Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WINOBRANIE 2021 Coraz więcej wystaw winnic na Winobraniu w Zielonej Górze! Wiemy już jak wygląda dokładny plan imprezy

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Winobranie przyciąga co roku przyjezdnych z całej Polski
Winobranie przyciąga co roku przyjezdnych z całej Polski Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Jarmark winobraniowy oraz miasteczko winiarskie stanową nieodłączny element obchodów święta Zielonej Góry. Od wielu lat kilkuset handlowców, artystów, rzemieślników, kolekcjonerów instaluje swoje stoiska na starówce miasta w tym czasie. Jak będzie w tym roku? - Wciąż obowiązują nas obostrzenia związane z pandemią. Dlatego jarmark będzie mniejszy. Jego wielkość szacujemy na ok. 40 proc. w porównaniu do tego z 2019 roku - twierdzi Zdzisław Strach, prezes Centrum Biznesu, które odpowiada za organizację jarmarku.

Ile będzie stoisk na jarmarku winobraniowym w 2021 roku?

Przed pandemią zazwyczaj na Winobraniu mieliśmy około 300 stoisk standardowych oraz 100 mniejszych, mobilnych lub tzw. dostawek. Niestety, obostrzenia związane z koronawirusem ograniczyły wielkość jarmarku. Tak było w zeszłym roku i tak będzie podczas tegorocznych dni Zielonej Góry.

- Będziemy mieli 163 stoiska, w tym 70 od wystawców z lubuskiego - wyjaśnia prezes Zdzisław Strach. - Bardzo nam zależało na tym, aby wesprzeć naszych regionalnych kupców, dlatego to właśnie od nich przyjmowaliśmy zgłoszenia w pierwszej kolejności. Dopiero później przeszliśmy do rozpatrzenia wniosków gości z Polski. Mogę zdradzić, że niestety, ale nie dla wszystkich znaleźliśmy miejsce.

Podobnie, jak w zeszłym w 2020 organizatorzy zrezygnowali również z dostawek, punktów mobilnych oraz możliwości roznoszenia ulotek. Ze względów bezpieczeństwa pomiędzy stoiskami zostanie zachowana odległość 1,5 m a samych sprzedających będą obowiązywały aktualne przepisy ministerstwa oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

- Jarmark będzie czynny od godz. 10.00 do godz. 24.00. W dni powszednie, od poniedziałku do czwartku, aby nie przeszkadzać aż w tak wielkim stopniu mieszkańcom śródmieścia godzina zamknięcia została ustalona na 23.00 - informuje Strach.

Gdzie będą zlokalizowane stoiska na Winobraniu 2021

Jak prezentuje się układ jarmarku? Okazuje się, że na ul. Kupieckiej, od pomnika Bachusa w kierunku Palmiarni, znajdą się stoiska kolekcjonerskie nazywane potocznie przez mieszkańców targiem staroci. Z kolei przy w drugą stronę, w kierunku ul. Bohaterów Westerplatte, swoje miejsce będą mieli wystawcy sprzedający rękodzieła. W tym kontekście warto wspomnieć, że przy BWA znajdziemy wyroby członków Lubuskiego Stowarzyszenia Twórców Rękodzieła Ludowego i Artystycznego z Ochli a także Rękodzieła Zielonogórskiego.

Winobranie przyciąga co roku przyjezdnych z całej Polski
Winobranie przyciąga co roku przyjezdnych z całej Polski Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska

Z kolei przy pomniku św. Urbana znajdziemy lubuskie produkty regionalne, czyli np. sery, mięsa lub miody. Na Winobraniu nie zabraknie także związku myśliwych, którzy swoją wystawę zaprezentują przy popularnych "Filarach". Tekstylia i odzież będzie można znaleźć m.in. przy ul. Żeromskiego a typowo jarmarczny asortyment przy al. Niepodległości.

Co warto podkreślić, w skład jarmarku wejdzie 30 ogródków, które na co dzień należą do zielonogórskich restauratorów. Również miasto wystawi cztery własne, przy ul. Mickiewicza, przy muzeum, koło Bachusa oraz przy ratuszu, gdzie będzie można skosztować m.in. podpłomyków. Foodtrucki będą ustawione m.in. przy pl. Bohaterów. Tradycyjnie już w tym miejscu będzie się można wyszaleć w wesołym miasteczku, którego druga część znajdzie się naprzeciwko Centrum Biznesu.

Miasteczko winiarskie na deptaku

Jak podkreśla Zdzisław Strach z roku na rok przybywa winnic, które chcą się wystawić na Winobraniu. - W tym roku padł rekord, bo będzie ich 35. I to jeszcze nie wszystkie, bo część pokaże się także w piwnicach winiarskich, które będziemy mogli zwiedzić. Zainteresowanie w jest tak duże, że na przyszły rok musimy znaleźć więcej miejsca dla naszych winiarzy - wyjaśnia Strach. Wśród nowych winnic znajdziemy w tym roku m.in. Milsko, Pod Lipą czy też Aris.

Miasteczko winiarskie będzie mieścić się wokół ratusza oraz przy ul. Pod Filarami. Jeden z domków, należący do zielonogórskiej Palmiarni, zostanie jednak zlokalizowany koło pomnika Bachusa. - To właśnie tam będzie można dostać wino winobraniowe. W tym roku jest to Riesling z winnicy Milsko oraz Regent z winnicy Żelazny. Mieszkańcom polecam również piwniczkę winiarską na Wzgórzu Winnym, bowiem znajdą tam ponad 100 różnych lokalnych win. Ten punk będzie otwarty od 12.00 do 22.00 - zachęca prezes Centrum Biznesu.

Wideo: Jakie atrakcje winiarskie czekają na uczestników tegorocznego Winobrania?

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto