Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Otwarcie Centrum Krwiodawstwa w Zielonej Górze. Dawcy krwi - i nie tylko oni - zachwyceni

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 12 lat
W piątek, 9 lutego, odbyło się uroczyste otwarcie - po rozbudowie i modernizacji - siedziby Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze. Krwiodawcy chwalą inwestycje, bo jest przestrzennie, kolorowi i wygodnie. Prace trwały blisko 1,5 roku i kosztowały ponad 18 mln zł.

Jak mówi Krzysztof Piwowarczyk z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze chcieliśmy, by nowa siedziba nie przypominała nikomu szpitala czy przychodni zdrowia. Stąd więc kolory i nowoczesne wyposażenie. Udało się, bo krwiodawcy, porównując nowy obiekt ze starą siedzibą, podkreślają, że różnica jest ogromna.

Uroczyste otwarcie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze - 9 lutego 2024 r.

Otwarcie Centrum Krwiodawstwa w Zielonej Górze. Dawcy krwi -...

Teraz można przyjmować więcej dawców krwi jednocześnie

Jeden z budynków, ponad 40-letni, nie spełniał już warunków technicznych, w związku z tym na jego miejscu wyrósł nowy obiekt. Dział dawców to także były pomieszczenia, które od wielu lat nie zostały zmodernizowane. Instalacja elektryczna, sanitarna miała ponad 50 lat. Teraz nadarzyła się okazja, żeby zrobić to porządnie, tak jak nakazują to przepisy. I móc podłączyć odpowiedni sprzęt bez żadnych obaw.

Nowy obiekt i wyposażenie powoduje, że centrum może przyjmować jeszcze więcej dawców krwi niż dawniej.
Poprzednio było siedem stanowisk, teraz jest dziesięć i dużo więcej przestrzeni. Nie tylko te zmiany powodują, że komfort oddawania krwi jest dużo większy. Ale i pracownikom łatwiej i wygodniej pracować w nowych warunkach.
Rozbudowa i remont nie byłyby możliwe bez wsparcia funduszy z Unii Europejskiej.

Oddaj krew w stacjonarnych oddziałach lub podczas akcji

W tym roku powiększy się też flota Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze. Przybędzie kolejny, trzeci już krwiobus. Przypomnijmy, że by zostać honorowym dawcą krwi, trzeba spełniać podstawowe wymogi: być pełnoletnim, zdrowym i ważyć więcej niż 50 kg. Rano warto zjeść lekkie śniadanie, a dzień wcześniej - porządnie się nawodnić. Krew można oddawać nie tylko w Zielonej Górze, ale także w oddziałach terenowych w: Gorzowie Wielkopolskim, Międzyrzeczu, Sulęcinie, Żaganiu i Żarach. A także podczas licznych akcji w terenie. Krwiobus wyjeżdża do lubuskich miasteczek i wsi często. Informacje, gdzie będzie i kiedy, można uzyskać na stronie RCKIK czy na facebooku.

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Otwarcie Centrum Krwiodawstwa w Zielonej Górze. Dawcy krwi - i nie tylko oni - zachwyceni - Zielona Góra Nasze Miasto

Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto