MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zielone gospodarstwa opiekuńcze w Jordanowie, Trzcielu i Nowym Żabnie. Seniorzy już chwalą nowy projekt!

Wideo
od 16 lat
W województwie lubuskim - w Jasieńcu, Jordanowie i Nowym Żabnie - wraz z początkiem lipca rozpoczęły działalność zielone gospodarstwa opiekuńcze. Jest to zupełnie nowa inicjatywa, dająca seniorom możliwość spędzania czasu w gospodarstwach wiejskich, integrację, ciekawe zajęcia i usługi zdrowotne. A takich miejsc ma powstać w regionie jeszcze przynajmniej 20.

Seniorzy aktywizowani w miejscach zamieszkania

Jako pierwsze, w poniedziałek (11 lipca), oficjalnie otwarto gospodarstwo w Jasieńcu koło Trzciela. Inicjatywa ma wspierać seniorów w codziennych czynnościach, sprawiać, aby nie zamykali się w czterech ścianach i nadal byli aktywni. - Chcemy naszych lubuskich seniorów jak najdłużej aktywizować w ich miejscu zamieszkania, a nie kierować ich do takich molochów, jak na przykład domy pomocy społecznej. Wszystko po to, aby czuli się wciąż potrzebni i żeby zapewnić im rodzinną atmosferę - mówi Jakub Piosik, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze.

A tej rodzinnej atmosfery seniorzy bardzo potrzebują, bo wbrew pozorom to wcale nie choroby czy brak pieniędzy, ale właśnie brak towarzystwa bliskich doskwiera starszym osobom najbardziej. - Mieszkam sama, a dzieci pracują i tak troszeczkę smutno jest. Kilkadziesiąt lat pracowałam zawodowo w banku i zawsze byłam blisko ludzi, a teraz brakuje tego kontaktu - mówi pani Eugenia, jedna z uczestniczek projektu.

Samotność osób starszych

Samotność starszych osób widać zwłaszcza na wsi, gdzie już dawno upadł model rodziny wielopokoleniowej, a młodzi wyjechali do miasta. - To jest bardzo duży problem, bo młodzi wyjeżdżają do szkoły lub w poszukiwaniu pracy, seniorzy często zostają sami w domu. Nie mamy już rodzin wielopokoleniowych, więc ten dom nie żyje tak, jak kiedyś, ale jest cichy i pusty. Często spotykamy się z tym, że ten senior już po prostu nie chce wyjść, zaszywa się w czterech ścianach i ta izolacja społeczna postępuje - mówi Dominika Konieczna, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Trzcielu.

- Różne rzeczy robimy i mamy ciekawe zajęcia. Sporo czasu spędzamy na dworze - zajmujemy się ogrodem, kwiatki podlewamy, ale też dużo rozmawiamy i poznajemy się lepiej - opowiada pani Daniela, uczestniczka zajęć w Jasieńcu.

Cała moc zajęć dla seniorów

We wtorek (12 lipca) w Jordanowie otwarto drugie zielone gospodarstwo opiekuńcze, zaś w środę uroczystość otwarcia odbędzie się w Nowym Żabnie. Seniorzy spotykają się przez pięć dni w tygodniu, po osiem godzin dziennie. Podczas spotkań będą brali udział w różnego rodzaju zajęciach aktywizujących, zaplanowano również między innymi wycieczki i spotkania z lekarzami. - Mamy już za sobą pierwsze zajęcia i rozmowy zapoznawcze, podchodzimy do tematu na spokojnie, dopiero się poznajemy. Jest tu przyjemnie, piękny teren, a w domu nie mam co robić, po prostu siedzę i czekam, kiedy uderzę nosem w stół, bo usypiam, nie ma z kim porozmawiać, człowiek jest sam, żyje, bo żyje, wstał, zjadł, poszedł spać... Zawsze to coś nowego, ktoś przyniesie informacje z okolic, bo są tu ludzie z kilku wiosek, rozmawiamy - opowiada Bogusław Jarmoliński z Jordanowa.

Krystyna Krawczyk również nie żałuje podjętej decyzji. - Spotykamy się, jesteśmy z tego samego pokolenia, mamy wspólne tematy, wspomnienia, jest to super - mówi kobieta. Jak zaznacza, bardzo dobrze, że inicjatywa działa na wsiach i daje szanse również tamtym seniorom.

Zaplanowano jeszcze co najmniej 20 tego typu miejsc w województwie lubuskim. - Wsparcie oferowane przez nas, czyli przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej trwa przez 12 miesięcy, po tym czasie gmina przejmuje realizację tego projektu i zachowuje tzw. trwałość projektową - tłumaczy Piosik.

Tomasz Sielicki, burmistrz Świebodzina, zaznacza, że inicjatywa w Jordanowie uzupełnia gminny system opieki senioralnej. Na początku zeszłego roku został otwarty dzienny dom pobytu dla seniorów w Świebodzinie. - Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy senior mieszkający w Świebodzinie ma ten dom na wyciągnięcie ręki, dlatego to miejsce, zielone gospodarstwo opiekuńcze, jest dedykowane właśnie seniorom, którzy zamieszkują tereny wiejskie, tutaj mają spokój, ciszę, zieleń, ale też komfortowy dowóz - mówi i dodaje, że inicjatywa jest komplementarna wobec tego, co już wcześniej w zakresie opieki senioralnej w gminie zorganizowano.

Projekt realizuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej z Zielonej Górze w partnerstwie z Lubuskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto