Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawody z bronią cieszyły zawsze... [ZDJĘCIA]

Wiesław Zdanowicz
Pionierskie strzelanie na żwirowni w Sieniawie górnicze koło LOK przeprowadziło  14 września 1985 roku.
Pionierskie strzelanie na żwirowni w Sieniawie górnicze koło LOK przeprowadziło 14 września 1985 roku. archiwum prywatne
Sekcje i drużyny strzeleckie istniały w wielu zakładach pracy, szkołach i kołach Ligi Obrony Kraju. Większość z nich brała udział w turniejach.

Strzelanie do celu zawsze pociągało młodych ludzi i było dla nich atrakcyjnym zajęciem. W tzw. latach słusznie minionych strzelnice, szkolenia i zawody strzeleckie były organizowane przez szkoły średnie (wychowanie obronne), bądź struktury Ligi Obrony Kraju.

Było to stowarzyszenie paramilitarne i patriotyczne - powstałe w PRL, ale istniejące do dzisiaj - skupiające nawet teraz wokół problemów obronności kraju około 2 mln członków.

Jedną z form działalności Ligi było od samego początku i jest nadal strzelectwo. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych sekcje i koła strzeleckie LOK istniały w wielu zakładach pracy. Także na naszym terenie.

Przybliżymy ich działalność na przykładzie drużyn strzeleckich powstałych w zakładowych kołach LOK przy KBW „Sieniawa” i PGR w Żelechowie.

Koło w zakładzie rolnym opiekowało się junakami z OHP pracującymi w Żelechowie. Jego członkowie urządzili boiska do piłki nożnej i siatkówki, wybudowali również strzelnicę sportową, o czym w 1970 roku pisała w jednej z relacji Gazeta Zielonogórska.

Sekcja strzelecka - 10 osób, „Sokole oko” tej sekcji - Zdzisław Butkowski. 4 własne karabinki. Strzelnica swoja, oczyszczona poniemiecka, jednoosiowa.

Mistrzami sezonu w tym czasie zostali: Edward Woźniak, Jan Lis i Zdzisław Butkowski.

W Kronice Koła LOK w Żelechowie znaleźliśmy m.in. informację z 28 marca 1971 roku o treningu sekcji strzeleckiej, w którym uczestniczyło 20 osób. - Zużyto 232 sztuki amunicji - w sobie wiadomy sposób podliczyła kronikarka. Pierwsze miejsce zajął Henryk Matyjaszkojć, drugie Zdzisław Butkowski, trzeci był Lesław Węcburgiel.

- Każdy strzelec miał do dyspozycji 12 strzałów, w tym dwa próbne. Strzelanie przeprowadzono z odległości 50 m do małych tarcz. Nadzór nad przebiegiem strzelania prowadził trener sekcji Zdzisław Butkowski - odnotowuje kronikarka.

Podobnych wpisów w kronice LOK na przestrzeni lat znaleźliśmy kilka. Najobszerniejszy był pod datą 17 października 1971 roku.

- Z okazji Tygodnia Ligi Obrony Kraju i Ludowego Wojska Polskiego odbył się turniej strzelecki z udziałem 7. zakładów naszego przedsiębiorstwa. Mimo niesprzyjającej aury (zimny wiatr) do turnieju strzeleckiego przystąpiło 30. zawodników. Przyjechali oni samochodami. Zgodnie z regulaminem zawodnicy mieli po 12. strzałów, z których na ocenę brano dziewięć strzałów. Strzelano z broni sportowej KBKS z odległości 50 m w trzech pozycjach. Indywidualne zwycięstwo odniósł Zdzisław Butkowski, a zespołowo Koło Żelechów. Turniej prowadził sędzia ZP LOK w Świebodzinie. Równocześnie odbywały się zawody strzeleckie z wiatrówki dla młodziezy szkolnej i dzieci. Prowadził je kierownik szkoły Mieczysław
Bohdan. Dzieci podzielono na kilka grup, również brały udział dziewczynki. Ogółem udział wzięło 39 dzieci.

Zwyciężył Andrzej Ziemniewicz.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto