Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspomnienia świebodzinian w 77 rocznicę zakończenia II wojny światowej. Wystawa w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym

Irena Wojtkiewicz
W Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Świebodzinie można oglądać wystawę „Kresowe losy pierwszego pokolenia wolnej Polski. Wspomnienia Świebodzinian”.
W Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Świebodzinie można oglądać wystawę „Kresowe losy pierwszego pokolenia wolnej Polski. Wspomnienia Świebodzinian”. Irena Wojtkiewicz
W dniu 77 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Świebodzinie została otwarta wystawa "Kresowe losy pierwszego pokolenia wolnej Polski. Wspomnienia Świebodzinian".

Owoc pracy mieszkańców miasta

Wystawa jest owocem pracy grupy młodych mieszkańców Świebodzina, którzy podjęli się trudu zarejestrowania wspomnień świadków historii. Pierwsze pokolenie wolnej Polski nadal żyje wśród nas. Urodzeni i wychowani w latach 20. i 30. przeżywali w niej czas swojego dzieciństwa i wczesnej młodości. Wystawa pozwala zachować pamięć i wspomnienia o czasach i ludziach, którzy doprowadzili do odzyskania przez Polskę niepodległości. W pamięci tych, którzy przekroczyli już 90. rok życia, to także wojna, z jej okropnościami i nieodwracalnymi stratami. Na wystawie znajdują się wspomnienia o okupacji sowieckiej i niemieckiej, o wywózce w głąb ZSRR i syberyjskiej tułaczce, a opowieści świadków kończą się na latach powojennych na Ziemii Świebodzińskiej. Wspólną cechą wszystkich świadków historii jest ich związek ze Świebodzinem i powiatem. Choć żaden z nich stąd nie pochodzi, to właśnie tutaj znaleźli życiową przystań po latach wojny.

Straszne wspomnienia

Blisko miejscowości mojego męża Niemcy przywozili Cyganów i Żydów. Kazali im kopać rów. Ludzie wszystko widzieli, jak się działo. Wykopywali koło takiego lasu dół i Niemcy ich wszystkich rozstrzeliwali. A ci, których zostawili przy życiu, musieli ich zakopać. Później jak ludzie chodzili oglądać, to po dwóch dniach jeszcze się ziemia ruszała. Jeszcze niektórzy żywi byli. Tak te bestie mordowały ludzi – wspominała Maria Lisowska.

Zobacz też: Gazeta Lubuska. Zielona Góra. 77. Rocznica Zakończenia II Wojny Światowej

– Pragnę raz jeszcze podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tej wystawy. W pierwszym rzędzie tym, którzy zdecydowali się opowiedzieć o swoim życiu, Pani Izabeli Januszkiewicz za zgodę na wykorzystanie fragmentów jej wspomnień, pochodzących z książki "Pamiętam"; wszystkim instytucjom, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do powstania wystawy. W sposób szczególny chciałbym wymienić Powiatowy Zespół Szkół na czele z Panią Dyrektor Sabiną Orlicką i pełnym zaangażowania gronem pedagogicznym tej szkoły oraz Muzeum Regionalne w Świebodzinie. Dziękuję dyrektorowi tej placówki Panu Markowi Nowackiemu za zgodę na udostępnienie wspomnień Stanisława Iwińskiego – mówi Rafał Wojtkiewicz, dyrektor Schroniska Szkolno – Wychowawczego w Świebodzinie.

– Zapraszam do przeniesienia się w czasie. Wystawa czasowa w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Świebodzinie potrwa do końca maja, później będzie można ją zobaczyć w MRU na Pętli Boryszyńskiej – informuje Wojtkiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto