Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Szpital w Świebodzinie buduje pracownię rezonansu magnetycznego. Ma być gotowa już w lipcu!

Renata Zdanowicz
Renata Zdanowicz
Pracownia rezonansu magnetycznego powstanie w miejscu starej pralni szpitala w Świebodzinie
Pracownia rezonansu magnetycznego powstanie w miejscu starej pralni szpitala w Świebodzinie Nowy Szpital Świebodzin
Szpital w Świebodzinie chce pozyskać młodych lekarzy do specjalizacji w zakresie neurologii, dlatego jeszcze w tym roku w placówce powstanie pracownia rezonansu magnetycznego. Dostępność dla chorych spoza szpitala uzależniona jest od tego, czy NFZ zakontraktuje badania.

Lekarz zrobi specjalizację w szpitalu w Świebodzinie

Nowa pracownia powstaje przede wszystkim z myślą o dalszym rozwoju oddziału neurologicznego z pododdziałem udarowym. Szpital w Świebodzinie ubiega się o możliwość prowadzania specjalizacji lekarzy w zakresie neurologii. Warunkiem wpisu na listę jednostek uprawnionych do prowadzenia staży kierunkowych w zakresie neurologii jest posiadanie pracowni rezonansu magnetycznego.

Liczba lekarzy obecnie pracujących w oddziale neurologii jest niewystarczająca, podobnie jak w innych szpitalach. - Dlatego też liczymy na to, że uda nam się namówić młodych lekarzy do pracy w oddziale, którym kieruje dr n. med. Jan Mejnartowicz, konsultant wojewódzki ds. neurologii – informuje Wiesława Cieplicka, prezes zarządu Nowego Szpitala w Świebodzinie.

Szpital chce badać jak najwięcej pacjentów

Podejmując decyzję o tak kosztownej dla szpitala inwestycji brano pod uwagę przede wszystkim dobro pacjentów, gdyż transport pacjenta z udarem do pracowni rezonansu magnetycznego oddalonej o 40 km nie jest obojętny. Trzeba wiedzieć, że takich przewozów szpital wykonuje kilkanaście w ciągu tygodnia. Pracownia rezonansu jest także nie bez znaczenia dla pozostałych pacjentów leczonych w innych oddziałach.

Szpital chciałby zapewnić dostęp do badań jak największej liczbie pacjentów. - Dlatego będziemy starali się o kontrakt z NFZ – zapowiada W. Cieplicka. Tym bardziej, że w środkowej części województwa takiej pracowni nie ma, a na badanie MRI czeka się nawet do kilka miesięcy.

Pracownia po starej pralni

Po przeanalizowaniu różnych możliwości zdecydowano o przeznaczeniu na pracownię rezonansu pomieszczeń starej pralni. Pracownia zostanie wyposażona w urządzenie marki GE i dostarczone przez firmę Althea Polska, która była również odpowiedzialna za przygotowanie projektu i wykonanie adaptacji pomieszczeń na potrzeby pracowni. Umowa na realizację projektu została podpisana pod koniec ubiegłego roku. Obecnie trwają już prace budowlane i jeśli nic nie stanie na przeszkodzie pracownia powinna być gotowa od 1 lipca tego roku.

Czym jest badanie rezonansem?

Badanie rezonansem magnetycznym jest obecnie jednym z najbardziej precyzyjnych badań wykorzystywanych w diagnostyce schorzeń centralnego układu nerwowego, chorób onkologicznych, zapalnych, chorób demielinizacyjnych, ale również zmian zwyrodnieniowych i degeneracyjnych kręgosłupa. Urządzenie wykorzystuje fale radiowe oraz pole magnetyczne, dzięki którym otrzymuje się dokładny obraz narządów wewnętrznych. Aparat, który zostanie zainstalowany w pracowni w Świebodzinie umożliwia wykonywanie badań neurologicznych, naczyniowych i ortopedycznych. RM rejestruje sygnały fizjologiczne badanego pacjenta, jest wyposażony w interkom umożliwiający komunikację z pacjentem oraz system telewizyjny do obserwacji pacjenta podczas badania.

Mieszkańcy dopytują o rezonans

Radni z powiatu i gminy wiele razy dopytywali o możliwość utworzenia takiej pracowni. W redakcji tez otrzymywaliśmy pytania od mieszkańców powiatu, dlatego perspektywa umożliwienia badań na miejscu zyskuje dużą aprobatę społeczną. „Na pewno bardzo w naszym mieście potrzeba takich inwestycji”, „Nie będzie trzeba jeździć do Zielonej Góry”, „Starsi ludzie nie będą musieli jechać do innego miasta, często nie mając jak się tam dostać” – komentują mieszkańcy powiatu.

Burmistrz z zadowoleniem

Decyzję o uruchomieniu pracowni rezonansu z zadowoleniem przyjmuje burmistrz Świebodzina. - Każde działanie prowadzące do zwiększenia zakresu usług medycznych oferowanych Mieszkańcom należy ocenić jednoznacznie pozytywnie. Badania rezonansem magnetycznym są obecnie niezbędne na wielu polach działalności medycznej, dlatego z zadowoleniem przyjmuję informację, że jest szansa, aby były one możliwe również na terenie Świebodzina – komentuje burmistrz Tomasz Sielicki.

Starosta o ciężkiej pracy i sukcesie

Trzeba trzymać kciuki za powodzenie tego szpitala – mówi Zbigniew Szumski, starosta świebodziński

- Pracownia rezonansu magnetycznego jest przemyślanym elementem autentycznej ścieżki rozwoju szpitala świebodzińskiego. Nadal jest on przykładem możliwości bezpiecznego, także przy podejmowaniu oszacowanego ryzyka, rozwoju. I to w trudnym otoczeniu. W województwie, w którym dostęp do środków unijnych dla szpitali niepublicznych został znacznie ograniczony. Gdzie ratowanych publicznymi pieniędzmi potencjalnych bankrutów było i jest aż nadto. I oby nie zaczął komuś uwierać w oku, bo tych co ciężko pracują i odnoszą sukces jeszcze się tym kraju nie lubi – zaznacza starosta Z. Szumski.

NFZ nie ogłasza konkursów z powodu pandemii

Szpital w Świebodzinie zapewnia, że w stanach nagłych zapewni możliwość wykonania tych badań przez wszystkie dni tygodnia, całodobowo, w ramach teleradiologii. Okoliczne szpitale również powinny być zainteresowane podpisaniem umów na wykonywanie badań rezonansu magnetycznego.

- Sprzęt jak najbardziej potrzebny. Tylko jak będzie z dostępnością? Czy NFZ da kontrakt? – pyta Czytelnik. - W związku z pandemią postępowania konkursowe wszczęte oraz niezakończone zostały zawieszone. Tym samym obecnie LOW NFZ nie ogłasza żadnych postępowań konkursowych - informuje Joanna Branicka z oddziału NFZ w Zielonej Górze. Dodaje, że na ogłoszone postępowanie w 2019 roku ze Świebodzina nie wpłynęła żadna oferta.

Gdzie wykonają badanie rezonansem

Na terenie województwa działa sześć pracowni z kontraktem NFZ. Najbliżej Świebodzina znajdują się dwie placówki w Gorzowie Wlkp. oraz w Zielonej Górze. Sprawdziliśmy okres oczekiwania na badanie dla przypadków stabilnych oraz pilnych (dane z 23-24 kwietnia br.).

Szpital Uniwersytecki im. K. Marcinkowskiego w Zielonej Górze przy ul. Zyty 26, tel. 68 329 63 30 – przypadki stabilne 30 września, pilne 20 sierpnia

Affidea sp. z o.o. w Zielonej Górze przy ul. Towarowej 20, tel. 68 411 12 10, 68 411 12 22 – przypadki stabilne 20 lipca, pilne 3 dni

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. przy ul. Dekerta 1, tel. 95 733 15 00, 95 733 15 01 – brak danych

STARMEDICA Sp. z o.o. w Gorzowie Wlkp. przy ul. Walczaka 25/20, tel. 95 732 00 01 – przypadki stabilne 10 lipca, pilne 22 czerwca

Wielospecjalistyczny Szpital SP ZOZ w Nowej Soli przy ul. Chałubińskiego 8, tel. 68 388 21 00 – przypadki stabilne 1 grudnia, pilne 1 października

Eurodiagnostic Sp. z o.o. w Żarach przy Placu Zwycięstwa 2, tel. 800 707 072 – przypadki stabilne 15 maja, pilne 5 dni

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT MINUTA PO MINUCIE

PRZECZYTAJ TAKŻE

ZOBACZ TAKŻE: Minister zdrowia: Tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i zabiegi usuwania zaćmy będą finansowane bez limitów

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto