MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dwóch Egipcjan zatrzymanych przez straż graniczną w Lubuskiem. Nielegalni migranci próbowali dostać się do Niemiec. Pomagał im Białorusin

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Wideo
od 12 lat
Dwóch Egipcjan próbowało nielegalnie przedostać się do Niemiec. Zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w Lubuskiem, na terenie powiatu krośnieńskiego. Nielegalnym migrantom granicę pomagał przekroczyć Białorusin.

W piątek (29 marca) funkcjonariusze z komendy Nadodrzańskiego Oddziału SG prowadząc czynności służbowe w powiecie krośnieńskim, na drodze prowadzącej do granicy z Niemcami zatrzymali do kontroli drogowej osobowego mercedesa, którym kierował 36-letni Białorusin.

Jak się okazało, kierowca próbował przemycić do Niemiec dwóch nielegalnych migrantów pochodzących z Egiptu. Egipcjanie nie posiadali żadnych dokumentów potwierdzających legalność ich pobytu w Polsce.

- Z oświadczeń cudzoziemców wynikało, że nielegalnie przekroczyli białorusko-polską granicę, aby znaleźć się w Polsce. Cudzoziemców zatrzymano za przekroczenie wbrew przepisom granicy z Białorusi do Polski oraz usiłowanie przekroczenia bez wymaganych dokumentów polsko-niemieckiej granicy — informuje por. SG Paweł Biskupik, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Egipcjanie usłyszeli zarzuty, przyznali się do zarzucanych im czynów i dobrowolnie poddali karze 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata próby. Ponadto cudzoziemcom wydano decyzje zobowiązujące ich do powrotu do kraju, w którym mają prawo pobytu.

Kara dla kierowcy z Białorusi

Kierowca pojazdu został zatrzymany za udzielenie pomocy nielegalnym migrantom w usiłowaniu przekroczenia wbrew przepisom granicy państwowej z Polski do Niemiec.

Białorusin przyznał się do zarzucanych mu czynów i dobrowolnie poddał karze 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu. Dodatkowo cudzoziemcowi orzeczono karę grzywny w wysokości 6 tys. złotych oraz przepadek (konfiskata) samochodu, jako dowodu przestępstwa.

36-latek otrzymał decyzję o zobowiązaniu do powrotu, podlegającą natychmiastowemu wykonaniu. W decyzji orzeczono także o pięcioletnim zakazie wjazdu do strefy Schengen. W konsekwencji mężczyzna został odprowadzony przez funkcjonariuszy SG do przejścia granicznego na polsko-białoruskiej granicy i wydalony z Polski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Jest nowy zastępca komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Został nim były komendant placówki SG w Świecku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto