Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamieszkają tu seniorzy, potrzebujący opieki. W Zbąszynku oddano do użytku mieszkania wspomagane

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
10 mieszkań wspomaganych oddano do użytku w Zbąszynku.
10 mieszkań wspomaganych oddano do użytku w Zbąszynku. Ośrodek Pomocy Społecznej w Zbąszynku
Tutaj starsze, niepełnosprawne osoby znajdą spokój i opiekę. We wtorek (31 maja) w Zbąszynku oddano do użytku 10 mieszkań wspomaganych.

Komfortowe mieszkania wspomagane w Zbąszynku

Znajdują się tu pokoje z łazienkami, ale również części wspólne, czyli kuchnie, pralnie i świetlica. Seniorom nie zabraknie towarzystwa i wsparcia przy codziennych czynnościach, zostanie im zapewniona również opieka medyczna. Na piętrze i poddaszu jednego z budynków przy ulicy Kosieczyńskiej w Zbąszynku znajduje się 10 mieszkań wspomaganych. We wtorek oficjalnie oddano je do użytku.

Zobacz zdjęcia mieszkań!

Mieszkanie wspomagane to alternatywa do innych placówek

Mieszkanie wspomagane to usługa społeczna zapewniająca seniorom pomoc w prowadzeniu samodzielnego życia. Jest alternatywą do pobytu w placówce zapewniającej całodobową opiekę i odpowiedzią na wyzwania starzejącego się społeczeństwa. - To miejsce, gdzie opiekę znajdą osoby starsze, samotne, które mają problemy przy wykonywaniu codziennych czynności - powiedział podczas wydarzenia wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

Zamieszkają tam osoby wymagające pomocy

Mieszkania w Zbąszynku są przeznaczone dla osób starszych, w szczególności samotnych i niepełnosprawnych, które nie są całkowicie samodzielne przy wykonywaniu codziennych obowiązków, takich jak pranie, sprzątanie, gotowanie, robienie zakupów i załatwianie spraw urzędowych, ale stan zdrowia umożliwia im samodzielne poruszanie się. - Ze względu na swoją niesamodzielność osoby te często wymagają pomocy sąsiedzkiej lub wsparcia opiekunki środowiskowej, ale nie wymagają jeszcze całodobowej opieki i pielęgnacji, a tym samym korzystania z instytucjonalnych form pomocy. Dla tej grupy osób powstają mieszkania wspomagane, oferujące oprócz lokalu mieszkalnego pełen zakres usług wspierających i aktywizujących pobyt osoby w mieszkaniu, to jest pracę socjalną, poradnictwo specjalistyczne, usługi opiekuńcze i asystenckie. Rodzaj oraz zakres usług świadczonych w mieszkaniu wspomaganym będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb mieszkańców - informuje kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Zbąszynku Katarzyna Rucioch.

Zagospodarowano piętro i poddasze

Na piętrze budynku znajduje się 10 mieszkań wspomaganych, każde z nich składa się z jednego pokoju i łazienki. W części wspólnej seniorzy będą mieli do dyspozycji dużą świetlicę, dwie kuchnie, dwie pralnie z suszarnią oraz dużą łazienkę dla osoby niepełnosprawnej. Natomiast poddasze stanowi zaplecze administracyjno – obsługowe, w którym utworzone zostały dwa biura, pokój dla opiekunek, pomieszczenie gospodarcze, sala konferencyjna i cztery pokoje gościnne z łazienkami. Mieszkania są jednoosobowe, natomiast dwa z nich mogłoby ewentualnie zamieszkać małżeństwo. Seniorzy będą mogli korzystać również z windy. W tym samym budynku, co mieszkania, znajduje się również Dzienny Dom Senior-Wigor, Ewa-Med Centrum Rehabilitacyjne, a także Ośrodek Pomocy Społecznej.

Zobacz też: W Rożanymstoku powstało pierwsze mieszkanie wspomagane / fot. TVP3 Białystok

Nie ma jeszcze pracowników, ani mieszkańców. Są przyjmowane zgłoszenia

Do opieki nad seniorami zostaną zatrudnione dodatkowe osoby. - Robimy właśnie rekrutację osób, które pracowałyby w mieszkaniach wspomaganych, oczekujemy na zgłoszenia osób z uprawnieniami opiekuna medycznego. Te osoby będą pracować w systemie zmianowym, mieszkańcy zostaną objęci całodobową opieką - mówi kierownik. - Rekrutacja mieszkańców zostanie dopiero przeprowadzona. - Zasiedlenia zaplanowaliśmy od 1 września tego roku, do tego czasu będziemy prowadzić procedurę, przeprowadzać formalności osób, które się już głosiły i będą zgłaszać - dodaje Rucioch.

Na realizację zadania gmina Zbąszynek otrzymała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości dwóch milionów złotych, natomiast całkowity koszt realizacji zadania wyniósł ponad 2 miliony 811 tysięcy złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto