MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kierowcy dali "popis" na A2. Jechali pod prąd autostradą, zablokowali korytarz życia

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Na 74 kilometrze autostrady A2 przewrócił się samochód z butlami z gazem. Droga w stronę Świecka została zablokowana.
Na 74 kilometrze autostrady A2 przewrócił się samochód z butlami z gazem. Droga w stronę Świecka została zablokowana. materiały policji
Do zdarzenia na A2 nie mogła dojechać specjalistyczna grupa strażaków zajmująca się zagrożeniami chemicznymi. Na miejscu wypadku busa doszło do rozszczelnienia butli gazowych. Groziło to skażeniem i wybuchem. Świebodzińscy policjanci analizują materiał z zabezpieczonych nagrań i będą docierać do kierujących, którzy pomimo wyraźnego zakazu korzystali z utworzonego dla służb ratunkowych przejazdu.

Wracamy do wypadku z 16 kwietnia, do którego doszło na autostradzie A2 na terenie powiatu świebodzińskiego. Na 74 kilometrze autostrady w kierunku Świecka doszło do wywrócenia się busa. Miało być to spowodowane wystrzałem opony. Szczęśliwie kierujący nie odniósł obrażeń, jednak okazało się, że przewożony przez niego ładunek to butle z gazem. Doszło do ich rozszczelnienia.

Jechali pod prąd, zablokowali korytarz życia

W związku z zagrożeniem wybuchem oraz skażenia koniecznym było, zamkniecie również drugiej „nitki” autostrady, w kierunku na Poznań. Na miejsce została wezwana Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemicznego. Niestety część kierujących zniecierpliwiona postojem postanowili zawrócić i pojechać „pod prąd”. Pojazdy tym samym zablokowały służbom dojazd do zdarzenia.

Nagrania trafiły do policjantów

Nagrania z tego zdarzenia zostały zabezpieczone przez świebodzińskich policjantów. Aktualnie są analizowane. Policjanci dysponują numerami rejestracyjnymi pojazdów i będą dążyć do ukarania nieodpowiedzialnych kierowców. - Wszystkim, którzy będą zniecierpliwieni lub źli, że stoją w „korku” spowodowanym wypadkiem przypominamy, że czynności wykonywane przez służby maja na celu pomoc poszkodowanym, usunięcie utrudnień, czy wyjaśnienie przyczyn - podkreśla aspirant Marcin Ruciński, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie.

O obowiązku tworzenia korytarza życia mówią przepisy Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym:
„Art. 9. [Obowiązek ułatwienia przejazdu pojazdowi uprzywilejowanemu; korytarz życia] punkt : 2. W warunkach zwiększonego natężenia ruchu pojazdów utrudniającego swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanego w celu umożliwienia swobodnego przejazdu tego pojazdu: podpunkt: 1) na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się lewym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdem poruszający się prawym pasem ruchu jest obowiązany usunąć się z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego przez zjechanie jak najbliżej prawej krawędzi pasa ruchu;”
Ten sam artykuł w podpunkcie trzecim wskazuje, że zabrania się przejeżdżać utworzonym korytarzem pojazdom innym niż uprzywilejowane: „3. Kierującemu pojazdem innym niż uprzywilejowany zabrania się korzystania z drogi przejazdu pojazdu uprzywilejowanego utworzonej w sposób, o którym mowa w ust. 2.(…).”

od 7 lat
Wideo

Zlot Cadillaców Inowrocław 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kierowcy dali "popis" na A2. Jechali pod prąd autostradą, zablokowali korytarz życia - Gazeta Lubuska

Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto