Nasza Loteria

13 lat temu w Świebodzinie zakończono budowę pomnika Jezusa Chrystusa

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Tak w listopadzie 2010 roku zakończyła się budowa pomnika Jezusa Chrustusa Króla Wszechświata w Świebodzinie
Tak w listopadzie 2010 roku zakończyła się budowa pomnika Jezusa Chrustusa Króla Wszechświata w Świebodzinie Mariusz Kapała / GL
13 lat temu pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie był gotowy. Nie tylko Lubuskie żyło tym wydarzeniem. Pomnik góruje nad miastem. Wiele się w tym czasie w jego okolicy zmieniło. A odwiedzających to miejsce jest coraz więcej.

Figura Chrystusa Króla, która rozsławiła Świebodzin nie tylko w kraju, ale i na całym świecie, została wzniesiona w listopadzie 2010.
Pomnik wraz z pobliskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego tworzą integralną całość. Razem stały się miejscem kultu i pielgrzymek wiernych z całej Polski.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Świebodzin najpierw witraż, potem pomnik Chrystusa Króla

Kiedy u księdza Sylwestra Zawadzkiego zrodził się pomysł budowy figury, nie wiadomo. Warto natomiast podkreślić, że już w 1998 roku w nowej świątyni w czołowej ścianie, nad organami, zamontowano podświetlany witraż przedstawiający Chrystusa Króla. W 2000 roku (26 listopada) trzy świebodzińskie parafie oddały powiat i miasto w opiekę Chrystusowi Królowi. „Los zawierzyły Mu wszystkie stany i zawody” - jak zapisano w kronikach. W nich jest też, że po intronizacji ksiądz zdecydował „o pozostawieniu trwałego śladu królowania Chrystusa w naszym mieście, który będzie świadectwem dla przyszłych pokoleń, że Ziemia Świebodzińska oddała się w tym dniu Chrystusowi”.

Tak w listopadzie 2010 roku zakończyła się budowa pomnika Jezusa Chrustusa Króla Wszechświata w Świebodzinie
Tak w listopadzie 2010 roku zakończyła się budowa pomnika Jezusa Chrustusa Króla Wszechświata w Świebodzinie Mariusz Kapała / GL

Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Rozpoczęły się starania o pozyskanie terenu pod pomnik. Trwały kilka lat, bo - według zapisów w kronikach - agencja rządowa żądała aż 200 tysięcy złotych, podczas gdy cudzoziemcom czy rolnikom sprzedawano działki za 7 tysięcy. Ostatecznie ziemię udaje się kupić w marcu 2005. Miesiąc później 1,5-hektarowy teren zostaje ogrodzony palikami. Zaczyna się usypywanie wzgórza. Wiadomo było już wtedy, że powstanie tu pomnik Chrystusa Króla, trwały też bowiem poszukiwania wzorca figury. A przed plebanią stanęła statua dwumetrowej wysokości.

Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata ma 33 m wysokości (33 lata życia Pana Jezusa), kolejne 3 m (lata nauczania Chrystusa) mierzy pozłacana korona. Wysokość kopca, na którym znajduje się postać, to 16,5 m. Został on uformowany w pięć pierścieni, symbolizujących zbawczą rolę Chrystusa dla pięciu kontynentów. Razem daje to 52,5 m.

W 2023 roku o Jezusie ze Świebodzina zrobiło się głośno na świecie. Powód? Drugi odcinek piątego sezonu megapopularnego programu The Grand Tour pt. "Eurowypadek"!
Odcinek rozpoczyna się w momencie, gdy Clarkson, Hammond i May docierają promem do portu w Gdańsku, skąd nietypowymi samochodami wyruszają w podróż przez Polskę. Z Gdańska jadą do Poznania, gdzie zatrzymują się na miejscowym torze wyścigowym. Tam Hammond bierze udział w wyścigu w pojazdach z czasów Formuły Easter.

Następnie ekipa telewizyjna jedzie do województwa lubuskiego, a dokładniej do Świebodzina, gdzie Clarkson i Hammond oglądają właśnie pomnik Chrystusa Króla.

Materiał ukazał się pierwszy raz w 2021. Przypominamy go dziś wraz z aktualizacją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czapka Mikołaja na wieży ratuszowej w Głogowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 13 lat temu w Świebodzinie zakończono budowę pomnika Jezusa Chrystusa - Gazeta Lubuska

Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto