Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wolontariusze w Bibliotece Publicznej w Świebodzinie mile widziani. W zamian otrzymają nie tylko doświadczenie

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Biblioteka w Świebodzinie szuka wolontariuszy.
Biblioteka w Świebodzinie szuka wolontariuszy. Anna Moyseowicz
Biblioteka Publiczna w Świebodzinie szuka wolontariuszy. Można zyskać referencje, doświadczenie, ale również nowe znajomości, warsztaty i możliwość spotkań z interesującym osobami.

Można zostać wolontariuszem świebodzińskiej biblioteki

Biblioteka przeprowadza nabór do wolontariatu. - Spotykam się z młodzieżą w szkołach, opowiadam im, na czym ten wolontariat miałby polegać, bo to nieco inny wolontariat niż powszechnie znany młodzieży - mówi Anna Świątek, koordynatorka. Jak dodaje, oferta skierowana jest głównie do osób z ostatnich klas szkół podstawowych oraz do uczniów szkół średnich, ale oczywiście nie ma górnej granicy wieku.

Wolontariat jest poświęcony promocji biblioteki i czytelnictwa, ale będzie bazował na potrzebach i zainteresowaniach młodzieży. Polegałby między innymi na organizacji animacji związanych z czytelnictwem w plenerze. Biblioteka planuje wyjście do seniorów i osób niewidomych z propozycją czytania, są także seniorzy czekający na naukę komputera, w której ktoś młodszy mógłby pomóc. Ponadto wolontariusze mieliby możliwość inicjacji jakichś klubów, np. gier planszowych. Wówczas zajmowaliby się organizacją i promocją, a od biblioteki otrzymaliby przestrzeń i wsparcie.

Współpraca z biblioteką

Współpraca rozpocznie się od podpisania porozumienia na określony, odpowiadający wolontariuszowi, czas. - Chcielibyśmy, aby to nie było krócej niż miesiąc, planujemy wiązać się na dłużej. W zamian za to oferujemy referencje, które mogą się przydać w przyszłości, zaświadczenie o wolontariacie, a poza tym gdyby było zainteresowanie, chcielibyśmy organizować dla wolontariuszy jakieś warsztaty, spotkania z ludźmi, którzy ich interesują - mówi koordynatorka. Po podpisaniu porozumienia, wolontariuszy czeka szkolenie, podczas którego poznają kodeks etyczny i zasady bezpieczeństwa, a także swoje prawa i obowiązki. Konkretne zadania wyjdą zaś od samych zainteresowanych.

Zobacz też: Gazeta Lubuska. Zielona Góra. Narodowe Czytanie 2022

od 16 lat

- Znajdzie się oferta dla osób, które chcą intensywnie działać, angażować się, zarządzać zespołem, jak i też takie działania, jak spotkania z seniorami i osobami niewidomymi, wymagające innego trybu pracy - mówi Świątek.

Spotkania w szkołach skończą się jeszcze w styczniu, jednak zainteresowani wolontariatem mogą zgłaszać się ciągle. Są już pierwsze osoby chętne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto