MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lubuszanki coraz częściej nie chcą rodzić dzieci. Ubywa też kobiet

Wideo
od 16 lat
Mieszkanki województwa lubuskiego coraz rzadziej chcą mieć dzieci, a jeśli już to zdecydowanie później decydują się na urodzenie dziecka. Już ubywa też kobiet. – W 2022 roku mieszkało w naszym regionie ok. 504 tysiące pań, a jeszcze 10 lat wcześniej było prawie 525 tysięcy – wylicza Elwira Olczyk z Lubuskiego Ośrodka Badań Regionalnych.

Lubuskie. Dane statystyczne o kobietach

Z danych Lubuskiego Ośrodka Badań Regionalnych, który działa w Urzędzie Statystycznym w Zielonej Górze wynika, że w województwie lubuskim mamy coraz mniej kobiet.

– W 2022 roku mieszkało w naszym regionie ok. 504 tysiące pań, a jeszcze 10 lat wcześniej było prawie 525 tysięcy – przytacza dane Elwira Olczyk z Lubuskiego Ośrodka Badań Regionalnych.

Lubuskie. Kobiety rodzą coraz rzadziej i później

Panie coraz rzadziej, również w naszym regionie, decydują się na urodzenie dziecka. – W 2022 roku rodzących kobiet było ok. 7 tys., a jeszcze 10 lat wcześniej było ich o trzy tysiące więcej. Panie też coraz później decydują się na dziecko. W ubiegłym roku kobieta rodząca dziecko miała ok. 30 lat, a dziesięć lat wcześniej – 28,5 roku – informuje E. Olczyk.

Z danych statystycznych wynika też, że najpóźniej na pierwsze dziecko decydują się Lubuszanki z wyższym i policealnym wykształceniem. W wieku 35 – 39 jeszcze 10 lat temu kobiety rzadko decydowały się na dziecko, w ubiegłym roku widać było znaczny wzrost w tej grupie. Również więcej kobiet rodzi teraz dzieci w wieku 40-44 lata.

Zdaniem Joanny Habury, prezes fundacji Centrum Rodziny z Zielonej Góry potrzebna jest dobra profilaktyka wsparcia rodziny, która nie jest wyceniana, a może skutkować tym, że będzie nas coraz więcej.

– Jeżeli będziemy zapewniać dobrą opiekę, wsparcie młodym ludziom, bo prokreacja i budowanie rodzinny, to jest ich działalność, to myślę, że ta statystyka ma szanse być korzystna – tłumaczy J. Habura. – Bardzo dużo zaniedbań dzieje się w sferze emocjonalnej. My pokazujemy, że tak naprawdę dobra energia, to dobry start, chęć do życia i tworzenia rodziny, w tym jest sens naszej działalności. Oczywiście, mamy trudne i smutne chwile, ale chcemy pokazać, że dwoje dorosłych ludzi i nic więcej, to trochę za mało, żeby ten świat istniał.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lubuszanki coraz częściej nie chcą rodzić dzieci. Ubywa też kobiet - Zielona Góra Nasze Miasto

Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto