MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Prawo jazdy. Od 7 sierpnia 2023 na nowych zasadach, ale nie dla wszystkich

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy będzie obowiązywało wyłącznie na terytorium Polski
Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy będzie obowiązywało wyłącznie na terytorium Polski Archiwum
W aplikacji mObywatel pojawi się nowy dokument mobilny – tymczasowe elektroniczne prawo jazdy, które po zdaniu egzaminu będzie dostępne do pobrania w aplikacji. Co to oznacza dla kierowców?

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński wyjaśnił, że tymczasowe prawo jazdy to takie, że w momencie w którym będziemy mieć zdany egzamin, egzaminator wprowadzi pozytywny wynik i przez 30 dni czekając na wydanie plastikowego dokumentu, możemy jeździć na tym dokumencie elektronicznym.

Przepisy przewidują udostępnianie tymczasowego elektronicznego prawa jazdy wyłącznie dla kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T nowym kierowcom, nieposiadającym dotychczas uprawnień, oraz takim, którzy posiadali już uprawnienie w ramach wymienionych powyżej kategorii i ubiegają się o kolejne uprawnienie z tej grupy.

Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy będzie obowiązywało wyłącznie na terytorium Polski nie dłużej niż przez okres 30 dni od dnia uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu państwowego.

Dzisiaj w Polsce nie ma obowiązku wożenia przy sobie prawa jazdy. "Natomiast chcemy, aby młodzi ludzie mogli jak najszybciej cieszyć się możliwością korzystania z nowo uzyskanych uprawnień" - wyjaśnił.

"Po zdanym egzaminie, można wsiąść za kółko i wrócić już z nowo nabytymi uprawnieniami do domu" - podkreślił. "To funkcja, która na pewno obywatelom się przyda" - dodał.

Zaznaczył, że nowa funkcja w mObywtaelu rozpropaguje się wśród wszystkich użytkowników od 7 sierpnia, tak żeby sprawdzić, czy na pewno wszystko działa dobrze.

"Na początku zaczniemy do małej grupy i stopniowo najpóźniej 21 sierpnia udostępnimy tę funkcję wszystkim" - podkreślił Cieszyński.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prawo jazdy. Od 7 sierpnia 2023 na nowych zasadach, ale nie dla wszystkich - Motofakty

Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto