwot.

Zobacz zdjęcia instalacji!

Instalacja kogeneracyjna w Świebodzinie

Czym jest instalacja kogeneracyjna? - Zawsze mówię mieszkańcom - Wy dajecie gazu, a my z tego produkujemy prąd - śmieje się prezes zarządu ZWKiUK Dariusz Gusta. Jak tłumaczy, efektem ubocznym oczyszczania ścieków w oczyszczalni są osady, których trzeba się pozbyć. Osady to po prostu drobnoustroje pomagające w procesie oczyszczania ścieków. Obumarłe drobnoustroje są zagęszczane i fachowo nazywane osadem ściekowym. Taki osad ściekowy przeprowadza się przez komory fermentacyjne i w procesie fermentacji uzyskiwany jest biogaz, który następnie można zużytkować. - Do tej pory używaliśmy go na ogrzewanie naszych budynków w okresie zimowym, biurowca, a także na podgrzewanie wody użytkowej przez cały rok, ale poza okresem zimowym większość gazu była spalana w świeczce, był jego nadmiar i była to dla nas strata energetyczna. Jak zostałem prezesem w 2019 roku zobaczyłem, że nawet w grudniu świeczka się zapalała, czyli nadmiar gazu był spory. Od razu pomyślałem, że to marnowanie energii elektrycznej, że trzeba coś zrobić. Jako że w tym czasie akurat były rozpisywane konkursy na między innymi zadania kogeneracyjne, szybko taki wniosek został napisany, złożony i otrzymaliśmy dofinansowanie na zrealizowane instalacji kogeneracyjnej - mówi prezes.

Energia zostanie zużytkowana na potrzeby oczyszczalni ścieków

Instalacja ma silnik, który jest sprzężony z wytwornicą energii. Podczas spalania gazu wytwarzają się obroty zamieniane na energię elektryczną, dzięki temu zakład może ją spożytkować na własne potrzeby.

A trzeba powiedzieć, że oczyszczalnia ma duże potrzeby. Rocznie zużywamy aż około 2 000 MWh energii elektrycznej na oczyszczalni ścieków, dla porównania to tyle co 1 000 gospodarstw domowych - mówi Gusta.

Dodaje, że szacuje się, że instalacja kogeneracyjna wyprodukuje około 40 procent rocznego zapotrzebowania, co pozwoli zaoszczędzić nawet 600 tysięcy złotych w roku.

Niecałe trzy miliony złotych na inwestycję

W 2019 roku złożono wniosek do regionalnego programu operacyjnego. Na początku tego roku rozpoczęto fazę wykonawczą, która zakończyła się w połowie listopada. Całkowity koszt inwestycji to 2 mln. 900 tys. złotych, z czego w ramach dofinansowania pozyskano połowę tej kwoty. Druga połowa to wkład ZWKiUK, ale w tym znajduje się udział VATu, który zostanie zwrócony. - Koszt, który my musimy ponieść jako spółka jest relatywnie nieduży biorąc pod uwagę korzyści, które będziemy mieli chociażby w przyszłym roku - 600 tysięcy mniej zapłacimy za energię mając tą kogenerację w stosunku do tego, gdybyśmy jej nie mieli, czyli nasz wkład własny 1 mln 500 tys. zł się nam zwróci w przeciągu 2,5 roku - wylicza prezes.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto