Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaklęty w zimowym śnie

ELWIRA
Gdy przyroda powoli szykuje się do zimowego, zasłużonego odpoczynku, a ostatnie liście są echem mijającej jesieni, warto każdą wolną chwilę spędzić w przydomowym ogrodzie.

Gdy przyroda powoli szykuje się do zimowego, zasłużonego odpoczynku, a ostatnie liście są echem mijającej jesieni, warto każdą wolną chwilę spędzić w przydomowym ogrodzie.
Wiosną i latem zawsze jest coś do zrobienia: wysiewanie nasion, sadzenie krzewów, podlewanie, przycinanie, plewienie. Zimą możemy zapomnieć o wszystkich tych obowiązkach i zwyczajnie, bez pośpiechu, oddać się kontemplacji i poddać urokowi otaczającej nas natury.
Ogród zaklęty w zimowej oprawie to miejsce szczególne, pełne baśniowego uroku, bajkowe. Spacer pośród ogników i irg, których kolorowe owoce ubarwiają pozbawione liści gałązki, oszronione liście zimozielonych bylin, puszyste pióropusze traw - to wszystko sprawia, że czujemy się wyjątkowo i niecodziennie. A co najważniejsze odpoczywamy i podładowujemy "nasze akumulatory".

Zimozielone gatunki

Wielką atrakcją zimowego ogrodu są krzewy, pnącza i byliny nie zrzucające liści. Należy do nich ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium), o ciemnozielonych, fantazyjnie powcinanych woskowatych liściach, zakończonych okazałymi kolcami. Ozdobą krzewów są przede wszystkim intensywnie wybarwione owoce, kształtem i wielkością przypominające korale. Ciemna czerwień jagód ostrokrzewów stanowi bardzo mocny kontrast z intensywną zielenią liści i bielą śniegu. Warto jednak pamiętać o tym, że gatunek ten jest dwupienny i aby cieszyć się kolorowymi owocami musimy posadzić obok siebie osobniki obojga płci, a więc żeński i męski.

Kwiaty ze śniegu

Urzekające, białe kwiaty z żółtymi środeczkami, wyrastające z grubych, mięsistych pędów, należą do jednej z najcenniejszych i najniezwyklejszych bylin, jaką jest ciemiernik biały (Helleborus niger), zwany potocznie różą Bożego Narodzenia. Okres kwitnienia tego cennego gatunku przypada na grudzień i miesiące wczesnowiosenne. Łagodna zimowa aura, taka jaką mamy w tym roku, sprzyja obfitemu kwitnieniu tego rzadko spotykanego gatunku. A zatem jeśli pogoda będzie nadal łaskawa, wigilijny stół w domach miłośników bylin może być przystrojony bukiecikami kwiatów ciemiernika.

Nieco później zakwita inny, nie mniej ciekawy gatunek - Helleborus foetidus, tworzący okazałe wiechy seledynowo-białych kwiatów wzniesionych wysoko ponad piętro liści. Ciemiernik ten rozrasta się w okazałe kępy, które najładniej wyglądają pod koronami drzew i krzewów.
Do prawdziwych rarytasów zimowego ogrodu należy kwitnący w środku zimy jaśmin nagokwiatowy. Jego żółte, delikatne i mocno pachnące kwiaty pojawiają się na przełomie stycznia i lutego. Kwitnący okaz tego rzadkiego pnącza, obsypanego słonecznymi, drobnymi kwiatami, na długo pozostaje w pamięci.

A więc nie smućmy się, że zwiędły ostatnie kwiaty, a z drzew opadły liście. Przecież przydomowy ogród o każdej porze roku potrafi czymś zaskoczyć, zachwycić, oczarować...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto