Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaglądamy do naszych archiwów. Jakie wydarzenia były dla nas ważne w połowie marca 2010 roku [ZDJĘCIA]

Wiesław Zdanowicz
Wiesław Zdanowicz
Kabaret Bakalaret: Plotkują Teresa Markiewicz i Irena Malinowska.
Kabaret Bakalaret: Plotkują Teresa Markiewicz i Irena Malinowska. Archiwum tygodnika Dzień za Dniem
Dziesięć lat, jedna dziesiąta stulecia to jakby niewiele, a jednak dopiero po ich upływie dostrzegamy jak zmieniają się miejsca, ludzie i wydarzenia z nimi związane. Przypominamy, o czym pisaliśmy na naszych łamach tygodnika Dzień za Dniem dokładnie w połowie marca 2010 roku. Tradycyjnie dużo miejsca poświęcaliśmy sprawom samorządowym.

Był to czas obchodów 20-lecia samorządu terytorialnego. Doliczono się wówczas, że aż 13 proc. wójtów pełniło swe funkcje nieprzerwanie od 20 lat. Należał do nich Eugeniusz Chamarczuk. Wójt Lubrzy był również jednym z pięciu najdłużej pełniących funkcję w województwie lubuskim. Nazwano ich Dinozaurami samorządu.

Pozostańmy przy tym temacie trochę dłużej. Na 1.575 gmin w Polsce tylko 206 wójtów pozostaje na stanowisku od pięciu kadencji - pisaliśmy wtedy. Udało się to jedynie 40 burmistrzom, ale tak długo nie utrzymał władzy żaden prezydent miasta.

W związku z tak długim pełnieniem urzędu pojawiały się różne głosy. Na przykład o ograniczeniu bycia wójtem czy burmistrzem do dwóch kadencji. - To ograniczenie autonomii samorządów, obawy przed pełną demokracją - twierdził szef gminy, któremu się udało pozostać na stanowisku od 1990 roku, Eugeniusz Chamarczuk. - Są bezpośrednie wybory, ludzie decydują, niech mają możliwość wyboru. To nie układ polityczny przesądza.

O byciu wójtem mówił wprost: - To nie jest proste zadanie i prosty chleb. Wspominał, ile trudu trzeba było, żeby w 1990 roku dobrać kadrę w urzędzie gminy. - Znaleźć odpowiednią osobę na sekretarza, skarbnika, a to przecież nerw finansowy całej gminy - podkreślał Chamarczuk. - Nie przypadek czy polityczne umiejscowienie o tym decyduje.

W tym samym okresie, 12 marca, w sali wykładowej szpitala odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów ISO 9001:2008 dla Nowego Szpitala w Świebodzinie. System zarządzania jakością wdrożono we wszystkich jednostkach lecznicy. Zdaniem ówczesnego prezesa Grupy Nowy Szpital, Adama Roślewskiego, ten certyfikat to początek drogi. - Musimy stwarzać coraz lepsze warunki do ratowania zdrowia - przyznawał.

Świebodzin i okolice żyły jednak nie tylko oficjalnymi, poważnymi sprawami. Jak zawsze, duże znaczenie miały emocje związane z naszym życiem kulturalnym. Trzeba trafu, że niemal wprost z wydarzenia w służbie zdrowia świebodzinianie mogli się wybrać na kabaretową premierę.

„Celebrytki, czyli kobiety puch niemarny” to był tytuł kolejnego spektaklu w wykonaniu Kabaretu Bakalaretu Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wystawionego 12 marca, na deskach Świebodzińskiego Dom Kultury.

Trochę późno, ale jeszcze powspominaliśmy bal karnawałowy, na którym bawiły się dzieci z Gminnego Przedszkola w Szczańcu oraz przedszkolaki z Oddziału Zamiejscowego w Smardzewie. W czasie kilku wspólnie spędzonych godzin nie zabrakło tańców, śpiewu, zabawy w kole oraz słodkiego poczęstunku, który maluchom przygotowali rodzice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto