Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto był ważny w historii Wschowy i okolicy? Ten się znajdzie we Wschowskim Słowniku Biograficznym

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Eugeniusz Get Stankiewicz tworzył dzieła, które łamią wszelkie konwencje, nie kojarzą się z twórczością nikogo, kto współcześnie tworzy
Eugeniusz Get Stankiewicz tworzył dzieła, które łamią wszelkie konwencje, nie kojarzą się z twórczością nikogo, kto współcześnie tworzy Fot.Arch. rodzinne artysty, zdjęcie przekazane przez Janusza Stankiewicza
Blisko 250 propozycji biogramów wpłynęło do Muzeum Ziemi Wschowskiej, które przy wsparciu członków rady muzeum realizuje przedsięwzięcie. Duże zainteresowanie sprawia, że Wschowski Słownik Biograficzny będzie miał kilka tomów.

Muzeum Ziemi Wschowskiej. Powstanie Wschowski Słownik Biograficzny

Jeszcze w zeszłym roku instytucja poprosiła wschowian o zgłaszanie znanych i zasłużonych mieszkańców Wschowy i ziemi wschowskiej. To m.in. księża, pastorzy, lekarzy, nauczycieli, ludzi kultury, nauki i sztuki. Do udziału w przedsięwzięciu zapraszał mieszkańców również PFRON w Zielonej Górze, zachęcając na podawanie nazwisk osób zaangażowanych na rzecz wsparcia osób z niepełnosprawnościami na przestrzeni dziejów.

W publikacji chodzi o pokazanie not biograficznych osób, które w sposób szczególny zapisały się w historii miasta i regionu. Już na początku muzealnicy zaznaczyli, że chcą przygotować publikację, która stanie się źródłem wiedzy o najznamienitszych mieszkańcach, a jednocześnie będzie wartościowym przewodnikiem po społeczności Wschowy.

Z przesłanych kandydatur wybrano 100 postaci, które mają być reprezentatywne dla wszystkich epok i zawodów. Wybrali je dyrektor muzeum Damian Małecki i Barbara Ratajewska, pod których redakcją powstanie publikacja.

– W związku z dużą ilością zgłoszeń zapadła decyzja, że planowana publikacja będzie pierwszym z kilku kolejnych tomów – informuje dyrektor muzeum.

Eugeniusz Get Stankiewicz tworzył dzieła, które łamią wszelkie konwencje, nie kojarzą się z twórczością nikogo, kto współcześnie tworzy

Kto był ważny w historii Wschowy i okolicy? Ten się znajdzie...

Wschowski Słownik Biograficzny. Warunki znalezienia się w publikacji

Jakie wymogi spełniają wybrane postacie? Przede wszystkim, w słowniku znajdą się biogramy osób wyłącznie nieżyjących. Będą dotyczyły osób związanych ze Wschową przez miejsce urodzenia, miejsce śmierci, działalność zawodową i społeczną. W przypadku osób urodzonych poza Wschową opis musi określać działalność na rzecz Wschowy, wykraczającą poza standardową pracę zawodową. Osiągnięcia na rzecz Wschowy mogą dotyczyć różnych dziedzin życia m.in. kultura, nauka, gospodarka, czy sport. W przypadku osób urodzonych we Wschowie opis może uwzględniać działalność w innych miejscowościach.

Muzeum Ziemi Wschowskiej poinformowało, że chęć napisania biogramu wyraziło ponad 20 osób.

– Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Chętni do napisania biogramów zgłaszają się sami – przyznają pracownicy muzeum.

Poinformowano już autorów, jak należy stworzyć taki biogram. Termin zakończenia prac wyznaczony został na 1 września 2024 r. Po tym czasie przygotowane biogramy zostaną poddane pracom redakcyjnym. Zakończenie prac planowane jest na koniec 2024 roku, a promocja książki na pierwszy kwartał 2025 r. Wtedy muzeum poda nazwiska wszystkich wybranych osób. Można się spodziewać, że w słowniku znajdą się m.in. takie nazwiska, jak Eugeniusz Get Stankiewicz – grafik, rysownik, plakacista i rzeźbiarz, którego jego przyjaciele nazywali polskim Dűrerem, ze względu na to, że dysponował warsztatem mistrza renesansu Albrechta Dűrera.

W publikacji uwieczniona może być także postać Jana Metelskiego – jednego z organizatorów polskiego ruchu niepodległościowego we Wschowie, który był nie tylko działaczem niepodległościowym, ale i społecznym. Na plakacie promującym przedsięwzięcie znalazły się także zdjęcia takich osób, jak Max Kirmis – badacz herbów i monet Wielkopolski oraz Stanisław Helsztyński – historyk literatury.

Czytaj też:

Zobacz też wideo: Zajrzeliśmy do pracowni Haliny Maszkiewicz z Zielonej Góry. To rzadka okazja
[/video]102129[/video]

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wschowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto