Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Atrakcje z Lubuskiego w plebiscycie Cuda Polski 2023 miesięcznika National Geographic Traveler

(b)
Wideo
od 16 lat
Cuda Polski 2023 to plebiscyt miesięcznika National Geographic Traveler, do którego zostały nominowane atrakcje turystyczne z każdego województwa. O tym, które zwyciężą, zdecydują w głosowaniu internauci. Zobacz, które miejsca z Lubuskiego mogą zdobyć prestiżowy tytuł.

Trwa głosowanie na Cuda Polski 2023

Konkurs National Geographic Traveler ma na celu zwrócenie na uwagi na atrakcje w naszym kraju, które wciąż czekają na prawdziwe odkrycie przez turystów z całej Polski. Z każdego województwa zostały wybrane trzy miejsca, które z pewnością warto zobaczyć. Powalczą one o tytuł Cudu Polski.

Laureatów wybierają internauci. Głosować można do 16 lipca za pośrednictwem strony cudapolski.national-geographic.pl.
Głosowanie potrwa do 16 lipca, a laureatów tegorocznej edycji plebiscytu poznamy 24 lipca.

Każdy uczestnik głosowania w ciągu jednego dnia może oddać swój głos maksymalnie jeden raz na jedno, miejsce, obiekt, obszar w każdym województwie – czytamy w regulaminie.

Cuda Polski 2023 w województwie lubuskim

W plebiscycie Cuda Polski 2023 znalazły turystyczne atrakcje położone w województwie Lubuskim. O ile dwie pierwsze nominacje nie zaskoczą mieszkańców regionu, o tyle trzecia może być sporą niespodzianką. Chodzi o miejsce, które z roku na rok nabiera blasku dzięki staraniom wielu osób.

Oto kandydaci do tytułu:

1. Geościeżka „Dawna Kopalnia Babina”

Geościeżka „Dawna Kopalnia Babina” to wyjątkowa atrakcja turystyczna.

Powstała na terenach pokopalnianych, w miejscu, gdzie przed laty prowadzona była odkrywkowa eksploatacja węgla brunatnego i iłów ceramicznych. Zalane wyrobiska utworzyły mnóstwo kolorowych zbiorników, w których wodę zabarwiły minerały występujące w podłożu. Około 110 akwenów przybiera barwy – od turkusowych, zielonych, przez pomarańczowe, do czerwonych i brunatnych. Wody są krystalicznie przejrzyste, niestety z racji ich składu chemicznego, nie zobaczymy w nich ryb.

Geościeżka [/quot/]Dawna Kopalnia Babina[/quot/]
Trudno uwierzyć, że to teren pokopalniany. Widoki zachwycają Małgorzara Fudali Hakman - archiwum GL

Teren został zrewitalizowany, powstała sieć ścieżek spacerowych i rowerowych, punkty widokowe i wieża, z której w dobrą pogodę można zobaczyć nawet góry. Nie brakuje też miejsc do odpoczynku, a historię eksploatacji można poznać na 11 przystankach tematycznych.

Ścieżka geoturystyczna położona jest w południowej części morenowej struktury geologicznej, zwanej „Łukiem Mużakowa”. Usytuowana jest pomiędzy miejscowością Nowe Czaple a Łęknicą. Długość drogi leśnej wynosi ok. 5 km. Trasa nie stanowi pętli. W obrębie geościeżki znajdują się trzy parkingi – pierwszy od strony Nowych Czapli, drugi przy trasie z Nowych Czapli do Przewoźnik oraz trzeci w Łęknicy.

W 2015 roku obszar ten uzyskał statut Światowego Geoparku UNESCO.

ZAGŁOSUJ na Geościeżkę „Dawna Kopalnia Babina”

Czytaj także: Geopark Łuk Mużakowa to dzieło lodowca i człowieka. Te kolorowe jeziora to fenomen na skalę światową. Przyjeżdżają tu turyści z całej Europy

Geościeżka [/quot/]Dawna Kopalnia Babina[/quot/]
Warto wdrapać się na wieżę. Widoki zapierają dech w piersiach Małgorzara Fudali Hakman - archiwum GL

2. Międzyrzecki Rejon Umocniony

Międzyrzecki Rejon Umocniony to potężny system umocnień, stworzony przez Niemców na rozkaz Hitlera, w latach 1934–1944, dla ochrony ich ówczesnej wschodniej granicy. Prace przerwano po zrealizowaniu 25 proc. pierwotnego planu.

MRU to drugi co do wielkości na świecie podziemny obiekt fortyfikacyjny po Linii Maginota we Francji.

Międzyrzecki Rejon Umocniony
Międzyrzecki Rejon Umocniony - pod ziemią ciągną się kilometry tuneli Mariusz Kapała

Międzyrzecki Rejon Umocniony składa się z kilometrów tuneli położonych nawet 30 metrów pod ziemią. Powstała tam cała podziemna infrastruktura: dworce kolejki, koszary, magazyny, szyby wind towarowych, pomieszczenia łączności, komory amunicyjne, wjazdy i wejścia techniczne, obiekty bojowe.

Podziemia odcinka centralnego MRU są obecnie rezerwatem nietoperzy, w którym zimuje ponad 30 tys. osobników należących do 12 gatunków nietoperzy.

ZAGŁOSUJ na Międzyrzecki Rejon Umocniony

Czytaj także: Bunkry MRU - historia, której można dotknąć. Opowieść żywa jak żadna

Międzyrzecki Rejon Umocniony
Zęby smoka w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym miały stanowić zaporę dla pojazdów opancerzonych Mariusz Kapała

3. Park Książęcy w Zielonej Górze Zatoniu

Park w Zatoniu to miejsce, do którego mieszkańcy od kilku lat przyjeżdża z wielką przyjemnością. Znajdują się tutaj gatunki chronionych roślin, wiele pomników przyrody i tajemnicze zakamarki w ruinach pałacu. Organizowane są tu nietypowe koncerty i spektakle.

Park założony został w 1842 roku z inicjatywy księżnej Doroty de Talleyrand-Périgord. Po wojnie, przez dziesiątki lat, popadał w ruinę. Dopiero w 2018 roku udało się rozpocząć rewitalizację tego miejsca. Inwestycja kosztowała kilkanaście milionów złotych.

Ruina została zabezpieczona, podświetlona i udostępniona zwiedzającym. Odbudowano częściowo oranżerię, w której działa kawiarnia. Park w dużej części także został zrewitalizowany. Pojawiły się nowe alejki, ławki, altana, tablice informacyjne.

Pałac w Zatoniu
Park w Zatoniu stał się ulubionym miejscem zielonogórzan Mariusz Kapała
Pałac w Zatoniu
O zmroku pałac i park w Zatoniu wyglądają magicznie Mariusz Kapała

Ale to nie koniec zmian w zatońskim pałacu i parku. Miasto przygotowuje się do drugiego etapu rewitalizacji. Trwają prace projektowe. Inwestycja miałaby się rozpocząć w 2024 lub 2025 roku.

Jak tłumaczy Jarosław Skorulski, prezes zarządu Fundacji „Ogrody Kultury” im. księżnej Dino, chodzi o rozbudowę oranżerii, szklany dach nad ruinami pałacu czy rewitalizację pozostałych 20 ha parku.

ZAGŁOSUJ na Park Książęcy w Zatoniu

Czytaj takze: Pałac i park w Zielonej Górze Zatoniu czekają kolejne zmiany. Szklany dach, większa oranżeria, nowa fontanna...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Atrakcje z Lubuskiego w plebiscycie Cuda Polski 2023 miesięcznika National Geographic Traveler - Gazeta Lubuska

Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto