Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Problemy idą w kąt, czyli podcasty Civilitas. Czasami wystarczy 15 minut, by inaczej spojrzeć na życie

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
od 12 lat
Co zrobić, że cieszyć się życiem? O tym i nie tylko o tym dowiemy się słuchając audycji i podcastów, które przygotowuje Zielonogórskie Towarzystwo Edukacyjne Civilitas. Dzięki unijnemu projektowi możemy w bardzo przystępny sposób dowiedzieć się, jak radzić sobie z wieloma problemami.

W ramach programu powstanie 12 podcastów. Na razie są gotowe cztery. Poruszają m.in. problem godnego życia seniorów, praw kobiet czy stanu psychicznego młodych ludzi. Do ich wysłuchania zapraszają Agata Karchut i Marcin Olechnowski.
Grant realizowany przez ZTE Civilitas ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu SPLOT WARTOŚCI.

Marcin Olechnowski, prezes Zielonogórskiego Towarzystwa Edukacyjnego „CIVILITAS”

Problemy idą w kąt, czyli podcasty Civilitas. Czasami wystar...

Podcasty pokazują życiowe przykłady i sposoby radzenia sobie z problemami

- Pretekstem do realizacji projektu jest Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej – mówi prezes towarzystwa Civilitas Marcin Olechnowski. – Chcemy pokazać, że łączą nas podstawowe prawa, choć niekoniecznie są one przestrzegane. A każdy rząd ma dbać o to, by prawa te nie były łamane…
Podcasty mają w prosty i jasny sposób przekazać najważniejsze sposoby radzenia sobie z problemami. Znajdziemy w nich życiowe przykłady. A to za sprawą zapraszanych do rozmów specjalistów. W zależności od tematu, wypowiadają się praktycy, którzy na co dzień pracują z osobami starszymi, opiekują się nimi albo zachęcają do aktywności. Podcasty dotyczące spraw młodzieży pokazują nie tylko wyniki najnowszych bada, ale przede wszystkim uczą nas, że samopoczucie dzieci i młodzieży zależą od rodziców, nauczycieli, przedstawicieli różnych instytucji, państwa…
- Od ludzi pracujących z młodzieżą dowiadujemy się, co ona myśli – mówi Marcin Olechnowski. – Podpowiadamy rozwiązania różnych problemów. Jednym z rozmówców był Marcin Łokciewicz, arteterapeuta wychowawca w Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze, który pokazał wiele prostych sposobów, by dotrzeć do młodych, by się otworzyli. Czasem wystarczy dosłownie 15 minut, by tak się stało.

Zapomnieliśmy o podstawowych wartościach. Skupiamy się na rzeczach materialnych

Marcin Łokciewicz pracuje z młodzieżą od 25 lat. Problemów nie brakuje. Jak pokazują najnowsze badania, co trzeci nastolatek nie chce żyć, a co dziesiąty podjął próbę samobójczą.
- Trzeba znaleźć sposób, by te dzieciaki chciały żyć – podkreśla Marcin Łokciewicz. - Tu nie chodzi o to, żeby je uratować przed śmiercią, ale żeby pokochały życie, które jest wspaniałą przygodą. Tymczasem zapomnieliśmy o podstawowych rzeczach w życiu: o radości, szczęściu, miłości.
W jednym z wywiadów Dariusz Michalczewski odpowiada na pytanie, dlaczego nie chce wziąć udział w walce, choć ciągle jest namawiany. Sportowiec odpowiada: Po co? Mam pieniądze i nie chcę więcej. I tak więcej niż trzech kotletów nie zjem.
- Cały czas walczymy o rzeczy materialne, chcemy więcej i więcej. Zamiast wrócić do podstawowych wartości i sprawiać sobie drobne przyjemności, cieszyć się codziennymi rzeczami. Spacerem z psem, słońcem, tym, że idzie wiosna – podkreśla Marcin Łokciewicz, który przyznaje, że nie był fanem podcastów. Ale kiedy jeden nagrał i pewna nastolatka powiedziała mu, że dzięki temu co powiedział w nagraniu postanowiła zawalczyć o siebie, zmienił zdanie. Młodzież bardziej ogląda i słucha niż czyta, więc takie podcasty mają sens. I być może pewne rzeczy mogą się przydać, żeby sobie poradzić w tych niepewnych czasach.
Gdzie znajdziemy podcasty? Najprościej przez facebooka! Grant realizowany jest przez ZTE Civilitas ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu SPLOT WARTOŚCI.

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Problemy idą w kąt, czyli podcasty Civilitas. Czasami wystarczy 15 minut, by inaczej spojrzeć na życie - Zielona Góra Nasze Miasto

Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto