18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojskowi attachés w Czarnej Dywizji [ZDJĘCIA]

por. Joanna Nowakowska
19 kwietnia 2012. Wojskowi attachés w Czarnej Dywizji
19 kwietnia 2012. Wojskowi attachés w Czarnej Dywizji por. Joanna Nowakowska
Ponad dwudziestu przedstawicieli Wojskowego Korpusu Dyplomatycznego akredytowanych w Polsce gościło 19 kwietnia 2012 r. z wizytą w 11. Dywizji Kawalerii Pancernej w (11DKPanc) w Żaganiu.

Przebywający w 11DKPanc attachés obrony, wojskowi, morscy i lotniczy mieli okazję przyjrzeć się zadaniom, jakie wykonują żołnierze dywizji, zobaczyć sprzęt na jakim się szkolą, ale także dotknąć historii i poznać tradycje jakie kultywowane są przez żagańskich i świętoszowskich pancerniaków.

Pierwszym punktem podróży informacyjnej zorganizowanej przez Oddział Łącznikowy Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych MON było spotkanie w Sali Tradycji „Czarnej Dywizji”. W imieniu dowódcy dywizji delegację zagranicznych gości przywitał dowódca 10. Brygady Kawalerii Pancernej generał brygady Cezary Podlasiński. W Sali Sztandarowej Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych wojskowi attachés wysłuchali prelekcji, podczas której szef wydziału współpracy cywilno-wojskowej G-5 podpułkownik Cezary Kiszkowiak przybliżył im m.in. rys historyczny 11DKPanc i najważniejsze zadania, jakie wykonuje dywizja. Specjalne zwiedzanie Sali Tradycji, która łączy w sobie przeszłość z teraźniejszością zapewnił kustosz Waldemar Kotula, który w zwarty sposób zaprezentował tradycje bojowe i współczesną działalność dywizji. - Jesteście w miejscu, które powstało z poszanowania do wartości, jakie przyświecały żołnierzom generała Maczka i żołnierzom 1 Korpusu Pancernego. Ich współcześni spadkobiercy, żołnierze „Czarnej Dywizji”, poszanowanie tradycji znaczyli żmudnym przejęciem symboliki swoich poprzedników, dzięki której są rozpoznawalni nie tylko w kraju, ale i na świecie.- mówił Waldemar Kotula. Poznanie historii i tradycji militarnych miasta Żagań to także obowiązkowa wizyta w Muzeum Obozów Jenieckich.

Najbardziej emocjonującym etapem podróży informacyjnej okazała się wizyta w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej, która dysponuje unikatowym w skali kraju Ośrodkiem Szkolenia Leopard i jako jedyna jednostka w Wojsku Polskim wyposażona jest w czołgi Leopard 2A4. Na bazie symulatorów i trenażerów pancerniacy ze Świętoszowa zademonstrowali delegacji zagranicznych gości możliwości szkoleniowe załogi czołgu Leopard 2A4. Największe wrażenie na dyplomatach zrobiło spotkanie „oko w oko” z Leopardem i dynamiczny pokaz działania załogi czołgu. -Możliwość przyjrzenia się z bliska zajęciom, jakie realizują żołnierze w jednostce liniowej dla wielu z nas było okazją do wspomnień o dawnych latach służby.- zaznaczył attache obrony Austrii akredytowany w Polsce z siedzibą w Berlinie, generał brygady Michael Derman. Podczas wizyty w Świętoszowie uczestnicy podróży informacyjnej wymieniali się swoimi doświadczeniami z żołnierzami dywizji, rozmawiali o współpracy międzynarodowej, udziale w misjach, a także o wojskowej służbie kobiet. Przedstawicieli Wojskowego Korpusu Dyplomatycznego pożegnał dowódca 11DKPanc generał brygady Janusz Adamczak, wręczając każdemu pamiątkową tablicę pieczętującą ich obecność wśród pancerniaków „Czarnej Dywizji”.

W skład delegacji wchodzili attachés obrony wojskowi, morscy i lotniczy oraz zastępcy attachés obrony wojskowych, morskich i lotniczych akredytowani w Polsce z: Arabii Saudyjskiej, Austrii, Białorusi, Brazylii, Bułgarii, Chińskiej Republiki Ludowej, Chorwacji, Estonii, Finlandii, Gruzji, Holandii, Iranu, Japonii, Litwy, Kanady, Słowacji, Szwecji, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto