Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wilki niedaleko Świebodzina! Nasz Czytelnik "złapał" je w fotopułapce. Zobacz wideo!

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Wideo
od 16 lat
Napiły się wody z bajorka, trochę się pokręciły i poszły. W okolicach Zbąszynka dzięki fotopułapce nasz Czytelnik "złapał" dwa wilki i podzielił się z nami nagraniem.

Naszemu Czytelnikowi Łukaszowi Szewczykowi udało się już uwiecznić wilki już po raz drugi! Za pierwszym razem "złapał" je w obiektywie aparatu w okolicach Szczańca, także w lutym, lecz zeszłego roku. Teraz szczęście ponownie się do niego uśmiechnęło.

Wilki "złapane" przy bajorku, niedaleko Zbąszynka

W lesie jest takie bajorko, gdzie założyłem fotopułapkę. Wcześniej kręciły się tam daniele i to na nie polowałem. Danieli teraz nie było, ale w tym samym miejscu miałem borsuka, lisa, sarnę, no i właśnie wilki! - mówi Łukasz Szewczyk, który dzieli się swoimi pięknymi ujęciami na facebookowym fanpage'u GIZMO - Bezkrwawe Łowy. Wszystkie te zwierzaki udało się nagrać w przeciągu zaledwie trzech - czterech dni. - Szkoda, że jakość jest trochę słaba, bo wszystko nagrałem w nocy - dodaje mężczyzna. - Pokazywałem to nagranie mamie, mówiła, że chodzi tam na grzyby i więcej już nie pójdzie - śmieje się.

Wilka łatwiej spotkać zimą

Z obliczeń, na podstawie których przesyłamy informacje do GUSu, liczba wilka [na terenie RDOŚ w Gorzowie - przyp. red.] waha się w okolicach 350 sztuk, ostatnio następuje nawet spadek do około 330 - 340 sztuk - mówi Andrzej Korzeniowski, zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.

Jak dodaje, mowa jest tu o wilkach policzonych, nie oznacza to całkowitej liczby obecnych w lasach zwierząt tego gatunku. Ponadto zauważa, że dzięki powszechnemu dostępowi do urządzeń rejestrujących łatwiej jest wilka nagrać, wiele osób chodzi po lesie, penetruje teren, a trzecią kwestią jest pora roku. - Myślę, że częściej ten gatunek spotykany jest zimą. Na przykład, gdy popada, jest zimno, tym zwierzętom trudniej jest znaleźć pożywienie i wtedy mogą podejść pod zabudowania, szukają odpadków czy niestety jedzenia w postaci psów lub zwierząt gospodarczych. Stąd też może wrażenie, że jest ich więcej, na pewno ten dystans się zwiększa, bo one się czują bezpieczniej - tłumaczy.

Wilki. Jak się prawidłowo zachowywać?

W połowie stycznia Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim opublikowała informacje, jak należy zachowywać się w obliczu tych zwierząt.

 1. Nigdy nie dokarmiaj wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Powiadom o ich obecności Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz pobliskie nadleśnictwo i urząd gminy.
 2. Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, w szczególności kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać wilki. Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może odstraszać wilki od podchodzenia w ich pobliże.
 3. Jeśli jesteś turystą, spacerujesz po lesie, wędrujesz z plecakiem, biwakujesz w lesie, uprawiasz biegi terenowe lub inne rodzaje aktywności leśnej, jesteś zbieraczem grzybów lub jagód, nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów, nawet jeśli wydaje się, że są one szczelne i regularnie opróżniane.
 4. Jeżeli jesteś fotografem przyrody lub myśliwym, nigdy nie dostarczaj mięsa na nęciska przy czatowniach lub ambonach. Nie ma znaczenia, czy są to szczątki martwych zwierząt dzikich lub hodowlanych, czy też produkty zawierające mięsne składniki, np. karma dla psów. Wilki, dzięki niezwykle czułemu węchowi, orientują się, że to człowiek dostarczył pokarm i mogą zacząć postrzegać ludzi, jako dostarczycieli pożywienia.
 5. Jeśli znajdziesz w lesie szczenię wilka, nigdy go nie dotykaj ani nie zabieraj ze sobą, nawet jeśli wygląda na chore i skrajnie wycieńczone. Jeśli masz możliwość, zrób mu kilka zdjęć i sprawdź swoją lokalizację np. na podstawie aplikacji Bank Danych o Lasach, albo zapamiętaj numer najbliższego słupka oddziałowego i powiadom Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz nadleśnictwo.
 6. Jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, dla dobra swojego i sąsiadów, natychmiast powiadom Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz urząd gminy.
 7. Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach.
 8. Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu, a następnie zranić, a nawet zabić, broniącego swojego pożywienia psa lub kota.
 9. Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela i nie naraża go na konfrontacje z wilkiem.
  Spotkania z wilkiem są bardzo rzadkie, ponieważ to zwierzę odczuwa naturalny strach przed ludźmi.

Spotkanie z wilkiem

W przypadku spotkania wilka, który nie ucieka, podchodzi bliżej, poszczekuje lub warczy należy zachować spokój. Dobrym pomysłem może być wówczas podniesienie rąk i machanie nimi, co rozprzestrzeni zapach i sprawi, że sylwetka będzie wydawać się większa, a tym samym groźniejsza. Należy pokrzykiwać głośno, ostrym tonem lub zagwizdać. Jeżeli zwierzę mimo tego podchodzi bliżej, można rzucić w nie jakimś przedmiotem, jak kamień lub patyk. Należy się spokojnie wycofać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto