Kąpiele w Łagowie będą słoneczne, czy w wodzie? Mieszkańcy się martwią. Gmina liczy, że uda się rozwiązać problem

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Gmina zapowiada działania w sprawie dostępu do plaż
Gmina zapowiada działania w sprawie dostępu do plaż Arch. Gazety Lubuskiej/Magda Weidner
Na brak możliwości kąpieli w jeziorach w Łagowie zwróciło uwagę więcej osób. Odbyło się zebranie w tej sprawie. Gmina zapowiada działania. Swoje kontrole prowadzą też Wody Polskie.

Łagów. Czy będą możliwe kąpiele w jeziorach?

Łagów położony pomiędzy jeziorami Trześniowskim i Łagowskim przyciąga swoim urokiem turystów o każdej porze roku. – Skończą się turyści. A na jeziorach zostaną tyko drogie domy pływające. Tracimy dostęp do plaż – powiedział nasz Czytelnik, zwracając uwagę na problem.

Na brak możliwości kąpieli w jeziorach zwróciło uwagę więcej osób. Odbyło się zebranie w tej sprawie.

– W dniu 30 marca na podzamczu w Łagowie odbyło się spotkanie z mieszkańcami i przedsiębiorcami, na którym była poruszana ta kwestia. Na tą chwilę zostały podjęte działania, aby umożliwić dostęp do plaż w istniejących ośrodkach wypoczynkowych – wyjaśnia Marlena Wójcik z Referatu ds. Promocji, Kultury i Sportu w Urzędzie Gminy Łagów. – Działania te mają na celu znalezienie idealnego rozwiązania, zarówno dla mieszkańców, jak i przedsiębiorców. Mamy nadzieję, że do nadchodzącego sezonu uda się ten problem rozwiązać.

Jarosław Garbacz, Rzecznik prasowy, Kierownik Zespołu Komunikacji i Edukacji Wodnej w Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie we Wrocławiu wyjaśnia, że w pierwszej kolejności za organizację turystyki, w tym kąpielisk (plaża może stanowić część kąpieliska) odpowiada w tym przypadku Wójt Gminy Łagów. Zgodnie z ustawą Prawo wodne rada gminy co roku określa uchwałą wykaz kąpielisk na terenie gminy. – Aktualnie na obszarze wód Jeziora Łagowskiego i Trześniowskiego znajduje się jedno takie miejsce „Kąpielisko Przystań Wodna ZSMP w Łagowie” – zauważa rzecznik wrocławskiego oddziału Wód Polskich.

Brzeg jeziora. Zagrodzone przejście

Artykuł 232 ustawy Prawo wodne zakazuje grodzenia nieruchomości przyległych do publicznych śródlądowych wód powierzchniowych odległości mniejszej niż 1,5 m od linii brzegu, a także zakazywania lub uniemożliwiania przechodzenia przez ten obszar. Sprawdzana jest tego typu sytuacja w przypadku jednego z ośrodków.

– Pracownicy Wód Polskich Nadzoru Wodnego w Słubicach, którzy administrują tym terenem podejmują aktywne działania. Obecnie trwa ustalanie, czy to właściciel ośrodka odpowiada za grodzenie plaży i posiada na to odpowiednie zgody. Jeśli okaże się, że nie, to o sprawie zostanie poinformowana policja, a nasze służby będą dążyły do usunięcia nielegalnej infrastruktury, powstającej na tej działce – wyjaśnia Jarosław Garbacz. – Problem w obrębie Jezior Łagowskiego i Trześniowskiego jest szerszy, dlatego wszędzie tam, gdzie łamane jest prawo wodne pracownicy Wód Polskich będą sukcesywnie egzekwować przepisy, również w przypadku gęstej zabudowy w obrębie tak zwanego starego Łagowa. W tej kwestii nasze służby będą współpracować z lokalnym samorządem oraz mieszkańcami.

Zobacz też wideo: Łagów wiosną

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie