Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wójt gminy Przywidz o zmianach klimatycznych. Solary i fotowoltaika przeciw zmianom klimatu

Wawrzyniec Rozenberg
Fot. Arch. NM
O przeciwdziałaniu zmianom klimatu z Markiem Zimakowskim, wójtem gminy Przywidz, rozmawia Wawrzyniec Rozenberg.

Wójt gminy Przywidz Marek Zimakowski o przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. Solary i fotowoltaika przeciw zmianom klimatu

- Zmiany klimatu to globalny problem. Jak gmina Przywidz dba o czyste powietrze?

Wiemy, jak ważne dla każdego z nas i dla przyszłych pokoleń jest powstrzymanie zmian klimatycznych i realizujemy się na tym polu, na ile mamy możliwości. Nie ma na naszym terenie firm niszczących środowisko, emitujących pyły i dwutlenek węgla w nadmiarze. Zrealizowaliśmy cztery ważne projekty. Pierwszym były solary, instalacje do podgrzewania wody użytkowej.

Ważna była termomodernizacja obiektów gminnych z funduszy norweskich w szkołach w Przywidzu, Trzepowie, Pomlewie, Nowej Wsi Przywidzkiej oraz w Urzędzie Gminy w Przywidzu. Wymieniliśmy oświetlenie na LED, pompy ciepła zamontowaliśmy w szkołach w Trzepowie, Pomlewie i Nowej Wsi Przywidzkiej a w Przywidzu oraz w hali sportowej Arena Przywidz źródłem ogrzewania jest gaz LPG. Kolejne kwoty wykorzystaliśmy na termomodernizację obiektów: GOK w Przywidzu i w Bibliotece Gminnej oraz budynku OSP w Jodłownie. Wymieniliśmy również oświetlenie na LED, zainstalowane zostały ogniwa fotowoltaiczne a źródłem zasilania dla tych obiektów są pompy ciepła. Dom Środowiskowy, rozbudowany przy pomocy środków rządowych oraz gminnych, został wyposażony w instalację fotowoltaiczną i jest ogrzewany pompami ciepła.

- Czy są już czujniki zapylenia i co wynika z odczytów?
- Bierzemy udział w powiatowym projekcie instalowania czujników i liczymy, że w tym roku będziemy je mieli.

- Czy mieszkańcy mogą uzyskać dofinansowanie na przykład na fotowoltaikę oraz inne, podobne przedsięwzięcia?

- Realizujemy projekt Słońce od Somonina aż po Przywidz ze wsparciem finansowym funduszy Unii Europejskiej. Zakłada on montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach i obiektach gminnych oraz budynkach mieszkańców w 2020 roku, z dofinansowaniem 76 procent. Plan zakłada około 300 instalacji, tylko w naszej gminie. Ponadto podpisałem porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację programu Czyste Powietrze, który daje możliwość składania wniosków na działania proekologiczne w Urzędzie Gminy.

- Czy gmina prowadzi też inne, niezależne działania proekologiczne?
- Ważna jest ekologiczna edukacja szkolna. Mamy klasy o takim profilu w szkołach podstawowych, a wcześniej były w gimnazjum. Podczas zebrań sołeckich informujemy mieszkańców o korzyściach, wynikających z udziału w programie Czyste Powietrze.

- Czy gmina posiada możliwość kontrolowania i karania największych „kopciuchów”? Czy to jest wielki problem na terenie gminy?
- Nie mamy straży gminnej ani bezpośredniego wpływu na eliminowanie tego problemu. Zwracamy się w razie potrzeby o wsparcie do służb powiatowych oraz Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska. Prowadzona od lat akcja informacyjna sprawdza się i wszyscy wiedzą, że palenie śmieci w piecu szkodzi sąsiadom i jest godne potępienia. Przypomnę, że obecnie w Gminie Przywidz, w budynkach zarządzanych przez urząd, nie ma pieców węglowych. Budynki ogrzewane są wyłącznie pompami ciepła a jeden kompleks gazem LPG. Jedyny budynek, jaki jeszcze opalany jest węglem to dzierżawiony przez ZOZ Medical, ale już jesteśmy po rozmowach co do wymiany źródła ogrzewania.

- Czy gmina promuje wśród mieszkańców sadzenie drzew wokół zabudowań i na nieużytkach?

- Sadzimy drzewa przy Święcie Niezapominajki i przy innych okazjach. Współpracujemy z Nadleśnictwem Kolbudy oraz firmami, które sprzedają drzewa i krzewy. W zasadzie nie ma problemu z zadrzewianiem terenów, ponieważ jest obecnie dobra moda na sadzanie drzew i krzewów przy zabudowaniach.

Nasze Koło Pszczelarzy pomaga pszczelarzom w zakupie roślin i drzew miododajnych. Gmina Przywidz jest zalesiona w dużym stopniu, co uznajemy za urok naszych terenów.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto