Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Sklep za dziękuję” w Świebodzinie kończy swą działalność

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
"Sklep za dziękuję" w Świebodzinie kończy działalność
"Sklep za dziękuję" w Świebodzinie kończy działalność Irena Wojtkiewicz
Punkt pomocowy dla uchodźców wojennych z Ukrainy „Sklep za Dziękuję” w Świebodzinie będzie czynny do 14 kwietnia 2022 roku. Po tym dniu o pomoc należy się zwracać do poszczególnych gmin i Ośrodków Pomocy Społecznej.

Miesiąc temu (14 marca) w Świebodzinie został otwarty „Sklep za Dziękuję". W tym miejscu uchodźcy mogli zaopatrzyć się w odzież, żywność, środki czystości czy też artykuły higieniczne. Osoby zarejestrowane, po okazaniu dokumentu potwierdzającego przejście graniczne, mogły wybrać dla siebie potrzebne rzeczy. Pomysł stworzenia takiego sklepu miał pomóc przywrócić tym osobom godność oraz dać chociaż namiastkę normalności. To wyjątkowe miejsce dla tych, którzy potrzebowali pomocy niewątpliwie się sprawdziło.

Decyzja o zamknięciu „Sklepu za Dziękuję” podjęta została przez Zarząd Powiatu Świebodzińskiego. - Przesłanką do podjęcia takiej decyzji było przyjęcie ustawy z dnia 12 marca 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa – zawiadamia Joanna Rybczyńska, pracownica Starostwa Powiatowego w Świebodzinie i pomysłodawczyni punktu pomocy rzeczowej.

Przypomnijmy, co między innymi w tym przepisie ustawodawca przewidział:

1 przyznanie świadczeń rodzinnych, świadczenia wychowawczego, rodzinnego kapitału opiekuńczego, świadczenia dobry start, a także dofinansowania obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna,

2 przyznanie świadczeń pieniężnych i niepieniężnych, na zasadach i w trybie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Do udzielania świadczeń właściwa będzie właściwa gmina odpowiadająca miejscu pobytu osoby ubiegającej się o świadczenia,

3 jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 300,00 zł na osobę. Wniosek o pomoc należy złożyć do właściwego miejscowo ośrodka pomocy społecznej,

4 bezpłatna pomoc psychologiczną ma być zapewniona przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta gminy właściwej ze względu na miejsce pobytu obywatela Ukrainy.

- Wszyscy wiemy, że uchodźcy nadal potrzebują pomocy, aby godnie żyć jednakże ustawodawca jasno określił kompetencje i zadania jednostek samorządu terytorialnego. W pierwszym okresie, po wybuchu wojny w Ukrainie, Powiat Świebodziński bez wahania włączył się w niesienie pomocy uchodźcom. Obecnie wycofujemy się z tych zadań, ponieważ kompetencyjnie zostały przypisane gminom i ośrodkom pomocy społecznej właściwym ze względu zamieszczania uchodźców z Ukrainy - wyjaśnia Joanna Rybczyńska.

Rzeczy, którymi aktualnie dysponuje „Sklep za Dziękuję” nadal wydawane są potrzebującym. Resztki rzeczy zostaną przekazane dla gmin oraz innych organizatorów pomocy humanitarnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na swiebodzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto