Wyniki świebodzińskiego Budżetu Obywatelskiego. Rozdzielono ponad 800 tysięcy złotych

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Ogłoszono wyniki świebodzińskiego Budżetu Obywatelskiego 2022.
Ogłoszono wyniki świebodzińskiego Budżetu Obywatelskiego 2022. Mariusz Kapała
Udostępnij:
Ogłoszono wyniki świebodzińskiego Budżetu Obywatelskiego 2022. Mieszkańcy będą mogli brać udział w warsztatach, pikniku i zabawach, ale gminę czekają także spore inwestycje. Wśród nich znajdzie się budowa miniparku, remont pomieszczeń, które posłużą jako świetlica dla dzieci i młodzieży czy budowa oświetlenia na stadionie miejskim.

Ponad 800 tysięcy złotych na projekty ze świebodzińskiego Budżetu Obywatelskiego

Na projekty z tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego przydzielono 814 120 złotych. Niemal 490 tysięcy przeznaczono na duże zadania inwestycyjne, około 163 na małe zadania inwestycyjne, a po około 82 tysiące złotych na tak zwane projekty miękkie i projekty ekologiczne. Projekty są realizowane do wyczerpania środków w danej kategorii. Pierwszeństwo mają te z największą liczbą głosów.

W tym roku złożono 36 wniosków. Z powodu braków formalnych odrzucono jeden, a z powodu braków merytorycznych pięć wniosków. Do głosowania przyjęto 30 zadań, w tym siedem dużych, siedem małych, 10 na projekty miękkie i sześć na ekologiczne. Głosowało ponad 3400 osób, które oddały 9617 głosów.

Gmina stawia na ekologię

Gmina coraz bardziej stawia na ekologię. W zeszłym roku po raz pierwszy wprowadzono nową kategorię, czyli projekty ekologiczne.

Chcemy iść z duchem czasu, uwrażliwiać ludzi na te wyzwania, przed którymi stoimy. To wielowymiarowe podejście, bo projekty mogą obejmować także edukację ekologiczną - mówi Paweł Pytel, kierownik Wydziału Rozwoju, Promocji i Funduszy Europejskich.

Forma konsultacji społecznej

Budżet Obywatelski jest specyficzną formą konsultacji społecznej. Nie daje on jednak gwarancji na realizację wszystkich zaakceptowanych projektów. Problemy mogą się pojawić w przypadku dużych projektów inwestycyjnych. - Ludzie mają możliwość wystąpienia do nas z prośbą o pomoc w oszacowaniu kosztów, ale przykładowo z powodu inflacji mogą one wzrosnąć. Wówczas środki, które pozostały w innych kategoriach, są naszym zabezpieczeniem, w tym roku wynoszącym około 60 tysięcy złotych. Jeżeli projekt jest na 100 tysięcy, a jego koszty wzrosły do 110 tysięcy, rezerwa jest przeznaczana na pokrycie tej różnicy - mówi Pytel. Jak tłumaczy, możliwa jest również sytuacja, w której wnioskodawca nie wziął pod uwagę dużych, koniecznych do wykonania prac. Jeśli gmina nie dysponuje wówczas środkami na realizację zadania, inwestycja może nie zostać zrealizowana.

Duże inwestycje w Świebodzinie i okolicach

Jednym z przyjętych projektów jest budowa oświetlenia boiska piłkarskiego na stadionie miejskim w Świebodzinie. - To ogromne wsparcie świebodzińskiego szkolenia dzieci i młodzieży oraz wielka szansa na lepsze wyniki sportowe w przyszłości - podaje w projekcie wnioskodawca. Inną sportową inwestycją jest modernizacja i wymiana infrastruktury na terenie boiska sportowego w Lubinicku, która obejmie między innymi remont szatni i montaż trybuny. W centralnej części Kupienina powstanie minipark z ławkami, nasadzeniami, miejscem na rowery i fontanną. Przy okazji zaplanowano "hoteliki" dla owadów zapylających. Zaakceptowano projekt remontu pomieszczeń przy ulicy 1 Maja w Świebodzinie, co pozwoli na organizację spotkań dzieci i młodzieży w świetlicy. - Pomieszczenia które były by remontowane mają również służyć do różnych typów zajęć terapeutycznych . Po półtorarocznej pandemii i nauce zdalnej dzieci i młodzież potrzebują specjalistycznego wsparcia poza lekcjami. Zajęcia te przyczynią się do poprawy jakości życia - informuje wnioskodawca.

Zaakceptowane projekty:

 1. Zakup instrumentów dla Świebodzińskiej Orkiestry Dętej - 15 000 zł
 2. Od Grave do Grandioso, czyli jak z laików zrobić muzyków - warsztaty dla Świebodzińskiej Orkiestry Dętej - 10 000 zł
 3. Kolorowo- folkowo. Warsztaty plastyczne dla dzieci - 10 000 zł
 4. Laboratorium Sztuki dla dorosłych - Bezpłatne warsztaty twórcze dla mieszkańców - edycja 2. - 10 000 zł
 5. Warsztaty ekologiczne Sztuka Zero Waste dla młodzieży i dorosłych - 15 000 zł
 6. Modernizacja i wymiana infrastruktury na terenie boiska sportowego w Lubinicku - 100 000 zł
 7. "Robotyka to przyszłość naszych dzieci" - 10 000 zł
 8. "Tajemniczy Ogród i nasza ekologia" - 15 000 zł
 9. Oświetlenie boiska piłkarskiego na stadionie miejskim w Świebodzinie - 100 000 zł
 10. Montaż blaszanego obiektu gospodarczego przeznaczonego na sprzęt sportowy na stadionie miejskim w Świebodzinie - 15 000 zł
 11. Organizacja rodzinnego turnieju piłkarskiego dla dzieci i młodzieży jako forma aktywnego spędzania czasu integrująca mieszkańców gminy Świebodzin - 10 000 zł
 12. Wykonanie projektu remontu/ przebudowy ulicy Partyzanckiej w Świebodzinie - 60 000 zł
 13. Piknik Rodzinny - czas spotkań i pasji - 10 000 zł
 14. Montaż gablot ogłoszeniowych - 15 000 zł
 15. Edukacyjna gra karciana dotycząca segregacji śmieci - 15 000 zł
 16. Zakup trampoliny na plac zabaw przy ulicy Słonecznej - 12 477 zł
 17. Świetlica dla dzieci - 100 000 zł
 18. Warsztaty rękodzieła na Słonecznej oraz materiały na warsztaty - 9999, 5 zł
 19. "Rękodzieło na Słonecznej" sposobem na sprytny recykling - 15 000 zł
 20. Budowa miniparku w Kupieninie. Rewitalizacja terenów zielonych - 100 000 zł
 21. Świadomość Ekologiczna Smaczna i Zdrowa - 15 000 zł
 22. Taneczna Akademia - warsztaty z różnych technik tańca - 2.edycja - 10 000 zł
 23. Książkobox - zakup urządzenia umożliwiającego całodobowy zwrot zbiorów biblioteki - 15 000 zł
 24. Remont Świetlicy Wiejskiej w Rozłogach - 15 000 zł
 25. Ogrodzenie magazynu gospodarczego w sołectwie Lubinicko - 14 991, 98 zł

Ruszyła budowa bariery na granicy polsko-białoruskiej

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie