Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mitologia słowiańska to nasze zwyczaje, które lubimy a niewiele o nich wiemy. Warto zatem odwiedzić Muzeum regionalne w Świebodzinie

Renata Zdanowicz
Wystawa twórczości Ewy Okorowskiej-Kosminskiej do 6 listopada w Muzeum Regionalnym w Świebodzinie
Wystawa twórczości Ewy Okorowskiej-Kosminskiej do 6 listopada w Muzeum Regionalnym w Świebodzinie Wiesław Zdanowicz
W Muzeum Regionalnym w Świebodzinie warto zobaczyć wystawę „Słowiański świat magii i czarów”, prezentację obrazów Ewy Jolanty Okorowskiej-Kosminskiej. Na sobotnim (28 września) wernisażu artystka interesująco opowiadała o swojej fascynacji mitologią słowiańską oraz zapowiedziała wydanie książkowe baśni, nad którym pracuje.

Ewa Jolanta Okoroska-Kosminska pochodzi z Łodzi, tam ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych oraz studia z zakresu kultury na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 80. wyemigrowała do Danii, gdzie m.in. pracowała w Kopenhaskiej Szkole Sztuk Plastycznych.

Do kraju wróciła już na dobre w 2002 roku, zachwyciła się naszymi lubuskimi krajobrazami i zakupiła posiadłość w Smardzewie, gdzie mieszka i tworzy.

Na swoim koncie ma 10 wystaw poza granicami Polski, udział w 4 wystawach zbiorowych w Skandynawii oraz 18 wystaw tematycznych indywidualnych w Polsce.

W świebodzińskim Muzeum Regionalnym to trzecia wystawa artystki. W 2012 roku zaprezentowała „Barwy tej ziemi”, kolejną w 2015 r., a po trzech latach ponownie spotykamy się z twórczością pani Ewy.

Jak zaznaczyła Danuta Miliszewska, kustosz Muzeum, obecna wystawa ma podwójny aspekt. Z jednej strony gwarantuje doznania artystyczne, estetyczne, ale jest w niej równie ważny aspekt poznawczy. Pani Ewa posiada bowiem gruntowną wiedzę na temat mitologii Słowian, którą wykorzystała przy tworzeniu cyklu obrazów jakie znajdują się w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Ochli (17 obrazów „Z kręgu Światowida”). W Świebodzinie można zobaczyć 14 z nich. Prawie wszystkie wykonane są w technice pastelowej.

Przy obrazach znajdują się szerokie opisy, które mają ułatwić poznanie niezwykle barwnej i ciekawej mitologii Słowian a zarazem mało nam znanej. Choć propagujemy noc świętojańska czy topienie marzanny, rzadko zastanawiamy się przy tych okazjach, jakie są źródła tych zwyczajów. Dlatego wystawa pomoże nam uzupełnić wiedzę o naszych prapraprzodkach.

Wystawę można odwiedzać do 6 listopada. Więcej informacji o tej tematyce i przygotowaniach artystki w najbliższym numerze tygodnika „Dzień za Dniem”.

Więcej wiadomości w tygodniku papierowym „Dzień za Dniem” lub na www.prasa24.pl. Aktualny numer w każdą środę.**Zajrzyj też na Facebooka Dzień za Dniem**

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto