MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeka - szansa czy zagrożenie? O tym dyskutują w Zielonej Górze uczestnicy międzynarodowej konferencji. Patronat GL

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
"Rzeka - szansa czy zagrożenie - zrównoważone zarządzanie rzeką" - dwudniowa konferencja naukowa w Zielonej Górze - 6-7 czerwca 2024 roku. Organizator: Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.
"Rzeka - szansa czy zagrożenie - zrównoważone zarządzanie rzeką" - dwudniowa konferencja naukowa w Zielonej Górze - 6-7 czerwca 2024 roku. Organizator: Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Jacek Katos
W czwartek, 6 czerwca w Zielonej Górze rozpoczęła się dwudniowa, międzynarodowa konferencja naukowa "Rzeka - szansa czy zagrożenie - zrównoważone zarządzanie rzeką", której organizatorem jest Akademia Górnośląska w Katowicach.

Konferencja poświęcona jest dyskusji nad uwarunkowaniami kompleksowego systemu zarządzania rzeką. Myślą przewodnią konferencji jest całościowe podejście do rzeki, jako osi łączącej całokształt funkcjonowania społeczno-gospodarczego człowieka.

Rzeka to nie jest obiekt punktowy

Dr Aleksander Wolski z Akademii Górnośląskiej podkreśla, że mówiąc o rzece mówimy o krwioobiegu, nie o obiekcie, który jest punktowy. Mówiąc o Odrze, Warcie czy Wiśle, mówimy o sprawach związanych nie tylko z naszym krajem, ale Czechami czy Szwecją. Mówiąc o doświadczeniach związanych z jedną rzeką np. Odrą, mówimy o możliwości wykorzystania tych doświadczeń na innych rzekach. Mówimy też o tym, na ile tą rzeką można się podzielić?

- Czy rzeki są wartością przyrodniczą? Czy są dla przemysłu, a może dla turystyki? One są dla wszystkich. I dla każdego. Trzeba wypracować pewną wspólną politykę gospodarowania rzekami. Ten kompromis jest bardzo ważny – podkreśla dr Aleksander Wolski. - Kłócąc się o własność rzeki, o to jak powinna ona wyglądać, nie ustępując w tych poglądach, tracimy wszyscy. Nie żyjemy w próżni. Pamiętajmy, że na ekologię trzeba zarobić. Do tego potrzebna jest gospodarka. Ona niszczy środowisko? A my nie chcemy funkcjonować w takim środowisku – słyszymy głosy. I my tutaj właśnie szukamy – nie powiem arystotelesowsko złotego środka, bo to zabrzmi zbyt górnolotnie – ale staramy się zapoczątkować tego typu dyskusje i uświadomić wszystkim, czym jest kultura rzeki oraz to, że rzeka jest dobrem gospodarczym, społecznym… Bo nad rzekami się żyje. Jest wreszcie też dobrem ekologicznym, przyrodniczym.

Wszyscy musimy zadbać o rzeki

Kto powinien o rzeki zadbać? Słyszymy, że rząd. Albo górnicy. Albo KGHM. Albo barkarze czy nawet wędkarze.

- My wszyscy musimy o te rzeki zadbać od wędkarza po prezesa KGHM-u i po rząd – podkreśla dr Wolski. - A ta międzynarodowa konferencja jest po to, by wymieniać się doświadczeniami, jak o te rzeki zadbać. Nie tylko my możemy uczyć się od innych, ale także od nas mogą się inni wiele nauczyć.

Gminy często narzekają, plakatami zachęcają do osiedlania się u nich, tymczasem wielu młodych mieszkańców opuszcza te miejscowości.

- Gdyby były warunki do życia, nie migrowaliby. Trzeba więc uruchomić potencjał, jaki jest w rzekach i to w różnych wymiarach i dać ludziom szansę na wygodne życie – dodaje dr Wolski.

Niepokojące sygnały z Odry

Marcin Zimny z Fundacji Viadrus, który uczestnicy w konferencji zauważa, że nawet w ostatnich dniach nadeszły niepokojące wiadomości o Odrze. Najpierw z Głogowa, gdzie zaczęły padać małże szczeżuje, a w ostatnich dniach z okolic Cigacic, skąd wędkarze nadsyłają zdjęcia śniętych ryb. W obu przypadkach sprawą zajął się już Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Małżami w Głogowie – WIOŚ we Wrocławiu, a rybami z Cigacic – WIOŚ w Zielonej Górze.

- Dbajmy zatem o rzeki, bo to nasze wspólne dobro i nasza szansa na rozwój w różnych aspektach – podkreślają uczestnicy konferencji.

W piątek drugi dzień obrad.

Przeczytaj także:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rzeka - szansa czy zagrożenie? O tym dyskutują w Zielonej Górze uczestnicy międzynarodowej konferencji. Patronat GL - Gazeta Lubuska

Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto