Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest nagranie zderzenia hulajnogi z osobówką w Zielonej Górze. Policja pokazuje wideo ku przestrodze

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Wideo
od 16 lat
W mężczyznę jadącego na hulajnodze przejazdem dla rowerzystów, uderzył kierowca osobówki. Niebezpieczne zdarzenie zarejestrowały kamery, a policja opublikowała nagranie ku przestrodze.

Potrącił mężczyznę na hulajnodze

Hulajnogi wciąż zyskują nowych zwolenników i są coraz bardziej popularnym środkiem transportu. Jednak mimo, że nie rozwijają zawrotnych prędkości, to użytkownicy tych pojazdów są w dużej mierze nieosłonięci i poruszają się często w zatłoczonym otoczeniu. O wypadek i uraz w takich warunkach nietrudno. Do takiego niebezpiecznego zdarzenia doszło w poniedziałkowe popołudnie na ulicy Zjednoczenia w Zielonej Górze. Kierujących samochodem osobowym nie zachował należytej ostrożności i potrącił mężczyznę na hulajnodze, który z obrażeniami głowy trafił do szpitala.

Na wyznaczonym przejeździe dla rowerzystów doszło do wypadku spowodowanego przez kierującego samochodem osobowym, który nie zachował należytej ostrożności. Mężczyzna jadący renault, poruszając się lewym pasem nie zauważył, że samochód na prawym pasie zatrzymał się przed przejściem, aby przepuścić przejeżdżającego na hulajnodze mężczyznę. Ominął ten pojazd i gdy zobaczył na środku przejazdu kierującego hulajnogą było już za późno na odpowiednią reakcję. Doszło do potrącenia - relacjonuje podinspektor Małgorzata Stanisławska z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze.

Po badaniach lekarskich okazało się, że kierujący hulajnogą ma obrażenia głowy, dlatego kierujący samochodem osobowym będzie odpowiadał przed sądem za spowodowanie wypadku.

Policjanci apelują o ostrożność

Mundurowi przypominają, że osoby korzystające z hulajnóg są pełnoprawnymi użytkownikami dróg, dlatego kierowcy samochodów powinni respektować ich prawa i ustępować pierwszeństwa, gdy znajdują się w strefach przeznaczonych dla ich chociażby ścieżkach lub przejazdach dla rowerów.

Prosimy kierujących pojazdami o rozwagę na drogach oraz szczególną ostrożność na skrzyżowaniach, a także w rejonach przejść dla pieszych i w strefie przeznaczonej zwłaszcza dla osób poruszających się na hulajnogach elektrycznych, czyli na ścieżkach i przejazdach dla rowerów. Pamiętajmy, że pośpiech i brak wystarczającego skupienia prowadzą do nieostrożności, a to z kolei może doprowadzić do niebezpiecznych zdarzeń na drogach. Szczególną prośbę o ostrożność kierujemy do kierujących zbliżających się do przejazdów rowerowych zwłaszcza w czasie godzin szczytu w mieście - mówi podinspektor Małgorzata Stanisławska.

Na hulajnodze też z rozwagą

Ale również użytkownicy elektrycznych hulajnóg powinni pamiętać o kilku zasadach – bardzo ważnych, bo wpływających bezpośrednio na ich bezpieczeństwo.

- Bezpieczeństwo na drogach zależy od nas wszystkich! Szanujmy innych użytkowników ruchu drogowego, a swoim zachowaniem nie stwarzajmy zagrożenia ani dla siebie ani dla innych. Odpowiedzialne zachowanie na drodze, pomoże nam uniknąć niebezpiecznych sytuacji - dodaje.

Warto pamiętać, że o ile żadnych uprawnień do poruszania się hulajnogą elektryczną nie potrzebują osoby powyżej osiemnastego roku życia, to w przypadku dzieci i młodzieży wymagana jest karta rowerowa. Dzieciom poniżej dziesiątego roku życia przepisy w ogóle zabraniają kierowania elektryczną hulajnogą. Tu wyjątkiem są drogi położone w strefie zamieszkania, ale wówczas jazda może odbywać się tylko pod opieką osoby dorosłej.

Hulajnogą elektryczną powinniśmy przemieszczać się drogami dla rowerów. Jeżeli nie ma wyznaczonych szlaków rowerowych, to wyjątkowo korzystamy z chodników. Trzeba jednak pamiętać, że tam pierwszeństwo zawsze ma pieszy. Po chodniku należy jechać z prędkością zbliżoną do tempa pieszych. Za zbyt szybką jazdę możemy zostać ukarani mandatem. Taka sama kara grozi za nieudzielenie pierwszeństwa pieszym lub utrudnianie im ruchu - mówi podinspektor Małgorzata Stanisławska.

Za co jeszcze można dostać mandat podczas jazdy hulajnogą?

  • Za przewożenie osób - 300 złotych za każdą osobę
  • Jazda bez trzymania kierownicy przynajmniej jedną ręką - 50 złotych
  • Brak korzystania z wyznaczonej drogi dla rowerów - 100 złotych
  • Jazda hulajnogą elektryczną w stanie po spożyciu alkoholu - 1000 złotych
  • Pozostawienie hulajnogi w narożniku skrzyżowania i obszarze do 10 m od tego miejsca - 300 złotych
  • Parkowanie na niebieskiej kopercie dla osób niepełnosprawnych - 500 złotych

    Warto też pamiętać, że przez przejście dla pieszych należy przejść z hulajnogą, a nie przejeżdżać. Za złamanie tego przepisu również grozi mandat.

    COMPONENT {"params":{"is_photo":"1","ids":[20799281]},"component":"selected"}

    Zobacz również:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto