MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Masz taki kod w prawie jazdy? Uważaj, bo możesz zapłacić mandat

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Każda, nawet stosunkowo drobna wada wzroku może spowodować, że kierowca nie dostrzeże na czas znaku lub niebezpiecznej sytuacji na drodze.
Każda, nawet stosunkowo drobna wada wzroku może spowodować, że kierowca nie dostrzeże na czas znaku lub niebezpiecznej sytuacji na drodze. Grzegorz Olkowski / Polska Press
Okulary czy soczewki za kierownicą? Lepiej sprawdzić swoje prawo jazdy i uważać co dokładnie zalecił nam lekarz. Konsekwencje złamania przepisów mogą być kosztowne,

Każda, nawet stosunkowo drobna wada wzroku może spowodować, że kierowca nie dostrzeże na czas znaku lub niebezpiecznej sytuacji na drodze. Zbyt późna reakcja może narazić prowadzącego auto i innych uczestników ruchu, więc jeśli kierujący wie, że ma wadę wzroku, powinien zawsze ją odpowiednio korygować, zanim usiądzie za kółkiem – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Soczewki i okulary

Soczewki zapewniają bardziej naturalne widzenie niż okulary. Poruszają się wraz z okiem i nic nie blokuje pola widzenia. Dzięki ulepszonemu widzeniu peryferyjnemu łatwiej jest zauważyć obiekty w martwym polu i uzyskać lepszy ogólny widok podczas jazdy po drogach wielopasmowych. Warto pamiętać, że okulary działają jak kolejna bariera między oczami a drogą, podobnie jak przednia szyba – są podatne na smugi, plamy i odblaski, które mogą utrudniać widzenie podczas jazdy. Soczewki kontaktowe zapewniają także elastyczność w zakładaniu i zdejmowaniu okularów przeciwsłonecznych podczas jazdy, eliminując potrzebę zmiany między okularami przeciwsłonecznymi na receptę a zwykłymi okularami korekcyjnymi, gdy intensywne słońce utrudnia jazdę.

Jednocześnie soczewki są bardziej podatne na osadzanie się kurzu, alergenów czy wysychanie na przykład z powodu klimatyzacji i może być konieczne nawilżanie oka podczas jazdy, wymiana soczewek czy ich zdjęcie. To oznacza, że kierowca zawsze powinien mieć ze sobą parę okularów, aby z nich skorzystać w takich właśnie okolicznościach. Jeśli prowadzący pojazd używa okularów na stałe, to na potrzeby jazdy powinien wybierać delikatne oprawki, aby minimalizować ich wpływ na zakres pola widzenia.

Uwaga na mandat

Kierowca, który prowadzi pojazd bez okularów lub soczewek , a ma wpisany w prawo jazdy kod 01.06 dotyczący ich używania, naraża się na mandat w wysokości 1500 zł. Kod wpisywany jest w rubrykę numer 12.

Kierowca bez okularów lub soczewek kieruje pojazdem bez uprawnień, ponieważ ma do tego prawo jedynie w szkłach korygujących. Karę dostaniemy także jeśli kod wskazuje na soczewki, a kierowca prowadzi w okularach (i na odwrót).

Kody w prawie jazdy dotyczące wad wzroku

  • 01.01 – okulary,
  • 01.02 – soczewka(i) kontaktowa(e),
  • 01.03 – okulary ochronne,
  • 01.04 – szkła przyciemnione,
  • 01.05 – przepaska na oko,
  • 01.06 – okulary lub soczewki kontaktowe.
od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Masz taki kod w prawie jazdy? Uważaj, bo możesz zapłacić mandat - Motofakty

Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto