18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojskowi attachés w Czarnej Dywizji [ZDJĘCIA]

por. Joanna Nowakowska
19 kwietnia 2012. Wojskowi attachés w Czarnej Dywizji
19 kwietnia 2012. Wojskowi attachés w Czarnej Dywizji por. Joanna Nowakowska
Ponad dwudziestu przedstawicieli Wojskowego Korpusu Dyplomatycznego akredytowanych w Polsce gościło 19 kwietnia 2012 r. z wizytą w 11. Dywizji Kawalerii Pancernej w (11DKPanc) w Żaganiu.

Przebywający w 11DKPanc attachés obrony, wojskowi, morscy i lotniczy mieli okazję przyjrzeć się zadaniom, jakie wykonują żołnierze dywizji, zobaczyć sprzęt na jakim się szkolą, ale także dotknąć historii i poznać tradycje jakie kultywowane są przez żagańskich i świętoszowskich pancerniaków.

Pierwszym punktem podróży informacyjnej zorganizowanej przez Oddział Łącznikowy Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych MON było spotkanie w Sali Tradycji „Czarnej Dywizji”. W imieniu dowódcy dywizji delegację zagranicznych gości przywitał dowódca 10. Brygady Kawalerii Pancernej generał brygady Cezary Podlasiński. W Sali Sztandarowej Centrum Tradycji Polskich Wojsk Pancernych wojskowi attachés wysłuchali prelekcji, podczas której szef wydziału współpracy cywilno-wojskowej G-5 podpułkownik Cezary Kiszkowiak przybliżył im m.in. rys historyczny 11DKPanc i najważniejsze zadania, jakie wykonuje dywizja. Specjalne zwiedzanie Sali Tradycji, która łączy w sobie przeszłość z teraźniejszością zapewnił kustosz Waldemar Kotula, który w zwarty sposób zaprezentował tradycje bojowe i współczesną działalność dywizji. - Jesteście w miejscu, które powstało z poszanowania do wartości, jakie przyświecały żołnierzom generała Maczka i żołnierzom 1 Korpusu Pancernego. Ich współcześni spadkobiercy, żołnierze „Czarnej Dywizji”, poszanowanie tradycji znaczyli żmudnym przejęciem symboliki swoich poprzedników, dzięki której są rozpoznawalni nie tylko w kraju, ale i na świecie.- mówił Waldemar Kotula. Poznanie historii i tradycji militarnych miasta Żagań to także obowiązkowa wizyta w Muzeum Obozów Jenieckich.

Najbardziej emocjonującym etapem podróży informacyjnej okazała się wizyta w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej, która dysponuje unikatowym w skali kraju Ośrodkiem Szkolenia Leopard i jako jedyna jednostka w Wojsku Polskim wyposażona jest w czołgi Leopard 2A4. Na bazie symulatorów i trenażerów pancerniacy ze Świętoszowa zademonstrowali delegacji zagranicznych gości możliwości szkoleniowe załogi czołgu Leopard 2A4. Największe wrażenie na dyplomatach zrobiło spotkanie „oko w oko” z Leopardem i dynamiczny pokaz działania załogi czołgu. -Możliwość przyjrzenia się z bliska zajęciom, jakie realizują żołnierze w jednostce liniowej dla wielu z nas było okazją do wspomnień o dawnych latach służby.- zaznaczył attache obrony Austrii akredytowany w Polsce z siedzibą w Berlinie, generał brygady Michael Derman. Podczas wizyty w Świętoszowie uczestnicy podróży informacyjnej wymieniali się swoimi doświadczeniami z żołnierzami dywizji, rozmawiali o współpracy międzynarodowej, udziale w misjach, a także o wojskowej służbie kobiet. Przedstawicieli Wojskowego Korpusu Dyplomatycznego pożegnał dowódca 11DKPanc generał brygady Janusz Adamczak, wręczając każdemu pamiątkową tablicę pieczętującą ich obecność wśród pancerniaków „Czarnej Dywizji”.

W skład delegacji wchodzili attachés obrony wojskowi, morscy i lotniczy oraz zastępcy attachés obrony wojskowych, morskich i lotniczych akredytowani w Polsce z: Arabii Saudyjskiej, Austrii, Białorusi, Brazylii, Bułgarii, Chińskiej Republiki Ludowej, Chorwacji, Estonii, Finlandii, Gruzji, Holandii, Iranu, Japonii, Litwy, Kanady, Słowacji, Szwecji, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto